Fritto Misto, Ancona

Adriyatik Denizi kıyısına kurulmuş Ancona’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık…

Şehir turunda rehber niteliği taşıyacak “ Ancona’da Ne Yenir , Ne İçilir” yazımızda, size kusursuz bir menü oluşturacak nefis yemekleri derledik. Görülecek doğal güzellikleri, eğlenceli durakları, tarih boyunca miras kalan Bizans ve Roma etkilerinin yanında geniş bir mutfak kültürü saklayan kentte aç kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

1- Brodetto all’Anconetana

Brodetto all’Anconetana, Ancona

İtalya’nın Marche bölgesinde yer alan Ancona’da deniz mahsulleri içeren nefis yemekler deneyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bunlardan ilki; geleneksel olarak 13 çeşit balık ve kabuklu deniz hayvanı ile yapılan Brodetto all’Anconetana olabilir. Şehrin balık yemekleri konusunda ne kadar ustalaşmış olduğunu göreceksiniz.

2- Ciauscolo

Ciauscolo, Ancona

Domuz etinin en hafif halini denemek isterseniz Ciauscolo’yu önerebiliriz. Rezene, sarımsak ve vinno cotto ile lezzetlendirilen bir sosis olan bu lezzet, restoranlarda meze veya atıştırmalık olarak tost ekmeği içinde servis ediliyor. Ayrıca bölge halkı, tat çeşitliliği için, kışın çorbaların içine de koyuyor.

3- Crema Fritta

Crema Fritta, Ancona

Crema Fritta, Ancona’da yiyebileceğiniz nefis bir atıştırmalık. Kızartılmış krema olarak çevrilen isminin hakkını veren bu yiyecek, yumurta ve ekmek kırıntıları ile bulanıyor ve şişlerde kızartılarak hazırlanıyor. Yanında söyleyeceğiniz bir kadeh kırmızı şarapla harika olacaktır.

4- Fritto Misto

Fritto Misto, Ancona

Fritto Misto, dövülmüş ve kızartılmış et, sebze veya deniz ürünleri gibi çeşitli malzemelerden oluşan küçük bir İtalyan yemeği. Pirinç ve yumurtadan yapılan kroketleri ve kızarmış ekmek parçalarıyla tamamlanan bu yemeği listenize eklemeyi unutmayın. Pek çok restoranda rahatlıkla bulabilirsiniz.

5- Olive all’Ascolana

Olive all’Ascolana, Ancona

Ülke genelinde favori bir atıştırmalık olan Olive all’Ascolana, şehirde doya doya yiyebileceğiniz bir lezzet. Salam ve zeytinle doldurulmuş toplardan yapılan bu yiyecek, açlığınızı hemen bastıracağı gibi keyifli bir günde enerjinizi yerine getirecek.

6- Osso Buco

Osso Buco, Ancona

Kereviz, soğan, sarımsak, domates ve havucun yanına eklenen etle tam bir lezzet şöleni sunan bu yemek, Ancona’da deneyebileceğiniz en sağlıklı ve doyurucu yemeklerden biri. “Kemik Deliği” olarak çevirebileceğimiz Osso Buco, şehrin tipik geleneksel tatlarından kabul ediliyor. Ayrıca önemli günler ve aile toplantılarında akşam yemeği sofrasını süsleyen menülerin ilk sırasında yer alıyor.

7- Vincisgrassi

Vincisgrassi, Ancona

İtalya’nın sembolik lezzeti olan lazanyanın Marche bölgesindeki yorumu olan Vincisgrassi; tavuk ciğeri, mantar ve beşamel sos ile tamamlanıyor. Şehirde düzenlenen festivallerde sıklıkla yapılan bu yemeği şehirdeki birçok restoranda sipariş edebilirsiniz.

İtalya’nın göz alıcı şehirlerinden Ancona için gezi planı çıkarmanızı sağlayacak ipuçlarına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ancona’da ne yenir yazımız ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.