Ana sayfa » Türkiye » Amasya’nın Festivalleri

Amasya’nın Festivalleri

0
1212

Köklü geçmişi, kültürü ve elmalarıyla meşhur Amasya’ya yolunuz düştüğünde şehrin ruhunu yansıtan ve renkli anlar yaşayacağınız festivallerine de mutlaka katılmalısınız.

Şehzadeler şehrine gittiğinizde festivallere katılım sağlarsanız tatiliniz daha keyifli geçecektir. Sizin için derlediğimiz festivaller şöyle:

Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali (Merkez, 12-22 Haziran)

Milli Mücadelenin fiilen başladığı ve Atatürk’ün Amasya‘ya geliş tarihi olan 12 Haziran 1950 ilk defa 1 gün olmak üzere “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Uluslararası Atatürk, Kültür ve Sanat Festivali, 1961 yılından beri kutlanmasıyla ülkemizin en köklü ve önemli festivalleri arasında yer alıyor.

Festival her yıl ulusal ve uluslararası birçok kültürel ve sportif etkinliklerle, oldukça yoğun bir katılımla coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Festivalin amacı ise; bu önemli günün ulusal ve uluslararası boyutlarda tanıtımını yapmak ve kültürel etkileşimi sağlayarak turizm sektörüne katkı sağlamaktır.

Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivali (Gümüşhacıköy, 20-22 Haziran)

Amasya, Osmanlı İmparatorluğunun en önemli merkezlerinden olmasının yanı sıra yay ve ok üstatlarının da merkezi olmuş bir şehirdir. Bu niteliğinden dolayı birçok beyliğe ve devlete ev sahipliği yapmıştır. Bu festivalin amacı da şehre gelen turistlere kültürümüzü yaşayabilmeleri ve tarihimizi anlayabilmeleri için gereken ortamı sağlamaktır.

Merzifon Haftası (Merzifon, 28-31 Ağustos)

Asırlardır ekonomi, ticari ve eğitim alanlarında merkezi bir konuma sahip olan Amasya; jeopolitik, coğrafi ve ulaşım alt yapısıyla da önemli bir şehir. Sanayi ve ticaret fuarlarıyla ekonominin gelişmesi ve büyümesini amaçlayan festival, ayrıca yöre insanları arasındaki iletişimi sağlamayı da hedefliyor. Festival, hem yöre halkı hem de şehre gelen turistler için eğlenceli vakit geçirebilecekleri bir alan.

Siz de Amasya’nın bu renkli festivallerinin yanı sıra Altın Elma Beste Yarışması, Ulusal Amasya’lı Mihri Hatun Şiir Yarışması, Uluslararası Karikatür Yarışması, Ulusal Cavit Öztürk Fotoğraf Yarışması gibi daha birçok eğlenceli vakit geçirebileceğiniz festivallere katılmak istiyorsanız, sitemizden en uygun uçak bileti ya da en uygun otobüs bileti seçeneklerimizi sorgulatarak, yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Yakından Tanımak İçin:

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.