Ankara’da Mutlaka Görmeniz Gereken 12 Müze

0
1441

Ülkemizin başkenti, tarihiyle, kültürüyle, gezilecek yerleriyle, parklarıyla ve önemli eserleri barındıran müzeleriyle dikkat çeken Ankara’ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken 12 müze;

1-Cumhuriyet Müzesi (II. TBMM Binası)30 Ekim 1981 tarihinde I. TBMM’nin yetersiz kalması nedeniyle açılan II. meclis binasında; o dönemde alınan meclis kararları ve kanunlar, ülkemizin ilk 3 Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olay ve fotoğraflar teşhir ediliyor. Bunların yanı sıra Cumhurbaşkanlarının kişisel eşyaları da sergileniyor. Müzenin ahşap tavan süslemeleri, çinilerinin yer aldığı bölümleri ve saçakları Osmanlı ve Selçuklu motiflerini yansıtıyor.

Ayrıca Ankara‘daki müzeler içerisinde en çok ziyaretçiyi ağırlayan Cumhuriyet Müzesi’nde müze kart da geçerliyken, müzeye giriş ise 5 TL.

2-Ulucanlar Cezaevi MüzesiUlucanlar, 1925 yılında Alman Carl Christoph Lörcher’in “Özellikle etrafında sürülecek arazi ve tarlaların olması mahpusları faydalı bir çalışmaya sevk etmek, çalışma ve ıslah olmalarını sağlamak ve topluma tekrar kazandırmak için mahallenin meskun ilişkin uygun görülmüştür” önerisiyle “Umumi Hapishane” olarak inşa edilmiş. Ancak cezaevinde yaşananlar o yıllarda umut edilen gibi olmamış ve Ulucanlar, Cumhuriyet tarihinin en karanlık yıllarına tanıklık etmiştir. 2006 yılında kapalı cezaevinde kalan mahkumların başka bir cezaevine aktarılmasının ardından alan restore edilerek 2011 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Dar bir koridordan ve kapalı koğuşlardan oluşan müzede sanatçısından siyasetçisine, yazarından şairine pek çok ismin cezaevine neden girdiğine dair bilgileri ve fotoğrafları koğuştaki ranzaların yanında görebilirsiniz.

Ulucanlar’da müze kart geçerli değil, fakat tam 5 TL, öğretmen ve öğrenciye ise 2 TL olan uygun bir giriş ücretiyle müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

3-Mehmet Akif Ersoy MüzesiTaceddin Sultan Dergahı olarak da bilinen M. Akif Ersoy Müzesi, tarihi bir semt olan Hamamönü’nde yer alıyor. İstiklal Marşı’mızın yazıldığı yer olan müze, M. Akif’in yatak odasından ve bir salondan oluşan oldukça küçük bir yer fakat pek çok ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor. Salonda M. Akif’in balmumu heykelinin yanı sıra bazı özel eşyaları da sergileniyor.

Caminin yanında yer alan müzeye girişler ücretsiz. Ayrıca müze hakkında bilgi veren broşürleri de müze içerisinde ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

4-Ziraat Bankası MüzesiBina, 1929 yılında Mimar Giulio Mongeri tarafından tasarlanmış ilk ulusal mimarlık döneminin karakteristik yapılarından. Binanın giriş katı müze olarak, üst katları ise banka olarak kullanılıyor. Burada teftiş ve kara defter, muhtelif hesap makineleri ve ilk kasalar gibi bankacılıkla ilgili tarihi eserler sergileniyor. Müze diğer müzelere nazaran daha az popülariteye sahipse de bankacılık gelişimine merakı olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Ulus meydanına 2 dakika yürüme mesafesinde olan müzeye girişin ücretsiz olmasıyla birlikte rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

5-Devlet Resim ve Heykel MüzesiMüze, Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından M. Kemal Atatürk yönetiminde 1927 yılında kurulmuştur. Müze içerisinde bine yakın heykel, resim, Cumhuriyet dönemi öncesi ve sonrasına ait birçok eser sergileniyor. Müzede birçok ünlü sanatçıya ait tabloların yanı sıra birçok sanatçının ismine göre ayrılmış detaylı bölümleri de görebilirsiniz.

Müze, Ulus Meydanı’na 10-15 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Müzeye giriş ise ücretsiz.

