Antalya’da Görülecek 4 Antik Kent

0
530

Gizemli bir dünya nasıl olur? Bir yanında modern yapılanmaların yer aldığı, öte yanından tarihin derin sayfaları olan bir kent “gizemli dünya” tarifine yeterli olur mu? Öyle ise Antalya’nın gizemli yönlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Antalya’nın dört bir yanına yayılmış antik kentler, günümüz turizm dünyasının ilgi odağı halinde. Plajları, koyları ve doğal güzelliklerinin yanında bir de tarihi bir gizeme sahip Antalya’da görülecek 4 antik kent hakkında bilgi vermeye çalışacağız siz değerli ziyaretçilerimize. Yaz sezonunun kapanmasını fırsat bilerek ucuz uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek Akdeniz’in bu gizemli kentinde seyahat edebilirsiniz. En avantajlı fırsatların sunulduğu www.biletbayi.com bunun için en ideal adres olacaktır. Bilet işini hallettiyseniz, şimdi dilerseniz bu güzel kentin gizemli antik kentlerine şöyle bir göz atalım.

  1. Perge Antik Kenti

Antalya’nın Aksu ilçesi sınırlarında yer alan Perge Antik Kenti, Helenistik dönemin kalıntılarını günümüze taşıyor. Burası, UNESCO’ya (dünya mirasları listesi) aday bir yerdir. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında Helenistik döneme ait heykeller bulunmuş ve Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Döneminin önemli şehir merkezlerinden bir yer olduğu tarih kaynaklarında yer almaktadır.

Perge Antik Kenti

  1. Aspendos Antik Kenti 

Milattan Önce 10. Yüzyılda “Akalar” tarafından yaptırılan Aspendos Antik Kenti, Anadolu’da sahnesi ile günümüze yetişen tek yerdir. Turizm dünyasında önemli bir yere sahip olan antik kent, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs Köyü sınırları içerisinde Köprüçay (Eurymedon) nehri kenarında yer almaktadır. Antalya’da görülecek 4 antik kentten biri olan bu gizemli yere uğramanızı öneririz.

Aspendos Antik Kenti

  1. Sillyon Antik Kenti 

Troia Savaşı’ndan sonra yapıldığı tahmin edilen Sillyon Antik Kenti, uzun dönemlere tanıklık ederek günümüze harabeleriyle ulaşan yerlerden biridir. Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Yanköy Köyü sınırları içerisinde yer alan Koçhisar Tepesi üzerinde yer alan Sillyon Antik Kenti, denizden 12 km. içeridedir. Yöre halkı arasında “Asar” olarak adlandırılan bu tarihi yer, Antik dönemin en zengin yerleşim yerlerinden biridir.

Silyon Antik Kenti

  1. Phaselis Antik Kenti 

Antalya uçak bileti aldıktan sonra seyahat rotanızın son noktasında uğramanızı önerdiğimiz bir diğer antik kent ise Kemer ilçesinin 16 km. batısında yer alan Phaselis Antik Kenti olacaktır. Rodoslular tarafından M.Ö. 7. Yüzyılda yaptırılan antik kent, uzun bir dönem Likya’nın doğu kesiminde yer alan önemli kentlerden biri olmuştur. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı olmak üzere dört limana sahip olan Faselis’in (Phaselis) en önemli limanının “Güney Limanı” olduğu aktarılmaktadır. Antalya’da görülmesi gereken 4 antik kentten biri olan bu yer, gizemi ve tarih dolu yönüyle Antalya gezinize renk katacaktır.

Phaselis Antik Kenti

Tarih, kültür ve medeniyetler kenti Antalya’yı yerinde görmek, gizemli yönlerini keşfetmek için şehre yakın bir yerde yaşıyorsanız otobüs bileti fırsatlarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Uzak bölgelerden Akdeniz’e gelmek isteyenler için en güzel avantajları tüm uçak biletlerini karşılaştırmalı olarak sunan biletbayi.com’dan  uçak bileti fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.