Ana sayfa » Türkiye » Bartın’daki Tek Müze

Bartın’daki Tek Müze

1
1383
bartın tarihi yerler

Bartın’ın tek müzesi olan Amasra Müzesi 1982’den beri hizmet veriyor. Antik yerleşim merkezlerinin civarında olan yerde tarihi kalıntılar sık sık keşfediliyor. Burada bulunan eserlerin burada sergilenmesi kararlaştırılınca Amasra Müzesi projesi hayata geçirilmiş.

Dört salondan meydana gelen müze arkeolojik ve etnografik eserler olarak iki kategoriye ayrılıyor. Arkeolojik eser salonunda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan pişmiş kil, koku şişeleri, değerli süs eşyaları, bronz heykelcikler, haçlar, yakın dövüş silahları ve madeni paralar sergileniyor. Etnografik eserler salonunda ise Osmanlı dönemine ait giysiler, süs eşyaları, örtüler, halılar, duvar saatleri, seramikler, yüzükler gösteriliyor. Ayrıca 1852 tarihli Akdeniz haritası ve bahçe kısmında taş eserler var. Her gün 08:00 – 17:00 arası Amasra Müzesi’ni ücretsiz bir şekilde dolaşabilirsiniz. Giriş ücreti 5 TL. Detaylı bilgi resmi sitede.

Bir anlamda şehri bugüne taşıyan eserleri yakından görmek için Bartın’a giden otobüsteki yerinizi şimdiden ayırtın. Diğer detaylar için önceki yazılarımıza bakabilirsiniz.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.