Antalya nasıl gidilir

Yaz turizmi açısından Türkiye’nin en popüler şehirlerinden biri olan Antalya’ya ulaşmak çok kolay! Ulaşım ve iklim açısından Antalya’ya dair sormak istediğiniz tüm soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Seyahatinizi planlamadan önce, ”Antalya’ya Ne Zaman Gidilir? ve ”Antalya’ya Nasıl Gidilir?” sorularını detaylı bir şekilde cevapladığımız yazımızı mutlaka okumalısınız.

# Antalya’ya Ne Zaman Gidilir?

Antalya İklimi ve Bitki Örtüsü

Antalya

Akdeniz Bölgesi’nin batısında bulunan Antalya, yaz turizmi açısından Türkiye’nin önde gelen tatil şehirlerinden biridir. Ilıman ve sıcak deniz iklim kuşağında yer alan bir bölgede bulunması sebebiyle, Akdeniz ikliminin etkisi altında olan Antalya’da, yazlar sıcak ve kurak; kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Şehrin kıyı kesimlerinde yazlar oldukça uzun ve sıcak, kışlar ise ılık geçerken; iç kesimlerde yarı-karasal ve soğuk bir iklim tipi görülür. Antalya’da sıcaklık, yaz aylarında ortalama 30-35 derece arasında seyrederken; bu oran kış aylarında, özellikle ocakta, ortalama 9-15 dereceye kadar düşer. Sıcaklıkların 43 dereceye kadar çıktığı şehirde, en sıcak ay temmuz; en soğuk aylar ise ocak ve aralıktır.

Yılın 300 günü havanın açık olduğu Antalya’da yağış, en fazla ilk ve sonbaharda görülür. Şehirdeki nem oranı ise %64 civarındadır. Antalya’da, yılda en az dokuz ay denize girilebilir; dolayısıyla şehirdeki turizm hareketliliği tüm yıl devam eder. Topraklarının %60’ı ormanlardan oluşan Antalya, Türkiye’nin en fazla orman alanına sahip olan şehirlerindendir. Ormanlık arazilerin 400 metre aşağısından başlayan makiler ise şehrin genel bitki örtüsünü oluşturur. Maki, her mevsim yeşilliğini koruyan, kısa ve bodur bir ağaç türüdür.

Antalya’ya ne zaman gidilir? Antalya, yaz turizmi açısından, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir tatil cenneti konumundadır. Dolayısıyla, tüm bu bilgilerin ışığında, Antalya seyahati için en uygun dönem, mayıs ve eylül arası olacaktır. Turizm oranlarının tavan yaptığı bu dönem, aynı zamanda şehrin en popüler dönemidir.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

1. Hava Yolu ile Ulaşım

Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan Antalya’da, iki havalimanı bulunmaktadır: Bunlardan ilki şehrin doğusundaki turizm beldeleri için önem arz eden Gazipaşa-Alanya Havalimanı, ikincisi ise Antalya’nın genel hava yolu trafiğinin aktığı Antalya Havalimanı‘dır.

 • Antalya Havalimanı:

Antalya Havalimanı

Türkiye’de İstanbul’dan sonra, en fazla yabancı turistin giriş yaptığı Antalya Havalimanı, 1960 yılından itibaren, yoğun yolcu trafiği ile dünyanın ve ülkemizin dört bir köşesinden gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Yoğun talep görmesi sebebiyle, Türkiye’nin en büyük üçüncü havalimanı olan Antalya Havalimanı, modern görünümü ve teknolojisi sayesinde Avrupa’nın sayılı hava limanlarının arasında gösterilmektedir.

Antalya şehir merkezinin 10 km doğusunda yer alan havalimanı, Pegasus, SunExpress, OnurAir, Atlasglobal, Anadolujet ve Türk Hava Yolları gibi ünlü firmaların uğrak noktalarından biridir. Ayrıca havalimanından, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mardin, Kayseri, Van, Samsun, Gaziantep, Trabzon ve Diyarbakır‘a direkt uçuş seferleri düzenlenmektedir. 2019 yılında 31.7 milyon yolcuya ev sahipliği yapmasıyla bir rekora imza atan havalimanı, dört terminalden oluşmaktadır:

I. Dış Hatlar Terminali

 • Yıllık yolcu kapasitesi: 5 milyon
 • 476 otomobil-265 otobüs kapasiteli açık otopark

II. Dış Hatlar Terminali 

 • Yıllık yolcu kapasitesi: 5 milyon
 • 451 otomobil-240 otobüs-59 midibas kapasiteli açık otopark

İç Hatlar Terminali 

 • Yıllık yolcu kapasitesi: 3.700.000
 • 324 otomobil-24 otobüs kapasiteli açık otopark