6-Atatürk ve Kurtuluş Müzesi2002 yılında açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesinde; M. Kemal’in kişisel eşyaları, balmumu heykelleri, resim ve madalyaları ve katıldığı savaşların 3 boyutlu gösterimleri sergileniyor. Müze Anıtkabir’de bulunması nedeniyle yoğun ilgi görüyor. Bu nedenle ziyaretinizi sabah erken saatlerde gerçekleştirirseniz eserleri daha iyi inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Atatürk’e ve kurtuluş savaşına dair etkileyici izlere rastlayabileceğiniz müzede hediyelik eşya satan bir yer ve bir de kafe bulunuyor. Ayrıca müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

7-Etnografya MüzesiMüze, Namazgah semtinde, Müslüman mezarlığı olan tepede 1930 yılında kurulmuştur. Müzede Türk sanatının Selçuklu devrinden günümüze gelen örnekleri teşhir ediliyor. Koleksiyonda; Anadolu’nun farklı yerlerinden derlenmiş halk giysileri, takunya örnekleri, oyalar, süs eşyaları, gelin kıyafetleri, Türk çini porselenleri ve Kütahya porselenleri, tasavvuf ve tarikatla ilgili eşyalar, Türk yazı sanatının örneklerinden levhalar bulunuyor. Müzede Anadolu etnografya ve folkloru ile sanat tarihiyle ilgili eserleri içeren bir kütüphane de bulunuyor. Ayrıca M. Kemal Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e nakledilene kadar burada kalmış ve bu kısım hala sembolik bir kabir şeklinde korunuyor.

Müzede müze kart geçerli ve müze kartınız yoksa 10 TL. giriş ücretiyle müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

8-Ptt Pul Müzesi Türk halkının inşaat yatırımlarını desteklemek ve gerekli kredileri temin edebilmek için M. Kemal Atatürk’ün talimatları doğrultusunda 1926’da kurulan Emlak ve Eytam Bankası, daha sonra PTT tarafından restore edilerek müzeye dönüştürülmüş ve 2013 yılında hizmete girmiştir.

Müze, dünya çapında bir kültür merkezi olma niteliğine sahip. Modern müzecilik anlayışıyla tasarlanmış binada Dünya Pulları, Anadolu Hükümeti Pulları, Osmanlı Devleti Pulları, Türkiye Cumhuriyeti Pulları ve Tematik Pullar sergileniyor. PTT Pul Müzesi de ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzelerden.

9-Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi2005 yılında ziyarete açılan müze, Türkiye’nin ilk sanayi müzesi olma özelliğine sahip. Eski model lüks arabaların, motorların, bilgisayarların, fotoğraf makinelerinin ve askeri teknolojilerin sergilendiği geniş ve ilginç bir müze olan Rahmi Koç, ayrıca modern ve eğlenceli bir müze niteliğinde.

Müzede müze kart geçerli değil, ancak yetişkin 8 TL ve öğrenci 4 TL giriş ücretleriyle müzeyi gezebilirsiniz.

10-Yaşayan MüzeYaşayan Müze, Dr. Sema Demir tarafından 2007 yılında ilk uygulamalı kültür müzesi olarak kurulmuş ve küçük boyutlarda da olsa Türkiye’deki açık hava müzelerinin ilk örneğini teşkil ediyor. Kurulduğu günden beri “Gelin Kınan Kutlu Olsun, Masal Masal İçinde, Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları, Mitolojiden Tarihe Tufan ve Aşure, Masal Yaşayan Müze İçinde, Geç Osmanlı Döneminde İlan-ı Aşklar” olmak üzere 15’ten fazla etkinlik ve sergi düzenleyen müzede çalışmaların merkezine ziyaretçi de alınıyor. Ayrıca geleneklerin yaşatılmaya çalışıldığı müzede masal dinleyebilir ve Karagöz izleyebilirsiniz.

Müzeye Beypazarı’na giden toplu taşıma araçlarıyla da ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca müzeye giriş tam 5 TL, öğrenci 4 TL.

11-Roma Hamamı Açık Hava MüzesiRoma Hamamı, III. yüzyılda Septimius Severus’un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepion adına yapılmış. Günümüzde Roma Hamamı olarak bilinse de buranın bir höyük olduğu en üstte Roma Çağı, altında ise Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiş. Ayrıca müzeyi 5 TL gibi uygun bir ücrete ziyaret edebilirsiniz.

12-Anadolu Medeniyetleri MüzesiAnadolu Medeniyetleri Müzesi, tarihi yapıları ve köklü geçmişiyle 1997’de İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasında birinci seçilmiş ve “Avrupa’da Yılın Müzesi” ünvanını elde etmiştir. Müze günümüzde de özgün koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alıyor. Müzede yer alan arkeolojik eserler Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla sergileniyor. Ayrıca müzede taş işçiliğinden maden işçiliğine, çivi yazılı tabletlerden kabartmalara birçok türde farklı eserleri de görebilirsiniz.

Siz de ülkemizin başkenti Ankara’yı tarihinin, kültürünün ve doğa güzelliklerinin yanı sıra kültürel bir zenginlik sunan müzeleriyle keşfetmek isterseniz en uygun Ankara uçak bileti ve Ankara otobüs bileti seçeneklerimizi inceleyerek yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.