Şehzadeler şehri olarak da bilinen Amasya, sakin bir ortama sahip. Kafa dinlemek ve hava değişimi için Anadolu’nun bu ili tercih edilebilir. Tarihi yerler görmek de cabası.

Amasya’ya turistik gezi yapmak isteyenler için “Amasya’ya nasıl gidilir?” yazısında ulaşım seçeneklerine değindik.  Ulaşım alternatiflerini ise başlıklar altında toplamayı uygun gördük.

Kara Yolu

Amasya komşusu olan Samsun, Çorum ve Tokat’a kara yolu ile bağlı. Güzergahların numaraları 100-17, 100-18 ve 100-19. Yaz veya kış fark etmeksizin ulaşım sorunu yoktur. Amasya sınırları içinde köy yolları bile asfaltlıdır. Amasya Otobüs Terminali’ne günlük ortama 140 otobüs giriyor. Yakın illere saat başı seferler var.

Demir Yolu

Amasya, Sivas – Samsun demir yolu üzerinde bulunur. Sivas’a 261, Samsun’a 130 kilometre uzaklıkta. Sınırlar içinde 2 gar ve 6 istasyon bulunuyor.

Hava Yolu

Amasya Merzifon Havaalanı şehir merkezinde 46 kilometrelik mesafede. 2008’den beri haftanın her günü uçuş seferi yapılıyor.

Deniz Yolu

Amasya’ya gitmek için az tercih edilen bir seçenek. En yakın deniz limanı 130 kilometre uzaklıkta, Samsun’da bulunuyor.

Amasya’ya giden otobüslere ve hesaplı uçak seferlerine bakıp, kendi bütçenize uygun olan bileti satın alabilirsiniz. Amasya’da sizi nelerin beklediğini merak ediyorsanız diğer yazılarımıza göz gezdirin.

Aşağıdan, bulunduğunuz şehirden Amasya’ya olan mesafenize bakabilirsiniz.

Daha Yakından Tanımak İçin:

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.