Apsara: Geleneksel Khmer Dansı

0

Apsara, Hinduizmde ve Budist inanışlarında suda yaşadığına inanılan peri anlamına geliyor. Kamboçya’nın geleneksel dansına da adını veren Apsara figürlerinden tapınaklarda binlerce görmek mümkün. Bu da bu figürün Kamboçya için ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

Apsara: Geleneksel Khmer Saray Dansı

Dansçılar güzel Kamboçyalı kızlardan seçiliyor. Bu dansın Kamboçya kızlarının güzelliğini ve zarafetini yansıttığına inanılıyor. Bu dansı yapacak olan kızlar özenle seçilerek 9 yıl süren zorlu bir eğitimden geçiriliyor. Bu eğitimde kızların bilek hareketlerini, dansın ritmini ve daha birçok noktayı kusursuz bir şekilde yapması amaçlanıyor.

Dansçı kızlar 9 yıllık zorlu bir eğitimden geçiyor

Apsara dansı 4500 üzerinde figüre sahip ve dansçıların bu figürleri kusursuz bir şekilde yapması bekleniyor. Dansçılara Pin Turba ismi verilen vurmalı çalgılardan oluşan bir grup eşlik ediyor. Dansçılar özenle hazırlanmış gösterişli kostümleriyle müziğin ritmine uyarak dansın gerektirdiği figürleri ağır bir şekilde yapıyor.

Kızıl Khmerlerin ülkede gerçekleştirdiği katliamda birçok dansçı da katledildi. Bu da bu geleneksel dansın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına neden oldu. Günümüzde Apsara Sanat Derneği ve Phnom Penh Güzel Sanatlar Akademisi‘nde bu dansın yaşatılması için büyük çaba harcanıyor. Günümüzde UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne alınmış olması da bu dansın yok olmayacağı konusunda bizleri umutlandırıyor.

Apsara dansında 4500 farklı figür bulunuyor

Dingin ve ruhu dinlendiren bir yapıya sahip olmasıyla insanda huzur uyandıran bu geleneksel dans Kamboçya’ya gelenler için büyük bir zevkle izlenebilecek bir gösteri ve bu gösteriyi izlemeden buradan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Kamboçya ve diğer Asya ülkelerine en uygun uçak bileti seçenekleri için biletbayi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitemizden kampanyalı fiyatlarla ve 9 taksit avantajıyla biletinizi satın almanın keyfini yaşayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.