Kabil

1-Kabil Hakkında Bilinmeyenler

Kabil, Afganistan’ın başkenti ve en öneli ticaret merkezlerinden biridir. Stratejik bir konumda bulunan Kabil kenti dar bir vadi içerisinde Hindikuş Dağları’nın bulunduğu bölgede kurulmuştur. Afganistan ziyaretlerinizde görülmesi gereken noktalara yakı ve rahat bir konaklama istiyorsanız Kabil’de kalmayı tercih edebilirsiniz.

Birçok görülmesi gereken noktaya yakınlığı, ulaşım kolaylığı ve canlı sokaklarıyla Turistlerin öncelikli tercihi bu şehirdir. Ticaret alanında da öne çıkan şehirde kurutulmuş meyveler, deri, etnik kilimler, dokuma ürünler ve mermer öne çıkan başlıca ihracat ürünleridir. Tarihi MÖ 1.500’lü yıllara dayanan Kabil şehri, yüzyıllar boyunca farklı imparatorlukların hakimiyeti altıda bulunmuştur.

Kültürel çeşitliğin fazla olduğu bu şehirde farklı imparatorluk dönemlerinden kalan sayısız tarihi eser bulunmaktadır. Tarihi noktaların birkaçı savaş sırasında zarar görmüş, bazısı bilinçli olarak yok edilmiş olsa da Kabil şehri hala görülmeye değer sayısız mirasa ev sahipliği yapıyor. Kabil ile ilgili merak edilen tüm bilgilere yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

2-Kabil Nerededir?

Kabil:Hindikuş Dağları ve Kabil Nehri arasında dar bir vadi içerisinde kurulmuş, Afganistan topraklarına bağlı bir kenttir.

3-Kabil’e Ne Zaman Gidilir?

Kabil’de yazların fazla sıcak, kışların fazla soğuk olması sebebiyle en uygun aylar geçiş iklimlerinin görüldüğü dönemlerdir. Seyahatiniz için sonbahar veya ilkbahar aylarını tercih etmeniz önemli çünkü nemin çok hissedildiği yaz aylarında gezmekte zorlanabilirsiniz. Nisan-Mayıs veya Eylül-Ekim ayları Kabil geziniz için ideal dönemlerdir. Bu dönemler dışında Afganistan’a gitmek isterseniz yanınıza mevsime uygun bir şeyler almanızı öneririz.

4-Kabil’de Gezilecek Yerler

Kabil’i ziyaret ettiğinizde yakınızda birçok gezilecek tarihi ve kültürel nokta bulabilirsiniz. Savaş izlerini hala taşıyan bu şehir eski dönemlerdeki ihtişamını bu yapıları koruyarak göstermeye çalışıyor. Kabil’de gezmeniz gereken yerler arasında;

#Bala Hisar

Uzun yıllar boyunca iç ve dış savaşlarla uğraşıp, fazlasıyla yıpranmış olan bir şehirdir Kabil. Bu yaraların izlerini görebileceğiniz en gerçekçi noktalardan biriyse Bala Hisar’dır. M.S 5.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu hisarda kaçış için yapılmış tüneller, savaş dönemine ait tanklar ve can havliyle kaçan insanların geride bıraktıkları eşyalar görülebilmektedir.

Adres: Kabil, Afganistan

#Abdul Rahman Camii

>

Kabil’de bulunan en büyük ve belki de en görkemli camilerden biri Abdul Rahman Camii’dir. İslam mimarisinin detaylarını renklerin uyumu ve huzurun hissedildiği camii avlusunun ve iç kısmının büyüklüğüyle bilinmektedir. Cami ismini ise camiyi yaptıran Haci Abdur Rahman’dan almıştır. Aynı anda 10.000 kişinin ibadet etmesine olanak sağlayan camide çok kıymetli eserlerin bulunduğu bir de kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır. Camiyi ibadet saatleri dışında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Asamayi Wat, Kabol, Afganistan

Kabil’de gezilecek yerlerin tamamı için..

5-Kabil Mutfağı

Kabil’deyken diyet yapma veya zayıflama gibi bir düşünceniz varsa ne yazık ki bu duruma kısa süre ara vermek zorunda kalacaksınız. Kabil başta olmak üzere tüm ülke genelinde yemeklerin neredeyse hepsinin içerisinde pirinç bulunuyor.

Bol karbonhidratlı yemekler sebebiyle ne kadar çok yerseniz gezmek için o kadar çok enerji toplayabilirsiniz. Ancak uzun süreli seyahatlerinizde sürekli ağır yemekler yememeye dikkat etmelisiniz. Kabil’de bulunan restoranlarda denemenizi önerdiğimiz en lezzetli yöresel tatlar arasında;Gosh Feel ve Sambosay Sheereen bulunuyor.

Yemekleri genellikle baharatlı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki baharatlardan birine alerjiniz varsa veya mide problemleri yaşıyorsanız yemeden önce içeriklerini detaylı olarak sormanızda fayda var. Yemeklerin yanında soğuk sodalı ayrana benzetebileceğimiz dough içeceğini de Kabil’de sıklıkla tüketilen lezzetler arasında yer alıyor.

6-Kabil’de Alışveriş

Kabil’e gittiğinizde şehirden ayrılmadan önce doyasıya alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Afganistan’a özgü etnik süslemelerle dolu dokuma ürünler şehrin en çok tercih edilen hediyelik ürünlerinden biridir.

