Asmara

Asmara beklenmedik derecede keyif verici bir şehri. Bağımsızlık savaşlarından sonra şehre hakim olan modernist anlayış ve gezilecek yerleri turizm faaliyetlerini hızlandırmış.

Eritre’nin başkenti olan Asmara pek bilinmeyen bir şehir. Tatil ve turistik gezi için çoğu zaman insanların aklına gelmez. Ancak burada öyle yerler var ki, insanlar öğrendikleri zaman gidip görmek istiyor. Biz de Asmara’da gezilecek yerler yazımızda şehrin öne çıkan özelliklerini sıraladık.

Tank Mezarlığı

Tank Mezarlığı

Eritre’nin savaş zamanlarından kalan askeri araçlar burada toplanarak kısmen anıt yapılmış. Savaşın verdiği zararı çıplak gözle gördüğünüzde buradaki insanların nasıl mücadele verdiğini daha iyi anlayacaksınız.

Opera Evi

Opera Evi

1920 civarında yapımı tamamlanan Opera Evi, Asmara’nın en şık binalarından biridir. Kafe saatlerinin açık olduğu saatlerde burada vakit geçirebilirsiniz. Şehirde operaya dair pek bir şey kalmamış ancak bazı etkinliklerde bu bina kullanılıyor.

Bowling Salonu

Bowling Salonu

Belediye binasını güneyinde bir blok olan Bowling Salonu, 1950’lerin güzel sokaklarından birinde bulunur. Muhtemelen ABD askerlerinin bu civarları üs olarak kullanırken inşa edildi. Mimariye bakmak ücretsiz ancak oyunları için ücret ödüyorsunuz 🙂

Fiat Tagliero Binası

Fiat Tagliero Binası

Şehirde en çok fotoğraflanan bina, 1930’lu yılların sonlarında art deco standartlarından çıkan fütüristik bir yapıya sahip. Uçak şeklinde inşa edilen Fit Tagliero, benzin istasyonu olarak kullanılıyordu.

Medabar Market

Medebar Pazarı’nın atmosferine girmek için şehrin kuzeydoğusuna doğru gidin. Burada, kullanılmayan materyaller ve çöpler geri dönüşüme sokuluyor. Eski lastiklerden sandaletler yapıldığını, demirlerin düzleştirilip kap kacak haline geldiğini görebilirsiniz.

Emba Derho

Emba Derho

Eritre ve Asmara’nın bazı bölgelerinde dolaşmak için izin almak gerekiyor. Şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıktaki Emba Derho’da gezmek için izin almanıza gerek yok. Keren yolu üzerinde bulunan köyde güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Köye yakın bir arkeolojik kazı alanı bulunuyor. Çıkarılan eserler, kalıntılar ulusal müzede sergilenmekte. Metal boncuklar, çanak çömlek ve cam eşyalardan oluşan koleksiyonu müzede görebilirsiniz.

Villa Roma

Villa Roma

Afrika Pension Hotel’in karşısında yer alan bu pırıl pırıl villa, İtalyan büyükelçisi tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla fotoğraf çekmek ve içeri girmek yasak.

Central Market

Central Market

Harvet Ave’nin kuzeyindeki geniş pazar alanı, Asmara’nın önemli merkezlerinden biridir. Ziyaret etmek için en uygun zaman Cumartesi sabahlarıdır. Erken saatlerde Eritre’nin dört bir yanından gelen en taze ürünleri satın alabilirsiniz.

Enda Mariam Ortodoks Katedrali

Enda Mariam Ortodoks Katedrali

Merkezin hemen doğusunda yer alan Enda Mariam Ortodoks Katedrali, 1938 yılında inşa edilmiş. İtalyan ve Eritre mimarisinin ilginç bir harmanıdır. Merkezi bloğun yanında büyük kara kuleler dikkat çeker.

Asmara Ortodoks Mezarlığı

Şehir merkezinin hemen dışında sessiz sakin bir alan göreceksiniz. Mezarlığın yukarısındaki tepede şapel gökyüzünün çarpıcı manzaralarını izlemek için güzel bir yerdir.

Ulusal Müze

Asmara Ulusal Müze

Eski Ghide (Vali) Sarayı’nın batısında ulusal müze vardır. İçeri girerken kamera, cep telefonu gibi eşyalarınızı görevlilere teslim etmek zorundasınız.

Yaklaşık yarısı kullanılan sergi alanı arkeolojik buluntular, taksonomi, Orta Çağ eserleri, etnografya sergileri ve ulusal resim koleksiyonuna ayrılmış. Etnografya ve ulusal resim kısmı ziyaretçilerin çok gittiği sergiler.

Eski Vali Sarayı

Eski Vali Sarayı

Harnet Ave’nin batı ucunda ihtişamlı duran Eski Vali Sarayı, 1987’de İtalyan valisi tarafından yaptırılmış. Etiyopya direnişi sırasında Haile Selassie tarafından da kullanılmıştır. Ne yazık ki resmi bir yapı olduğu için fotoğraf çekmek ve ziyaret etme mümkün değildir.

Büyük Camii

Büyük Camii

Eski pazarın yanında, meydanın başında Büyük Camii bulunur. 1938’de tamamlanan bu büyük kompleks rasyonalist, klasik ve İslami biçimleri birleştiriyor. İçeri sadece Müslümanlar girebiliyor. Müslüman olmayanlar ise kapıdan içeriye sadece kısa süreli bir bakış atabilir.

Odeon Sineması

Odeon Sineması

İlginç tasarımı ile dikkat çeken Odean Sinaması, 1930’ların sonlarında inşa edilmiş. Etkileyici bir yer görmek isterseniz Odeon’u aklınızdan çıkarmayın. Bina kapalı olduğu için içeri girmenin bir yolunu bulursanız şanslısınız 🙂

Katolik Katedrali

Katolik Katedrali

Harnet Ave’de dolaşırken Katolik Katedrali’ni görmemek imkansız. İtalya dışında en güzel Lombard Romanesk tarzı kiliselerdendir. 1923’te yapımı tamamlanmış.

İtalyan Mezarı

İtalyan Mezarı

Küçük mezarlık alanı, Eritre topraklarında kalan birkaç İtalyan aile tarafından hala kullanılıyor.

Asmara Piscina

1940’lı yıllar inşa edilen Asmara Piscina şu an yüzücüler için kapalı. Ama bina içine girip modernist yaklaşımın nasıl uygulandığını görebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Binası

1930’lu yıllarda İtalyan döneminde inşa edilen bina, basamaklı kulesiyle ilgi çekiyor. Hükümete ait olduğu için fotoğraf çekmek yasak.

Yunan Ortodoks Kilisesi

Yunan Ortodoks Kilisesi

Kenti gezerken rastlayacağınız Yunan Ortodoks Kilisesi işçiliği ile kendini hemen belli ediyor. Kilisenin iç kısmını dilediğinizce dolaşabilirsiniz.

Eritre’ye gittiğinizde bazı bölgelerde gezip dolaşmak için izin almak gerektiğini unutmayın. Asmara ve diğer kentleri gezerken fotoğraf çekmeye izin verilmeyen yerler biraz keyif kaçırsa da anlayışla karşılamak lazım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.