Dış Hatlar Terminali

 • 20 otomobil kapasiteli açık otopark

Adres: Antalya Havaalanı Dış Hatlar Terminali 1, 07230 Muratpaşa/Antalya

İletişim: (0242) 444 74 23

 • Havalimanı Ulaşımı: Toplu taşıma

1. Otobüs

Antalya Toplu Taşıma

Antalya şehir merkezinden, havalimanına veya tersi istikamete, 600 ve 800 numaralı otobüslerle ulaşmanız mümkün. 600 numaralı otobüsler 30 dakikada bir Şehirlerarası Otobüs Terminali ile havalimanı arasında; 800 numaralı otobüsler ise her 2 saatte bir, havalimanı ile Lara arasında hizmet vermektedir. Otobüslerin ücretleri, çalışma saatleri ve güzergahları şu şekildedir:

600 numaralı otobüs:

 • 06.00’da başlayan seferler gece 02.30’a kadar devam eder, 04.45’te ise son sefer yapılır.
 • Güzergahlar: Otogar–Yüzüncü Yıl Bulvarı–Aspendos Bulvarı-Havalimanı
 • Tek binişlik ücret: 5,20 TL

800 numaralı otobüs:

 • 06.45’te Sarısu’dan başlayan seferler 22.15’e kadar devam eder.
 • Güzergahlar: Sarısu–Lara–Havalimanı
 • Tek binişlik ücret: 5,20 TL

Şehir merkezinden Antalya Havalimanı’na veya tersi istikamete ulaşmak için bir diğer toplu taşıma alternatifi, 24 saat hizmet veren HAVAŞ otobüsleridir. 5M Migros AVM otoparkından kalkan otobüsler, Akdeniz Üniversitesi, Otogar ve Hal Kavşağı üzerinden havalimanına ulaşmaktadır.

Antalya’da toplu taşımalardan yararlanabilmek için Antalya Kart denen ulaşım biletlerinden almanız gerekiyor. Havalimanının çeşitli yerlerinde bulunan otomatik makinelerden satın alabileceğiniz kartların ücreti 2 biniş için 6,50 TL; 4 biniş için ise 12 TL’dir. Makinaların dışında otobüslerden de bilet alabilirsiniz. Otobüslerden bilet almanız durumunda, 2 binişlik bilet için 7,50 TL; 4 binişlik bilet için ise 13,00 TL ödemeniz gerekiyor. Aldığınız kullan-at biletlerde, yalnızca 5 kez dolum hakkınız bulunuyor. Toplu taşımalar hakkında daha fazla bilgi almak için 7/24 canlı hizmet veren 4443708 numaralı hattı arayabilirsiniz.

2. Tramvay

Antalya Antray

Havalimanından şehir merkezine veya tersi istikamete ulaşmak için tramvay hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Antray adı verilen tramvayları yine Antalya Kart ile kullanabilirsiniz. Havalimanı, Meydan ve Fatih güzergahında yaklaşık 1 saatlik sürede ilerleyen tramvay, 05.54‘ten başlayarak 00.50‘ye kadar 10-15 dakikada bir hizmet vermektedir.

 • Havalimanı Ulaşımı: Servis

Antalya Havalimanı’nda her yolcu için servis imkanı bulunmuyor. Yalnızca, seyahat ettiğiniz firmanın -eğer varsa- servis hizmetinden yararlanabiliyorsunuz.

 • Havalimanı Ulaşımı: Taksi

Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için özel havalimanı kimlik kartlarına sahip olan taksilerden yararlanabilirsiniz. Antalya Havalimanı’ndan şehrin belirli noktaları arasındaki taksi tutarları şu şekildedir:

Antalya Havalimanı – Otogar Taksi ücreti: 70 – 75 TL
Antalya Havalimanı – Meydan ve Çevresi Taksi ücreti: 50 – 55 TL
Antalya Havalimanı – Terracity AVM – Lara Taksi ücreti: 45 – 50 TL
Antalya Havalimanı – Markantalya AVM – 100. yıl caddesi Taksi ücreti: 60 – 65 TL
Antalya Havalimanı – 5M Migros Taksi ücreti: 65 – 70 TL
Antalya Havalimanı – Akdeniz Üniversitesi Kampüs Taksi ücreti: 65 – 70 TL
Antalya Havalimanı – İl Sağlık Müdürlüğü Taksi ücreti: 70 – 75 TL
Antalya Havalimanı – Kemer Club Med Taksi ücreti: 341,41 TL
Antalya Havalimanı – Alanya Taksi ücreti: 512.11 TL
Antalya Havalimanı – Belek Taksi ücreti: 227.61 TL
Antalya Havalimanı – Beldibi Taksi ücreti: 284.51 TL
Antalya Havalimanı – Kiriş Çamyuva Taksi ücreti: 398.31 TL
Antalya Havalimanı – Side Sorgun Manavgat Taksi ücreti: 398.31 TL

Daha fazla bilgi almak için Antalyaairporttaxi linkine tıklamanız yeterli!

