Avanos’ta Gezilmesi Gereken Yerler

0
1417

Kızılırmak Bölgesi’nde kurulmuş bir yerleşim yeri olan geçmişten bu yana birçok medeniyet tarafından ilgi odağı olmuş ve medeniyetler burada hakimiyet kurmak için büyük mücadelelere girmiştir. Bu da bölgede birçok uygarlığa ait kalıntılara rastlamayı mümkün kılmıştır. 

Peribacalarının en güzel şekilde gözlenebildiği noktalardan biri olan Avanos, muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra görülmeye değer mimari güzellikleriyle de ilgi odağı oluyor. Eğer Kapadokya bölgesine bir gezi planınız varsa Avanos kesinlikle görülmesi gereken yerler listenizde bulunmalıdır. Bölgedeki bütün yerleri gezebilmek için en az 1 gününüzü ayırmanız gerektiğiniz de belirtelim.

Avanos’ta Görülmesi Gereken Yerler

1.Zelve Vadisi

Zelve Vadisi

Zelve Vadisi, Kapadokya bölgesinde peribacaları oluşumlarının en güzel şekilde görülebildiği yerlerin başında geliyor. Bölgede bulunan 15 adet kilise ise Zelve’nin tarihi hakkında bizlere önemli ipuçları veriyor. Peribacaları, kiliseler ve muhteşem bir vadi manzarası eşliğinde yapacağınız geziyle Avanos gezinizi çok keyifli bir hale getirebilirsiniz.

2.Paşabağ

Paşabağ Vadisi

Bölge, keşişler ve rahipler tarafından inziva alanı olarak kullanılmasından dolayı “Rahipler Vadisi” olarak da anılmaktadır. Birçok peribacasını görebileceğiniz Paşabağ Vadisi, Hristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir.

3.Çavuşin Köyü

Çavuşin Köyü

Kayalara oyularak yapılan bu yerleşim yeri bölgedeki en eski yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Köyde birçok önemli yapıyı görme fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Kızılçukur ve Güllüdere Vadileri de Çavuşin Köyü sınırları içerisinde bulunuyor.

4.Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri

Kapadokya sıklıkla düşmanlar tarafından işgal edildiği için bölgede yaşayan insanlar bu saldırılardan korunmak için çareyi yer altında gizlenebilecekleri şehirler yapmakta bulmuş. Volkanik yapısından dolayı kolay işlenen bir yapıya sahip olan zeminde onlarca metre aşağıya kadar uzanan yapılan evler görenleri şaşkına çeviriyor. 4 kattan oluşan Özkonak Yeraltı Şehri de M.Ö. 400’lü yıllarda yapılan bölgedeki önemli ziyaret noktalarından biri. Şehirde bir toplumun ihtiyacı olabilecek birçok bölüm bulunuyor.

5.Sarıhan Kervansarayı

Sarıhan Kervansarayı

Ticaret kervanlarının geçiş güzergahında olması dolayısıyla Selçuklu tarafından 13. yüzyılda yapılan Sarıhan Kervansarayı, kesme taşla yapılmış Selçuklu mimarisinin önemli örneklerinden birisidir. Kervansaray, Selçuklu döneminde yapılan son kervansaray olmuştur.

6.Güllüdere Kilisesi

Güllüdere Vadisi’nde dik bir yamaçta bulunan Güllüdere Kilisesi, bölgedeki önemli ibadet mekanlarından biri olarak kabul ediliyor. Kilisenin tavanında büyük bir hac sembolü dikkat çekiyor.

7.Dereyamanlı Kilisesi

Dereyamanlı Kilisesi

II. yüzyılda yapılan kilise Avanos’ta en önemli kiliselerden biridir. Günümüzde ibadete açılan Dereyamanlı Kilisesi içinde bulunan Hz. İsa ve Meryem Ana freskleri dikkat çekmektedir. Kilise aynı zamanda “Meryem Ana Kilisesi” olarak da bilinmektedir.

8.Belha Manastırı

Belha Manastırı

M.Ö. 6. yüzyılda yapılan Belha Manastırı‘nın günümüzde büyük bir bölümü zarar görmüştür; ancak ziyaretçiler yapının ahır ve zindan olarak kullanılan bölümlerini ziyaret etme şansına sahip.

9.Çeç Tümülüsü

Çeç Tümülüsü

Düz bir zemine yapılan mezarın üstünün taş ve kaya parçalarıyla doldurulmasıyla bir tepecik halini alarak meydana gelen tümülüslere Anadolu’nun birçok yerinde rastlamak mümkün. Nevşehir bölgesinin en önemli tümülüslerinden biri olan Çeç Tümülüsü de 30 metreyi bulan yüksekliğiyle bölgenin önemli ziyaret noktalarından biri.

10.Güray Müze

Güray Müze

Seramik konusunda iyi bir noktada olan Kapadokya Bölgesi’nde bu sanatın oldukça yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın ilk ve tek yeraltı seramik müzesi unvanını elinde bulunduran “Güray Müze” de bu gelişmişliğin bir sembolü. 3 bölümden oluşan müzede birbirinden özel eserleri inceleme fırsatını yakalayabiliyorsunuz.

11.Alaaddin Camii

Alaaddin Camii

13. yüzyılda Selçuklu dönemi eserlerinden olan Alaaddin Camii, eşsiz mimarisi ve süslemeleriyle bölgedeki Selçuklu hakimiyetinden günümüze kalan en önemli eserlerden biridir. Selçuklu’nun mimaride ne kadar ileri gittiğini bu eserden görmek mümkün.

Avanos’a Nasıl Gidilir?

Avanos, Nevşehir’e yaklaşık 18 km. mesafede bulunuyor. Kendi aracınızla yaklaşık 15 dakikalık bir yolculukla bu mistik bölgeye ulaşarak keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Bölgede görülmesi gereken çok yer bulunduğu için sabah erken saatlerinde yola çıkmanız faydalı olacaktır. Yol tarifi için haritadan faydalanabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.