Ancona, İtalya’nın Adriyatik Denizi’ne bakan kalabalık bir liman kentidir. Bu taraflara bir gezi düşünüyorsanız Ancona’nın gezilecek yerlerini yakından tanımaya ne dersiniz?

M.Ö. 380 civarında Yunanlıların yerleştiği Ancona, her zaman önemli bir ticaret noktası olmuştur. Adriyatik’teki diğer ülkeler ile ticari ilişkiler bu liman üzerinden yürütülürdü. Bununla beraber Bizans ve Roma izlerinin görüldüğü Ancona’da birçok turistik bölge var. Tüm bunları Ancona gezilecek yerler başlığında anlattık. Umarız keyifli bir yazı olmuştur 🙂

Ancona Limanı

Vastrapur Gölü

Ancona çok güzel bir limana sahip. Ticari yük gemilerini görmek ve sahilde yürümek için liman kısmını tercih edebilirsiniz. Bir dizi restoranla beraber balıkçı tekneleri, yelkenli tekneleri ve yatlar da göreceksiniz. Doğuya doğru gittikçe tersane daha da belirginleşecek.

San Ciriaco Katedrali

San Ciriaco Katedrali

Ancona’nın doğusundaki Monte Guasco’nun üstüne yer alan Aziz Ciriaco Katedrali, kentteki en simgesel dini yapıdır. Katedrale doğru hoş bir dolambaçlı yol sizi bekliyor. Merdivenlerin güzelliği de yorgunluğunuzu unutturacak.

11. yüzyılda inşa edilen bu katedralde Romanesk tasarımı kullanılmış. Ön cephesindeki süslü kapı sizi etkileyecektir. Katedralin ön avlusundan Ancona’nın muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ancona Katedrali’nin yakınında bulunan arkeoloji müzesi, bölgedeki en önemli müzelerden biridir ve ziyaret etmek için son derece ilginçtir. Müzede, İtalya’nın çevresindeki Marche bölgesinde bulunan kalıntılar sergileniyor. Müze katları arasında Piceno Uygarlıkları ve Galyalılarla ilgili de birçok şey göreceksiniz.

Tarih öncesi zamana ait mezarlar, Roma sikkeleri, çanak ve çömlekler kronolojik olarak ziyaretçilere sunulmuş. Dolayısıyla bu zamanlardaki insanların günlük hayatlarına dair bilgiler edinebilirsiniz.

Piazza del Plebiscito

Piazza del Plebiscito

Ancona’daki önemli noktalardan biridir. Dikkat değer yapılar arasında Chiesa di San Domenico, Prefettura Di Ancona, Della Citta Müzesi ve halk kütüphanesi bulunmaktadır.

Meydanın doğu yakasında Papa 12. Clement’in mermer heykeli gibi tarihi heykellerle dolu güzel bir taş merdiven seti var. Şaşırtıcı mimarinin yanı sıra keyif almanız için kaliteli restoranlar, kafeler ve barlar da bulunuyor.

Mole Vanvitelliana

Mole Vanvitelliana

Bu ilginç yapıyı liman kesiminde görebilirsiniz. 18. yüzyılda inşa edilen Vanvitelliana, modern liman kompleksine karşı dikkat çekiyor ve Ancona’daki en ikonik ve tanınmış yapılardan biridir.

Aslında hastalar için karantina yeri olarak inşa edilen pentagonal yapı, güzel bir tasarıma sahiptir. İç avlusunun muhteşem kemerleri ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Arco di Traiano

Arco di Traiano

Ancona’nın tarihi geçmişini ve Roma İmparatorlu ile olan ilişkisini gösteren bir kemerdir. Eski çağlarda yapılmış olan kemer, Ancona şehrini geliştiren büyük imparator Trajan’ı onurlandırmak için yapılmış.

Orta gövdesinde antik bir yazıt bulunan kemerin iki yanında, limanın manzarasını gösteren taş geçit vardır. Ancona’ya gelmişken bu civarlara gelmelisiniz 🙂

Portonovo Körfezi

Portonovo Körfezi

Sahilden kısa bir yolculuk ile Portonovo’ya ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken SP1 güzergahını takip edip, ilk kavşaktan çıkmak. Kıyı şeridinin bu bölümünde harika olanaklara sahip plajlar vardır. Batı tarafında ana plaj ve göl, doğu tarafında küçük bir plaj ve Santa Maria Portonovo Kilisesi bulunur.

Potonovo, şehrin yoğunluğundan kaçmak ve dinlemek için tercih edilebilecek hoş yerlerden biridir. Restoran ve kafelerde damak tadınıza göre yeni yemekler deneyebilirsiniz.

Passetto Plajı

Ancona’nın doğu kıyısında, ormanlarla kaplı, engebeli bir plajdır. Viale Della Vittoria’nın ve Monumento ai Caduti’nin sonunda Passetto Plajı’nı ve yürüyüş yolunu görebilirsiniz.

Plajda bol bol güneşlenebileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz alanlar vardır. Sahilin bir ucunda denizden dönen balıkçı teknelerini izleyebileceğiniz sahil yolunu da değerlendirebilirsiniz.

Diocesan Müzesi

Diocesan Müzesi

Bu yapı bir zamanlar Ancona’nın piskoposunun kaldığı yerdi. Fakat şu an önemli dini eserlerden oluşan bir hazineye sahip.

Katedral ve Monte Guasco’yu ziyaret ederken bu müzeyi de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Müze içerisinde lahit, mücevher, sunak parçaları gibi iyi korunmuş eserler bulunmaktadır.

Cardeto Parkı

Cardeto Parkı

Halka açık parktır ve kentin doğu kesiminde üniversite kampüsünün yanında bulunur. Patikalar ve ağaçlık alanlardan geçip, çimenlerde rahatlayabileceğiniz manzarası olan bir parktır. Bu alan içinde bazı yerler arkeolojik araştırmalara konu olmuş.

Caduti Savaş Anıtı

Caduti Savaş Anıtı

Passetto Plajı’ndaki uçurumların hemen gerisinde yer alır. 1920’lerde yapılan anıt, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlere adanmıştır.

Anıttan okyanusa doğru muhteşem manzaralar vardır. Hemen arkasında ise Viale Ella Vittoria bulunur.

Citadel Halk Parkı

Citadel Halk Parkı

Şehir merkezini batısında sakin ortamıyla bilinen Citadel Halk Parkı’nı bulabilirsiniz. Bu güzel kamusal alan Astagno tepesinin üzerinde duruyor ve bir zamanlar burada duran kalenin adını taşıyor.

Santa Maria Kilisesi

Santa Maria Kilisesi

13. yüzyıl başlarında inşa edilen Santa Maria Kilisesi’nin içinde, bugünkü kilisenin 6. yüzyıldaki temellerini görebilirsiniz. Küçük kemerlerle zarifçe dekora edilen kilisenin üst cephe kısmı hiç bitirilememiş. Romanesk mimarisinin mükemmel örneklerinden sayılır ve Ancona’daki en önemli iki kiliseden biridir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.