Ardahan’da Görmeniz Gereken 3 Kale

0
1371

Tarih boyunca birçok devlet tarafından ele geçirilen Ardahan, asırlar boyu devletler için çok stratejik bir konumda bulunmuştur. Bu da şehrin düşmanlar tarafından sıklıkla kuşatılmasına sebep olmuştur.

Sık sık kuşatılan Ardahan’ı koruyabilmek için devletler şehrin önemli noktalarına kaleler inşa etmiş ve şehrin muhafazasını bu kaleler aracılığıyla gerçekleştirmiştir. Bu nedenle Ardahan’da birçok kale bulunmaktadır. Sizler için şehirde bulunan ve mutlaka görmeniz gereken 3 kaleyi listeledik.

1.Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi

Ardahan Kalesi, bölgedeki görülmesi gereken tarihi mekanların başında gelmektedir. Tam olarak yapım tarihi bilinmeyen Ardahan Kalesi’nin Osmanlı döneminde sürekli olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Toplam sur uzunluğu 745 metre olan kalenin tarih boyunca birçok krallık tarafından kullanıldığı tahmin edilmektedir.

2.Şeytan Kalesi

Şeytan Kalesi

Çıldır ilçesine yakın bir konumda bulunan Şeytan Kalesi, sarp kayalıkların oluşturduğu bir yarımada üzerine konumlanmıştır. Bu da savaş zamanlarında kalenin oldukça korunaklı bir yapıya sahip olmasını sağlamış, böylelikle kale bölgeyi korumak adına daha başarılı olmuştur. Selçuklular ve Osmanlılar dahil olmak üzere geçmişte Ardahan’da hüküm süren birçok devlet bu kaleyi kullanmış ve gerekli olan onarım işlerini yaparak kalenin sağlam kalmasını sağlamıştır.

3.Kinzi Kalesi

Kinzi Kalesi

Bağdaşen Köyü’nün Bilbilan Yaylası’nda bulunan Kinzi Kalesi’nin tam olarak yapım tarihi bilinmemektedir. Yapılan incelemelere göre kalenin Urartular döneminde inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yüksek ve bölgeye hakim bir noktaya konumlanan kale, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da kullanılmıştır. Günümüz kalenin bir kısmı tahrip olsa da Ardahan’a geldiğinizde Kinzi Kalesi‘ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.