Antwerp Gezilecek Yerler

Belçika’nın Brüksel’den sonraki ikinci büyük şehri olan Antwerp, turizm anlamında çok göz önünde olmasa da ülkenin es geçilmemesi gereken yerlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

İçinden geçen Shelde Nehri nedeniyle geçmişten günümüze gemiciliğin en önemli merkezlerinden biri olan Antwerp, ülkenin en zengin şehirlerinden biri. Şehirdeki tarihi binalardaki gösterişten de bunu anlayabiliyoruz. Antwerp’e geldiğinizde Antwerp gezilecek yerler listesindeki yerleri 1 günde tamamlamanın mümkün. Bu şehirde nereleri gezmeliyim diye merak ediyorsanız listemize göz atmanızı öneriyoruz.

Antwerp’e geldiğinizde nerede konaklayabileceğiniz konusunda önerilere ihtiyacınız varsa Antwerp’te nerede kalınır? Otel tavsiyeleri başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Belediye Binası ve Eski Pazar Meydanı

Belediye Binası ve Eski Pazar Meydanı

Belçika şehirleri genel olarak birbirine benziyor. Şehirlerde genellikle büyük bir meydan ve bu meydanın etrafında özellikle halka hizmet için kullanılan tarihi binalar yer alıyor. Antwerp’te bulunan Eski Pazar Meydanı da şehrin en önemli meydanlarının başında geliyor.

Mayer Van Den Berg Müzesi

Mayer Van Den Berg Müzesi

Koleksiyoncu Fritz Mayer van den Bergh’in ölümünden sonra annesi tarafından eserleriyle oluşturulan müze, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Müzede çeşitli dönemlere ait pek çok eser sergileniyor.

Rubens Müzesi

Rubens Müzesi

Ünlü ressam Rubens’in ölümünün ardından sanatçının kendi eserleriyle müze haline getirilen evi, sanat sevdalısı gezginler için oldukça doyurucu bir müze tecrübesi sunuyor.

Plantin Moretus Müzesi

Plantin Moretus Müzesi

16. yüzyılda kurulmuş olan Plantin Matbaasının bulunduğu bölge günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Müzede matbaacılığın geçmişten günümüze gelişimini inceleyebileceğiniz çeşitli eşyaları incelemeniz mümkün.

Antwerp Hayvanat Bahçesi

Antwerp Hayvanat Bahçesi

1953 yılında kurulmuş olan Antwerp Hayvanat Bahçesi, dünyanın en eski hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul ediliyor. 950 civarı türün yaşadığı hayvanat bahçesi özellikle çocuklu aileler için Antwerp gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında olması gereken bir yer.

Antwerp Merkez Tren İstasyonu

Antwerp Merkez Tren İstasyonu

19. yüzyılın sonlarında inşa edilen Antwerp Merkez Tren İstasyonu, yolcuların ulaşımına katkı sağlamasının yanı sıra etkileyici mimarisi ile de ziyaretçilerin görmesi gereken yerlerden biri.

Het Steen

Het Steen

Şehrin en eski yapısı olan Het Steen, Orta Çağ zamanında şehri Viking saldırılarından korumak için yapılmıştır. Kaleyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz. Kale içi sade bir görünüme sahip ve kalenin içine girdiğinizde arka taraftaki güzel nehir manzarasının tadını çıkarabiliyorsunuz.

Vleeshuis

Vleeshuis

16. yüzyılın başında inşa edilen bina beyaz ve kırmızı rengini yapımında kullanılan kırmızı tuğladan ve beyaz kum taşından almaktadır. Bina günümüzde antika müzesi olarak hizmet vermektedir. Eğer vaktiniz olursa burayı da Antwerp gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Aziz Paul Kilisesi

Aziz Paul Kilisesi

Barok mimarisinin izlerini taşıyan Aziz Paul Kilisesi, şehre gelen denizcilerin kullanması amacıyla yapılmıştır. Günümüzde şehrin önemli ziyaret noktalarından biri olan kilisede normal insan boyundaki heykeller ve çok özel tablolar dikkat çekmektedir.

Meir Caddesi

Meir Caddesi

Çok keyifli bir cadde olan Meir Caddesi, trafiğe kapalı bir bölge. Bu da ziyaretçilerin rahat bir şekilde bu caddede vakit geçirmesine ve otantik bir ortamda alışveriş yapmasına olank tanıyor.

De Stroom Müzesi

De Stroom Müzesi

Bu eksantrik görünümlü bina, diğer müzeler arasında nispeten yenidir. Ama şehre çabucak adapte olmuştur. De Stroom, Antwerp’in sanayi ruhunu ve tarihini sergiliyor. Ana koleksiyonlar arasında “Metropolis”, “Güç” ve “Hayat ve Ölüm” var.

Bizim Leydi (Our Lady) Katedrali

Bizim Leydi (Our Lady) Katedrali

Gotik mimarinin bir zirvesi olan katedral, tamamlanma aşamasında dünyanın en uzun binalarından biriydi. Kentte bu unvanı hala elinde tutuyor.

Katedraldeki tablolar adeta cazibe noktasıdır. Vitray pencereler ve estetik heykellerden gözlerinizi alamayacaksınız.

Zurenborg

Zurenborg

Antwerp’in en etkileyici mahallesidir. Hem mimari hem de tutarlılık bakımından iyi dizayn edilmiştir. Bölgeyi keşfe çıktığınızda bol miktarda bar ve restoran bulacaksınız.

Bourla Theater

Bourla Theater

Antwerp’in ünlü sahnesi 1819’da inşa edilmiş ve o zamandan beri pek çok yenilenme geçirmiş. İçeri girmeden önce heykeller dikkatinizi çekecek. Çevredeki kafelerden gelen kokular da çok davetkar 🙂

Shankheswar Parsvanath Jain Tapınağı

Shankheswar Parsvanath Jain

Hindistan’daki Jain tapınaklarından etkilenerek yapılmış. Avrupa’daki en büyük Jain tapınağıdır ve bu dinin farklı yönlerinin anlatıldığı nadir yerlerden biridir. Ruhsal açıdan rahatlayacağınız ortamı kesinlikle deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz.

Red Star Line Museum

Red Star Line Museum

Red Star Line Müzesi, Belçika’dan Amerika’ya giden göçmenlerin hikayelerini anlatıyor. Yolcuların çoğu müze binasından hareket etmiş. Amerika’ya girişlerde neler yaşandığı fotoğraflar ve belgelerle canlı bir şekilde sunuluyor.

Rockoxhuis’in Evi

Rockoxhuis'in Evi

Nicolaas Rockoxhuis 17. yüzyılda Antwerp’in ünlülerinden biriydi. Avukat ve politikacı olduğu bilinen Nicolaas’ın evi bugüne kadar güzelce korunmuş. Galerilerde bulamayacağınız eserlere sahiptir.

Eğer ülkemizden direkt bu şehre gitmek istiyorsanız Antwerp ucuz uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bunun dışında Antwerp’e Brüksel, Amsterdam, Gent, Brugge gibi şehirlerden keyifli bir tren yolculuğu yaparak da gelebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.