Astrahan

Astrahan ya da Ejderhan, Rusya Federasyonu’na bağlı olan Astrahan Oblastı’nın (eyalet, bölge) başkentidir. Birçok güzelliği içinde barındıran Astrahan yerli ve yabancıların gözünden kaçmıyor.

Rusya’da bir tatil düşünürseniz araştırmanız gereken yerler arasında Astrahan’ı da bulundurmalısınız. Çekici bir şehir olan Astrahan tarihi güzellikleri ile keşfedilmeyi bekliyor. Bu nedenle size yardımcı olması için Astrahan’da gezilecek yerler listesi oluşturduk.

Kremlin

Kremlin

Zahacky Tepesi’nin üstündeki kremlin yeşil bir cennettir. Duvarları ve kapı kuleleri 16. yüzyılda Astrahan’ın kuzeyindeki Altın Orda’nın başkenti Saray’ın yıkıntılarından tuğlalar kullanarak inşa edilmiştir. Bugün, kremlin birkaç müze ve iki kiliseyi kapsamaktadır. Turistik geziye başlarken ilk önce burayı tercih edebilirsiniz.

Assumption Katedrali

Assumption Katedrali

1698-1720 yılları arasında yapılan Assumption Katedrali, kremlin alanlarına hakim bir konumdadır. İçindeki fresklerin cezbedici olduğunu söylemeliyiz.

Kryusha Quarter

1 Mayıs Kanalı’nın güneyindeki eski Tatar ve Pers banliyölerinde bulunan Kryusha bölgesi çoğunlukla Müslümanlar yaşıyor. Akşamları hoş bir yürüyüş yapabilirsiniz ancak sokak köpeklerine dikkat edin 🙂

PM Dogadin Devlet Sanat Galerisi

PM Dogadin Devlet Sanat Galerisi

Tüccar hayatı, Rus sanatının dönemleri, avant garde sanatının eserleri gibi şeyler sergilenir. İngilizce rehbere ihtiyacınız varsa, galeriye gitmeden önce bilgi vermelisiniz.

Guardhouse

1807’de bekçi evi olan yapı, 19. yüzyılda müzeye dönüştürülmüş. Astrahan’daki askerlerin gündelik hayatına dair oldukça iyi fikir veriyor.

Torture Tower

16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar fiziksel işkence hikayeleri anlatılıyor.

Alman Lüteriyen Kilisesi

Kryusha Quarter’da bulunan Alman Lüteriyen Kilisesi, 19. yüzyılda inşa edilmiş. İlk günkü gibi hala yıpranmış bir hali var. Yenilenme çalışmaları hayata geçirilirse modern bir görünüm kazandırılabilir.

Yerel Araştırmalar Müzesi

Tarih ve etnografik müze olarak, yerel yaban hayatı ile Astrahan bölgesindeki insanların kültürüne yönelik sürekli sergileriyle hizmet veriyor. İngilizce tabelalar sınırlı olduğu için her şeyi anlamak biraz zor.

Beyaz Cami

Beyaz Cami

Parıltılı mavi kubbesi ve çarpıcı beyaz rengiyle sanki Akdeniz’den getirilmiş bir camidir. 19. yüzyılda bitirilen cami, kentin en eski camisidir. Genelde halka açık değildir fakat ibadet zamanlarında ziyaret edilebilir.

Kırmızı Cami

Kırmızı Cami

Kırmızı Cami’nin geçmişi de 19. yüzyıla dayanıyor. Ana girişin üstündeki dikey minareler dikkat çekicidir. Bazen “Merkez Camii” olarak da anılır.

Siyah Cami

1816’da Buhara tüccarları tarafından kuruldu. Maalesef 1939’da Bolşevikler yıkmış. Kalıntılardan yeniden inşa edilmiş ve çalışmalar sürmektedir.

Velimir Khlebnikov Müzesi

Velimir Khlebnikov Müzesi

1885-1922 yılları arasında yaşayan bu fütürist şairin küçük portreler, çizimler ve kişisel objeler koleksiyonunu görmek için buraya gelin.

Trinity Katedrali

Trinity Katedrali

Küçük bir katedraldir. Uzun süreli bir restorasyona girdiği için şu sıralar kapalı.

Artillery Yard

Tarihi silahlara ilgili biriyseniz, ilginç koleksiyonları bir arada örmek için Artillery Yard’a gidebilirsiniz.

Ioann Zlatoust Kilisesi

1763’ten kalma kilise restorasyon çalışmalarıyla beraber güzelliğine güzellik katmıştır.

Aziz Hripsime Ermeni Kilisesi

Aziz Hripsime Ermeni Kilisesi

Kırmızı tuğlalı Ermeni Kilisesi 1998’de restore edilmiş ve aynı yıl kapılarını ziyarete açmıştır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.