Anemurium Antik Kenti, Anamur

0
1674

M.Ö 4. yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Anemurium Antik Kenti, bulunduğu bölge olan Anamur’a da ismini veren yer olarak geçmektedir. Akdeniz’in muhteşem maviliğine nazır kurulan kent, ülkemizin en güney ucundaki Anamur Burnu’nda konumlanmıştır.

Şehir, Roma döneminin en önemli şehirlerinden biri olmayı başarmıştır. Özellikle ticari anlamda önemli bir üs konumunda olan bölge, en önemli ihracat noktalarından birisi olmayı başarmıştır. Kıbrıs’a yakınlığı nedeniyle de Romalılar tarafından Kıbrıs’a ulaşım konusunda bir ara durak görevi üstlenmiştir.

Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti

Bölgeyi ziyaret eden turistleri muhteşem manzaranın yanında birçok antik kalıntı karşılıyor. Bu kalıntıların başında toplu mezarlar, antik tiyatro, su kemerleri ve hamam geliyor. Bölgede gerçekleştirilen kazı çalışmalarında İngiliz ve Kanadalı üniversitelerden bilim adamları görev almıştır.

Nekropol

Bölgede bulunan 1.5 km uzunluğundaki surlarda civardan çıkarılan taş ve kumların kullanıldığı görülüyor. Yamaca konumlandırılan antik kentin oturakları günümüzde neredeyse yok olmuş durumda. Hamamın mozaik süslemelerinden az bir kısmı kalsa da kesinlikle görenleri etkilemeyi başarıyor. Hamamda su dağıtım sistemlerini de görmek mümkün. Kentin nekropol alanında ise yaklaşık 350 adet mezar bulunuyor. Bu alanın oldukça iyi bir şekilde korunduğunu söyleyebiliriz. Kentteki basit bir teknikle inşa edilen su kemerleri ise görülmeye değer.

Antik Tiyatro

Antik kentin en önemli özelliklerinden biri de süsleme olarak mozaiklerden sıklıkla yararlanılmış olması. 1998 yılında sonlandırılan kazı çalışmalarında çıkarılan mozaik süslemeleri Anamur Müzesi‘nde sergilenmektedir. Bölgenin definecilerin tehdidi altında olması ise ülkemizin tarihi zenginlikleri açısından oldukça riskli durumları oluşturuyor.

Deniz Kenarında Bir Antik Kent

Anemurium Antik Kenti gezisinden sonra denizde serinleyebilirsiniz

Anemurium Antik Kenti, deniz kenarında olması dolayısıyla, keyifli bir tarihi yolculuğun ardından denize girmek isteyen ziyaretçiler için oldukça güzel bir fırsat sunuyor. Siz de bu güzel antik kenti gezdikten sonra kendinizi Akdeniz’in serin sularına bırakabilir, yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti Ziyaret Bilgileri

Her gün açık olan antik kenti 5 TL ücret karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Ayrıca müze kart ile senede iki defa ücretsiz olarak bu güzel antik kenti gezme şansına sahipsiniz. Dini bayramların ilk günleri müze 13.00’a kadar kapalı oluyor. Kış döneminde 3 Ekim ile 14 Nisan tarihleri arasında 08.00-17.00 saatleri arasında; yaz döneminde ise 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 tarihleri arasında ören yerini ziyaret edebilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Anamur’da bulunan antik kente ulaşmak için Anamur-Gazipaşa yolunun 4. kilometresinde deniz tarafına sapan yoldan 2 kilometre içeriye gitmek gerekiyor. Taksiyle araç kiralayarak ya da özel aracınızla bölgeye ulaşımınızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mersinde görülmesi gereken yerler hakkında hazırladığımız yazımızı inceleyerek Anemurium gezisinden sonra Mersin’i daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.