 • Gazipaşa-Alanya Havalimanı:

Gazipaşa-Alanya Havalimanı

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde, Alanya’ya 45 km. uzaklıkta yer alan havalimanı, doğuda bulunan turizm beldeleri için önemli olan bir ulaşım ağıdır. Yalnızca, İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan direkt seferler düzenlenen Gazipaşa Havalimanı’na diğer şehirlerden aktarmalı olarak ulaşılabiliyor. 2 bin 144 metrelik bir alandan oluşan havalimanının, ayrıca 105 araç kapasiteli otoparkı bulunuyor. Daha fazla bilgi almak için Gazipaşa-Alanya Havalimanı linkine tıklayabilirsiniz.

Adres: Gazipaşa, 07900 Alanya/Antalya

İletişim: (0242) 582 71 26

2. Karayolu ile Ulaşım

Öncelikle, Türkiye’nin her yerinden Antalya’ya özel araç veya otobüs gibi vasıtalarla kara yolundan ulaşmanız mümkün. Seyahat için özel araç ve otobüsleri tercih edecekler için aşağıda bazı şehirlerin Antalya’ya olan tahmini uzaklığı verilmiştir:

 • İstanbul: 730 km / 10 saat
 • Ankara: 550 km / 8 saat
 • İzmir: 470 km / 7 saat
 • Samsun: 970 km / 13 saat
 • Adana: 560 km / 9 saat
 • Kayseri: 615 km / 9.5 saat
 • Konya: 305 km / 4.5 saat
 • Gaziantep: 780 km / 11 saat
 • Muğla: 320 km / 5.5 saat
 • Diyarbakır: 1100 km / 15 saat
 • Erzurum: 1240 km / 18 saat
 • Afyon: 290 km / 4 saat

Türkiye’nin her ilinden şehirlerarası otobüs firmaları sayesinde kolayca Antalya’ya ulaşabilirsiniz. Hemen her otobüs firmasının direkt seferler düzenlediği Antalya’ya, özellikle yaz aylarında ihtiyaç halinde ve yoğunluğa göre ek seferler de düzenlenmektedir.

 • Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali:

Kepez ilçesinde, Dumlupınar Bulvarı ile çevre yolunun kesişme noktası üzerinde bulunan Antalya Şehirler Arası Otobüs Terminali, Antalya-İzmir karayolu ile Kemer-Alanya-Antalya karayolunu birbirine bağlamaktadır. Şehirlerarası Otobüs Terminali ve İlçeler Otobüs Terminali olmak üzere iki ana bölüme ayrılmış olan terminal, raylı sistemler ve otobüslerden oluşan toplu taşıma ağıyla, şehir merkezine ve ilçe turizm beldelerine kolay ulaşılabilir bir konumdadır.

1996’dan beri hizmet veren Şehirlerarası Otobüs Terminali, Türkiye’nin en hareketli ve yoğun terminallerinden biridir. Günde yaklaşık 20 bin kişinin giriş-çıkış yaptığı terminalde, 300 araçlık otopark bulunmaktadır. Terminalde bulunan bazı firmalar tarafından Antalya’nın önemli turistik noktalarına servis hizmeti de verilmektedir.

Adres: Dumlupınar Bulvarı, Yenidoğan Mahallesi, Şehirlerarası Otobüs Terminali, 07090 Kepez/Antalya

İletişim: (0242) 331 12 50

 • Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne Ulaşım

Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden, şehir merkezine veya tersi istikamete, tramvay, otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla ya da taksilerle rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer toplu taşıma tercih edecekseniz, Antalya Kart adı verilen, tek biniş ücreti 2,60 TL olan ulaşım biletlerinden almanız gerekmektedir. Sonrasında, Expo-Fatih arası hizmet veren Antraydan, Zerdalilik-Müze arası hizmet veren nostaljik trenden veya VF02, TK36, TC45, FC46, TK52, UC60, VT63, R206, 502-510, 521, 522 ve 600 numaralı belediye otobüslerinden yararlanabilirsiniz.

Yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Antalya kesinlikle en az bir defa gidilmesi gereken yerlerden biri. Doğal güzelliklerin ve eğlence mekanlarının iç içe olduğu şehirle ilgili daha fazla bilgi edinmek için Antalya Gece Hayatı ve Antalya Gezilecek Yerler adlı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Son olarak: Bütçenizi çok zorlamadan hesaplı uçak bileti bakıp uygun fiyatlara yerinizi ayırtabilirsiniz. Keyifli bir tatil dileriz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.