atina havalimanı

Atina, ülkemizden gerçekleştirilen direkt uçuşlarla çok kolay bir şekilde gidebileceğiniz başkentlerden biridir. İzmir ve İstanbul’dan Atina’ya 1 saat 20 dakikalık kısa bir uçuşun ardından ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Atina uçak biletinizi aldınız ve Atina’ya keyifli bir uçuşla ulaştınız. Peki Atina Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım olanaklarını merak ediyor musunuz? O halde bu yazımızı dikkatlice okuyarak havaalanından şehir merkezine nasıl gidebileceğiniz konusundaki seçeneklerinizi öğrenebilirsiniz.

Atina Uluslararası Havaalanı

Atina’ya uçuşlar Atina Uluslararası Havaalanı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Havaalanı “ATH” koduyla hizmet vermektedir. Havaalanının şehir merkezine uzaklığı ise 30 kilometredir. Havaalanı 1930 yılında hizmete açılmıştır.

atina havalimanı

Avrupa’nın en işlek havaalanları arasında bulunan Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı 2005 ve 2006 yıllarında Güney Avrupa’nın en iyi havaalanı ödülünün sahibi olmuştur.

Atina Havaalanı ile Şehir Merkezi Arası Ulaşım Alternatifleri

Atina Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım için değerlendirebileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Şehir merkezine metro, taksi, tren, otobüs, araç kiralama ve havaalanı servisleri seçeneklerinden birini değerlendirerek kolay bir şekilde gitmeniz mümkün olmaktadır.

Taksi

Taksi özellikle konforuna düşkün olan ve maddi anlamda sıkıntısı olmayan ziyaretçiler için şehir merkezine gitmek için ideal bir çözüm olmaktadır. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürmekte ve gündüz tarifesinde 38€; gece tarifesi olarak geçen 24:00-05:00 saatleri arasında ise 54€ ücret talep edilmektedir. Taksiye binmek için havaalanından 3 no’lu çıkış kapısını kullanmak gerekmektedir.

Metro

Şehir merkezine en kolay ulaşım yollarından biri de metroyu kullanmak. 3 numaralı Aghia Marina – Atina Uluslararası Havaalanı hattı ile yaklaşık 50 dakika süren bir yolculuğun ardından şehir merkezi olan son durak Aghia Marina’ya ulaşabiliyorsunuz. Eğer konakladığınız yer hattın herhangi bir durağına yakınsa o duraklarda inerek otelinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

atina metro

06:30’da başlayan seferler yarım saatte bir olmak üzere 22.30’a kadar gerçekleştirilmektedir. Bu arada eğer grup halinde tatile çıktıysanız 4 kişilik bir grubun taksiyle şehir merkezine gitmesi metrodan çok daha avantajlı oluyor. Bunu da aklınızda bulundurmanızda fayda var. Metro ile trenler aynı platform üzerinde hareket ettiği için hangi araca bindiğinize dikkat etmenizi öneriyoruz.

Otobüs

Şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz en ekonomik yollardan biri de otobüs. Havaalanından kalkan 4 farklı hat ile gitmek istediğiniz yere ulaşabiliyorsunuz. Otobüsler havaalanında 4 ve 5 no’lu kapılardan kalkmaktadır. Otobüsler günün her saatinde hareket etmektedir. Havaalanından kalkan otobüs hatlarının listesi şu şekilde;

  • X93 Kifissos KTEL İstasyonu-Havaalanı,
  • X95 Syntagma Meydanı-Havaalanı,
  • X96 Piraeus Limanı-Havaalanı,
  • X97 Eliniko Metro İstasyonu-Havaalanı.

atina otobüs

Tren

Dilerseniz metro ile aynı yerden kalkan Proastiakos isimli tren seferlerini değerlendirerek şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tren seferleriyle gerçekleştireceğiniz yolculuk ise 40 dakika sürmektedir.

Bu seçenekler dışında kalacağınız otelin servis hizmeti varsa bu hizmetten faydalanarak da şehir merkezine gitmeniz mümkün olmaktadır. Bunun için rezervasyonunuzu yaptırmadan önce seçtiğiniz otelle iletişime geçerek böyle bir hizmetleri olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Dilerseniz havaalanında bulunan 5 farklı araç kiralama firmasından araç kiralayarak hem havaalanına gidip gelirken hem de geziniz esnasındaki ulaşım sorununuz çözüm bulma şansına da sahip olabilirsiniz.

Şimdiden keyifli bir Atina tatili geçirmeniz dileğiyle… Anılarınızı bizimle yorum kısmından paylaşmayı da ihmal etmeyin 😉

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.