Asmara geleneksel yemekleri
Asmara geleneksel yemekleri

Eritre’nin başkenti Asmara, Afrika’nın küçük ve sakin şehirlerinden biridir. Tipik bir Afrika şehri olan Asmara, şehri ziyaret edenlere Afrika mutfağının güzelliklerini keşfetme olanağı sunmaktadır. Yazımızda “Asmara’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını takipçilerimiz için listeledik…

Asmara’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Bakliyatların ve etin bol miktarda kullanıldığı Asmara mutfağı sizi farklı sürprizlerle karşılıyor. Baharatların yemekler içinde adeta dans ettiği yemeklerle çok özel lezzetleri denemek yemek konusundaki ufkunuzu çok genişletecek.

İtalyan ve diğer ülke mutfaklarından da etkilenen Asmara mutfağı içinde çok geniş bir yelpazeden yemek zevkinize uygun menüler bulmanız mümkün olabilmektedir. Yemek kültürü olarak

Haydi o halde “Asmara’da ne yenir? Ne içilir?” listemize birlikte göz gezdirelim;

1. Tsebhi

Tesbhi
Tesbhi şehrin en geleneksel yemeklerinin başında gelmektedir.

Asmara’nın geleneksel yemekleri arasında bulunan tsebhi kuzu ya da sığır etiyle yapılmaktadır. Yemeğin içinde domates ve biber de eklenerek leziz bir et sote ortaya çıkmaktadır. Bu lezzet şehri ziyaret edenlerin denemeden dönmemesi gereken yiyecekler arasında bulunuyor. Yemek şehirde çok sevilen bir ekmek türü olan injeranın üstüne konularak servis edilmektedir. Asmara’ya geldiğinizde bu lezzeti mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

2. Kitcha

kitcha ekmeği
Kitcha ekmeği Asmara mutfaklarında mutlaka bulunan bir unsur

Buğday unundan hazırlanan kitcha isimli ekmek Asma sofralarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Ülkemizde hazırlanan yufka ekmeklere benzeyen kitcha ekmeği yemeklerin yanında hafifli ve kaşık gibi kullanılabilmesi nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir.

3. İnjera

İnjera

Teff unundan yapılan bu Etiyopya usulü ekmek kilo almak istemeyenler için tam bir fırsat. Ekşi ve süngerimsi bir yapıya sahip olan injeranın yapımının bir hafta sürdüğü söylenmektedir. Eğer önünüze leziz Asmara lezzetleri gelirse yanına bir de injera ekmeği gelirse sizden mutlu olmayacaktır. Bu yöresel ekmeğin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız sizin için aşağıya bir link bırakıyoruz. Açılan sayfada gerekli malzemelere ve tarife ulaşabilirsiniz;

4. Alicha Birsen

Alicha Birsen
Alicha Birsen Asmara’nın ve Eritre’nin en geleneksel yemekleri arasında bulunuyor.

Mercimek Eritre’de çok fazla kullanılan bakliyatlardan biridir. Alicha birsen de acılı bir mercimek yemeğidir ve “Asmara’da ne yenir?” sorusu için verilecek yöresel lezzetler arasında bulunmaktadır.

5. Shahi Tea

Shahi
Çay için Eritre’nin milli içeceği dememiz doğru olaraktır.

Çay ülkemizde olduğu kadar dünyanın diğer bütün noktalarında da çok sevilen ve insanın yorgunluğunu atan bir içecek. Asmara yemek kültürü içinde de özellikle yemeklerin ardından güzel bir çay çok iyi gitmektedir. Hem tanıdık bir tat hem de rahatlatıyor. Daha ne ister ki insan?

6. Bun

bun
Bun, Eritre’de tüketilen yöresel bir kahve türü.

Eritre’ye özgü bir kahve türü olan bun Türk kahvesine çok benziyor. Keskin ve zihni açıcı bu içecek tercih edilebilecek seçenekler arasında bulunuyor. Eğer Asmara’da kahve kriziniz tutarsa bu yöresel kahveyi içerek bu isteğinizi giderebilirsiniz.

7. Pizza

pizza
Asmara’da başta pizza olmak üzere birçok İtalyan lezzetini deneme imkanına sahip olabilirsiniz.

İtalyan mutfağının hakimiyetini Asmara’da ve Eritre’nin genelinde görmeniz mümkün olabilmektedir. Başta pizza olmak üzere İtalyanlara özgü birçok lezzetli bu ülke topraklarında tadabilirsiniz. Eğer dünya mutfağı ilginizi çekiyorsa Asmara’nın bu konuda sizi üzmeyeceğini söyleyebiliriz.

“Asmara’da ne yenir? Ne içilir?” listemizi şimdilik burada noktalıyoruz. Bu soruların cevapları hakkında söyleyecekleriniz olduğunu düşünüyorsanız “farenizi” hemen yorum kısmına doğru sürükleyerek düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Asmara gezilecek yerler listemize göz atmak ister misiniz peki? Böylece gezinizi planlarken listemizden faydalanarak gezinizin daha keyifli geçmesini sağlayabilir ve görülmesi gereken yerler hakkında notlar alabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.