Aoraki/Mount Cook

Yeni Zelanda turu gezilerimde farklı bir yeri keşfetmek ve doğal güzellikleri daha yakından incelemek istedim. Burası için en uygun yerin neresi olduğu üzerine derinden bir araştırma içerisine girdim. Aoraki/Mount Cook.

Evet, evet. Aradığım yer burasıydı. Dağın zirvesi, buzulların olduğu bir yer ve yeni Zelanda’nın en yüksek dağıydı burası. Ben de merakımı gizlemek istemedim ve buraya doğru bir yolculuk yapma kararı aldım. Aoraki/Mount Cook, 3,754 metre yüksekliğinde, 700 KM2 alana sahiplik ediyor. Burası aynı zamanda buzul dağıdır. 2.000 metre yüksekliğinden sonra 140 adet zirve ve 2 adet buzul bulunuyor.

Aoraki/Mount Cook

1887 yılından itibaren korunmaya alınmış Aoraki dağı ismini Maorinler vermişler. Anlamına baktığımda ise “Bulutları yaran” anlamına geliyormuş. Doğrusu bu kadar yükseklikte bir dağ için başka bir ismin kullanılması da pek etik olmayacaktır. Dağ, dünya genelinde yaşanan iklimsel değişimlerden nasibini almış bir yerdir. 1992 tarihlerinde bu gün ki yüksekliğinden 20 metre daha yüksek olan dağ, o dönemlerde, buzullardan kopan 10 milyon metreküplük parça yüzünden yüksekliğinden kayıp vermiş. Kopan parça ise vadi tarafına kaymış.

Aoraki/Mount Cook

Dağ hakkında çok kapsamlı bilgileri de aldığım Yeni Zelanda turu gezimde, öğrendiğim bir diğer detay ise ilk zirveye tırmanan kişi ile alakalı. 1948 yılında ilk defa zirveye tırmanan Edmund Hillary adını duyunca kulaklarım kabardı. Çünkü bu ismi farklı bir yerde daha duymuştum. Nihayet iç sezilerim beni yanıltmadı. Çünkü Edmund Hillary, Everest dağının zirvesine de ilk tırmanan adamdır. Biraz daha incelediğimde, Everest dağı zirvesine tırmanmadan önce çalışmalarına Cook dağında başlamış.

Aoraki/Mount Cook

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nda, Güney Alplerinin (Southern Alps) ortasında yer alan Aoraki/Mount Cook dağı’na ulaşmak isteyenlere hemen bir yol tarifi yapalım. Dunedin’den sefer yapan Ben Magic Bus Tur otobüslerine binerek dağa ulaşabilirsiniz. Yakınlarında köy ve kasabanın da bulunduğu Aoraki dağının en yakın yerleşim alanı Aoraki köyüdür. Tabi bunun yanında biraz daha ötede bulunan bir kasaba da yine dağa en yakın olan kasabalardan biridir. Twizel veya Lake Tekapo kasabasında konaklama imkanını yakalayabilirsiniz. Burada çok sayıda tur firması bulunduğundan dolayı, hem gezmek hem de konaklamak adına kolaylıkları elde edebilirsiniz.

Aoraki/Mount Cook

Yeni Zelanda genel bilgi konumuzda, söylediğimiz gibi ülkenin iklimi bize zıttır. Yani Haziran ve Temmuz ayları buranın en soğuk aylarındandır. Bu nedenle buzul dağına gitmek istiyorsanız, bu aylardan önce ya da sonrasında gitmeniz daha uygun olacaktır. Cook dağı çevresinde birbirinden farklı aktivitelere katılabilirsiniz. Dağcılık, yürüyüş, trekking ya da vadiye doğru inen yolda bir spor yapabilirsiniz. Yağmur ormanlarında gezinti, gürgen ormanları arasında nefis bir yolculuk ve daha fazlasını bu güzel mekanda gerçekleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Ben biraz daha yürüyüşü ve dağa çıkmayı sevdiğim için biraz da maceracı yönüm olduğundan dolayı dağcılık yürüyüşüne katılmayı tercih ettim. Aslında çok da kolay değildi ama gerçekten de çok zevkli olduğunu söyleyebilirim. Benim gibi maceracı bir tipiniz varsa kesinlikle bunu sizin yapmanızı da öneriyoruz. Zaten aşağıya doğru indiğinizde, rahat ve patika olmayan yollarda dinlenebiliyor ve yaşadığınız yorgunluğun üzerine mis kokulu ormanlarının içinden geçtiğinizde yorgunluk namına bir şey bırakmıyor.

Aoraki/Mount Cook

Konaklama adına yer arayanların da sorun yaşamadan diledikleri gibi bir konaklama merkezi bulabilecekleri Aoraki Dağı çevresinde çok sayıda otel ve pansiyon bulunuyor. Ailece ya da tek başınıza gittiğinizde bile çok uygun fiyatlarla konaklama hizmeti alabileceğiniz otellerde erken rezervasyon yaptığınızda indirimli fiyatları da kolaylıkla bulabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.