Özellikle şehrin genelinde kadınlar tarafından kullanılan şalların oldukça kaliteli kumaşlardan üretiliyor ve hediye seçimleri için sıklıkla tercih ediliyor. Bunların yanı sıra mermerden yapılmış minik ev eşyaları ve seramik süs ürünleri daha narin ancak şık hediyeler arasında.

Alışveriş yapmak için Kabil sokaklarında bulunan dükkanları tercih edebilir veya büyük alışveriş merkezlerini gezebilirsiniz. Kabil’de gezebileceğiniz alışveriş merkezleri arasında; Kabul City Center ve Roshan Center bulunuyor.

7-Kabil Gece Hayatı

Savaşın etkilerini henüz yeni atlatan Kabil’de çok renkli bir gece hayatı bulamayabilirsiniz. Savaş döneminde birçok sanatçının şehri terk etmesi aynı zamanda alkol satışlarının yasak olması gece hayatını bitirme noktasına getiren sebeplerdir diyebiliriz. Ancak dilerseniz içki satışının yasal olduğu birkaç restoranı ziyaret ederek buralarda arkadaşlarınızla veya ailenizle keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Müziğin azlığını da kendi müziğinizi kendiniz yapabileceğiniz karaoke barları ziyaret ederek aşabilirsiniz. :) Kabil’de içki servisi yapmasa da dünya mutfağından lezzetler tadabileceğiniz Serena Hotel & Restoran’ı denemenizi öneriyoruz. Âmâ ben içkisiz yapamam diyenler için L’atmoshere Restoran'da seçenekler arasında bulunmaktadır.

8-Kabil’in Festivalleri

Kabul ’de katılabileceğiniz festivaller arasında; Sound Central Music Festival (Mayıs) ve Afghaistan İnternational Human Film Fest (Aralık) gibi ulusal festivaller bulunmaktadır. Bu festivallerin yanı sıra mart ayında New Roz Bayramı’da festivalleri aratmayacak kadar eğlenceli etkinliklerle kutlanmaktadır.

9-Kabil’de Nerede Kalınır?

Kabul’da çok fazla otel seçeneğiniz olmasa da sunulan otel seçenekleri alanında oldukça başarılı konaklama hizmeti sağlamaktadır. Lezzetli bir mutfak, konfor, temizlik ve eğlence için aşağıdaki otelleri inceleyebilirsiniz.

**Kabul Serena Hotel

**Kabul Star Hotel

10-Kabil’de Şehiriçi Ulaşım

Afganistan genelinde şehir içi ulaşım çok rahat olmamakla beraber kalabalık ve trafik başlıca sorunlardır. Bunların yanında Kabul birçok noktaya oldukça yakın olması sebebiyle dilerseniz yürüyerek bile gezmenize olanak sağlıyor. Yürümek size göre değilse taksilerle cüzi bir miktar ödeyerek şehrin yakınında bulunan popüler noktaları gezebilirsiniz. Bunun yanı sıra birçok otobüsle de daha uzun ancak hesaplı bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kabil taksi açılış ücreti: 50.00 AFN (2018)
  • Kabil şehir içi otobüs fiyatı: 10 AFN (En düşük)

11-Saat Farkı

Yaz saati uygulaması bulunmayan Kabil’de yıl boyunca saat değişikliği yapılmamaktadır. Kabil saati Türkiye’den 1 saat 30 dakika ileridedir. Ülkemizde saatler 18:00’i gösterdiğinde Afganistan’da saat 19:30 olacaktır.

Fazla bir saat farkı bulunmaması sebebiyle Kabil’e iniş yaptığınızda veya Türkiye’ye döndüğünüzde zamana alışma sıkıntısı yaşamazsınız.

12-Para Birimi

Kabil’in para birimi Afgani’dir. 2018 kuruna göre dönüştürülmüş bilgiler aşağıdadır, değişiklik gösterilebilir.

1 TRY = 14,04 AFN

1 AFN = 0,013 USD

13-Konsolosluklar

Kabil’de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilcilikleri iletişim bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Kabil Konsolosluğu

Adres: Shah Mahmoud Ghazi Khan Sokak,No: 13 Kabil/Afganistan

Telefon: Santral: (00 93 20) 210 15 81 – 210 32 53)

Faks: 00 93 20 21 01 579

14-Resmi Tatiller

Kabil’de ulusal günler ve dini bayramlar ülke için resmî tatil günleri sayılmaktadır. Resmî tatil sayılan özel günler;

  • Afgan Bağımsızlık Günü (19 Ağustos)
  • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
  • New Roz Bayramı (Mart)
  • Devrim Günü (29 Nisan)
  • Hz.Muhammed’in Doğum Günü ( Nisan)
  • Mevlit Kandili, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı (Değişiklik gösteriyor.

15-Vize İşlemleri

Kabil’i ziyaret etmek isteyen hususi, umuma mahsus ve hizmet pasaportu olan yolcular konsolosluklara vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Diplomatik pasaportu bulunan yolcular ise 90 güne kadar Kabil’e vizesiz seyahat edebilmektedir.

Seyahat tipinize göre istenilen belgeler değişmektedir. İstenilen başvuru belgeleriyle ilgili detaylı bilgiyi web sitesinden bulabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER