Ankaranın Gezilecek Mekanları – Ulucanlar Cezaevi Müzesi

0
1039

1925 yılından 2006 yılına kadar Türkiye siyasi ve edebi tarihinin birçok önemli isminin de kaldığı Ulucanlar Cezaevi, 2009 yılında Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ulucanlar Cezaevi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir

Müze cezaevi olarak kullanıldığı dönemde 68 kuşağının önemli isimlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan gibi isimlerin idam edildiği yer olarak tarihe geçmiştir. Bunun yanında Muhsin Yazıcıoğlu, Leyla Zana, Bülent Ecevit, Yılmaz Güney, Kemal Tahir, Fakir Baykurt, Sırrı Sakık, Yaşar Kemal, Nazım Hikmet gibi ülke tarihi açısından birçok önemli isim cezaevinde mahkum olarak kalmıştır.

Ulucanlar Cezaevi Türk yakın tarihi açısından çok önemli bir yere sahiptir

81 yıllık tarihiyle ülkemizin en önemli yapılarından biri olan bina günümüzde müze olarak ziyaretçilerine ülkemizin yakın tarihinde yolculuk yapma olanağı tanıyor. Müze ziyaretinizde Hilton Koğuşu, idamların yapıldığı darağacı, tanınmış mahkumların kaldığı koğuşlar ve şahsi eşyaları görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Dilerseniz ziyaret sonunda hediyelik eşya bölümünden çeşitli objeleri de satın alabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi’nde şu anda müze olan bir koğuş

Müze Ziyaret Bilgileri

Müzeyi pazartesi günleri dışında haftanın 6 günü 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 65 yaş ve üstü ziyaretçilerden giriş ücreti alınmazken, öğrenci ve öğretmen 2 TL, yetişkinler ise 5 TL giriş ücreti ödeyerek müzeyi ziyaret edebilmektedir. 10 kişi ve daha fazla sayıdaki gruplarda ise %10 indirim uygulanmaktadır.

Müzeye Nasıl Gidilir?

Ankara’nın Altındağ ilçesinde Ulucanlar semtinde bulunan müzeye şehrin her yerinden kalkan toplu taşıma araçlarıyla ve özel araçlarla gelmek mümkün. Şehir dışından müzeyi ziyaret etmek isterseniz havayolu, karayolu ve tren seçeneklerinden biriyle Ankara’ya gelme şansına sahipsiniz. Ankara’ya uygun uçak bileti seçenekleriyle kolay ve hızlı bir şekilde gelebilirsiniz. Dilerseniz Ankara otobüs bileti satın alarak da konforlu bir seyahatin ardından başkente ulaşmanız mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.