Aşıklar Şehri Paris’te Gezilecek 17 Yer

0
1502

Hayaller başkenti Paris, kuşkusuz birçok kişinin dünyada en çok görmeyi istediği şehirlerin başında geliyor. İnsanların burayı görmeyi istemesine şaşmamak gerek.

Eyfel Kulesi, tarihi kiliseleri, muhteşem manzaraları ve daha birçok güzelliğiyle Paris bizce de dünyada mutlaka görülmesi gereken şehirlerin başında geliyor. Paris’te gezip görebileceğiniz ve yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki…

Aşıklar Şehri Paris’te Gezilecek 17 Yer

1. Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi

Kuşkusuz dünyanın en tanınan yapılarından biri olan Eyfel Kulesi, Paris’te ilk görmeniz yerlerden biri.

2. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

Gotik mimariyle inşa edilmiş ilk katedrallerden biri olan yapı, hayli gösterişli ve etkileyici yapısıyla görenleri büyülüyor. Notre Dame Katedrali, 15 Nisan 2019 tarihinde çıkan bir yangında ne yazık ki çok büyük bir hasar almıştır. Katedralin tam anlamıyla eski haline dönmesi için ise yetkililer henüz tam bir tarih verememektedir.

3. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi

Dünya’nın en çok ziyaret edilen sanat müzesi unvanına sahip olan Louvre Müzesi, Fransız İhtilali’nden sonra Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olma özelliğine de sahip. Müzede 380 bin obje ve 35 binden fazla sanat eseri sergilenmektedir. Dünyaca ünlü “Mona Lisa” da bu müzede sergilenmektedir.

4. Bastille Meydanı

Bastille Meydanı

Fransız İhtilali için sembol meydanlardan biri olan Bastille Meydanı, günümüzde turistler çok fazla ilgi gösterdiği bir meydan konumunda.

5. Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi

Paris’in en güzel caddesi olarak görülen cadde, şehrin kalbinin attığı yerlerin başında geliyor.

6. Versay Sarayı

Versay Sarayı

Tarihi bir Fransız Şatosu olan Versay Sarayı’nın yapımına 1661 yılında başlanmıştır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Saray, birçok etkileyici bölümü, mimarisi ve bahçesiyle günümüzde hayli popüler.

7. Disneyland

Disneyland

Walt Disney tarafından 1955 yılında kurulan park, günümüzde hala dünyanın en büyük tematik parkı olma özelliğine sahip. Birçok bölümüyle hem çocuklara hem de yetişkinliklere hitap eden Disneyland, en çok ziyaretçi çeken parklardan biri olma özelliğini de taşıyor.

8. Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikası

Hristiyanlar için çok önemli ibadet merkezlerinden biri olan bazilikanın yapımına 1875 yılında başlanmış ve 1914 tarihinde tamamlanmıştır. Sacre Coeur gerek eşsiz mimarisi gerekse dini önemi nedeniyle Fransa’nın en çok ziyaretçi çeken eserlerinden biridir.

9. Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi

1977 yılında açılan merkez, dönemin Fransa başkanı Pompidou’nun Paris’i bir kültür merkezi yapma amacından yola çıkılarak inşa edilmiştir. Bina günümüzde kütüphane olarak kullanılmaktadır.

10. Pantheon

Pantheon

Şu anda kamuya ait bir bina olan Pantheon daha öncesinde kilise ve anıt mezar olarak kullanılmıştır. Tepeden süzülen ışık huzmeleri ile eşsiz bir his uyandıran yapı, sütunlu yapısıyla Roma’daki Panthen’a benzetilmiştir.

11. Ressamlar Tepesi

Ressamlar Tepesi

Birçok ünlü ressamın stüdyosunun bulunduğu tepe bu nedenle bu adla anılmaktadır. Günümüzde ise birçok ressam sokaklarda eserleri sergileyerek satışa çıkarmaktadır.

12. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi

Daha önce bir tren garı olan mekan günümüzde bir devlet müzesi olarak büyük ilgi görüyor.

13. Aşıklar Köprüsü

Aşıklar Köprüsü

Aşıklar Köprüsü’ne bir aşkınızın hiç bitmemesi için bir asma kilit de siz kilitlemek istemez misiniz?

14. Seine Nehri

Seine Nehri

Paris’i ikiye bölen Seine Nehri, düzenlenen nehir gezileri ile turistlerin yoğun ilgisini çeken noktalardan biri. Gezi esnasında nehrin iki yakasında kurulmuş muhteşem bir şehrin manzarasını seyre dalmak muhteşem keyif verici.

15. Madeleine Kilisesi

Madeleine Kilisesi

52 sütunla çevrili 194 yılında inşa edildiğinde bir Yunan Tapınağı idi. Ancak yapı 1845 yılından itibaren kilise olarak kullanılmaya başlanmıştır. Girişin ücretsiz olduğu kilise şehrin önemli sembol yapılarından biri olmayı başarmıştır.

16. Tour Montparnasse

Tour Montparnasse

Eyfel Kulesi’ni ve Paris’i en güzel haliyle görmek istiyorsanız bu seyir terasına hayran kalacaksınız.

17. Zafer Takı

Zafer Takı

Charles de Gaulle Meydanı’nda bulunan Zafer Takı 49 metre yüksekliğinde oldukça gösterişli bir anıttır. Anıtın altında I. Dünya Savaşı sırasında ölen Fransız askerlerinin mezarı bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan ateş 1923 yılından bu yana devamlı yanmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.