Alexandria

Virginia’daki büyüleyici Alexandria şehri ABD’nin başkenti Washington’a yakın bir konumdadır. Burada sizi mükemmel geziler bekliyor. Tavsiyelerimiz için okumaya devam edin.

Alexandria ABD için kritik bir öneme sahip. Amerikan İç Savaşı sırasında burada çok hareketli günler yaşandı. O günlerden kalanlar ise müzeleri dolduruyor. Modernleşme zamanlarında yapılan parklar ve turistik mekanlar ise turizmi canlı tutuyor. Virginia eyaletinin etkileyici şehrini bu yazıda sizlere anlatacağız. Alexandria’da gezilecek yerler keşfimiz başlasın 🙂

Torpedo Factory Art Center

Torpedo Factory Art Center

Adından da anlaşılabileceği gibi Torpido Fabrikası Sanat Merkezi, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında torpido fabrikası olarak kullanılırdı. Tesis kapandıktan sonra bir grup yerel sanatçı tarafından sanat stüdyosuna dönüştürüldü.

Günümüzde yerel sanat eserleri dolu galerileri ve stüdyoları ziyaret edebilir ve yaratıcılık konusunda ilham alabilirsiniz.

Daingerfield Island

Daingerfield Island

Eğer yaban hayatını seviyorsanız burayı kesinlikle kaçırmak istemeyeceksiniz. Kaplumbağa, kurbağa, yılan gibi türlerle etkileşime girebilirsiniz. Daingerfield Adası aynı zamanda kentteki ilk yerleşim yerlerinden biridir.

Athenaeum

Athenaeum

1851’de inşa edilen Athenaeum, Alexandria’daki en farklı yapılardandır. Yunan mimarisini çağrıştıran yapısı şehre kesinlikle farklı bir hava katıyor. Athenaeum geçmişte de birçok görevde kullanıldı.

İç Savaş sırasında Kuzey Virginia Konfederasyon Ordusu’na komutanlık eden Robert E. Lee’nin sürekli uğradığı bir yerdi. Birlikte Ordusu’nun karargahı olarak kullanıldı ve savaşta yararlanan askerler için bir hastane görevi gördü.

Günümüzde ise sanat galerisi olarak kullanılıyor. Muhteşem mimariyi yakından görmek ve içinde ne tür eserler olduğunu bilmek size kalmış 🙂

Dora Kelly Nature Park

Dora Kelly Nature Park

Dora Kelly Doğa Parkı, 50 dönümlük bir alana yayılmış güzelliğiyle bilinen bir doğa koruma alanıdır. Dağınık tepeler, sulak alanlar, akarsular aklınızı başınızdan alacak.

Doğa parkına gelmeden önce rezervasyon yaptırıp rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Bu maceraya kendiniz atılmak istiyorsanız yanınıza gerekli eşyaları almayı unutmayın.

Alexandria Black History Museum

Alexandria Black History Museum

Alexandria Siyahi Tarih Müzesi eskiden bir kütüphane olan büyüleyici bir geçmişe sahiptir. Burada Afro-Amerikan tarihi gezisine çıkacaksınız ve ilgili dönemlerden gelen fotoğraflar ve belgeler sizi şaşırtacak. Alexandria’daki köleliğin bitmesi gerektiğini anlatan yazılı belge en önemli eserlerdendir.

Fort Ward Park

Fort Ward Park

Tarih meraklıları kesinlikle Amerikan İç Savaşı zamanlarından bazı dönem mimarisinin tadını çıkarmak için en iyi yerlerden biri olan Fort Ward Park’a gelme şansını kaçırmamalı. Washington’u korumak için yapılanları burada görebilirsiniz.

Ayrıca parkın içinde bir amfitiyatro da bulunur. Yılın belli dönemlerinde konser ve çeşitli performans sanatları organize ediliyor.

Jerome “Buddie” Ford Nature Center

Jerome "Buddie" Ford Nature Center

Jerome “Buddie” Ford Doğa Merkezi, Dora Kelley Doğa Parkı’nın hikayesini daha geniş bir biçimde ele alıyor. Burada Alexandria’nın tarihi hakkında sizi bilgilendirecek programlara ve sergilere katılabilirsiniz. Bununla birlikte, insanların bu topraklara ilk kez nasıl geldiğinin hikayesini de dinleyebilirsiniz.

Ayrıca, hayvanları doğal ortamlarında görme ve Dora Kelley Doğa Parkı’ndaki flora ve fauna hakkında geniş bilgiler elde etme şansınız da var.

Jones Point Park

Jones Point Park

Jones Point Park eskiden Kızılderililerin eviydi. Alexandria’da sakin bir yer arıyorsanız burası tercih edilesi yerlerden. Parktaki iki balıkçı iskelesinden, eğer yeteneğiniz varsa balık avlayabilirsiniz 🙂 Kanoya binip kendinizi suya bırakırsanız Potomac Nehri’ne doğru gidersiniz.

Winkler Botanical Preserve

Winkler Botanical Preserve

Winkler Botanical Preserve 44 dönümlük bir alan boyunca uzanıyor. Potomac Nehri Vadisi’nin güzelliğini buradan izleyebilirsiniz. Halka açık olan yer, doğal ortamı korumayı ve sevdirmeyi amaçlıyor. Doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız gezi listenize burayı da ekleyin.

Carlyle House Historic Park

Carlyle House Historic Park

Carlyle House Historic Park, Carlyle House kompleksinin bir parçasıdır ve bir dönümün dörtte birinin üzerinde bahçeye sahiptir. Güzel bir ortamda yalnız kalmak isterseniz kesinlikle buraya gelmelisiniz.

Bahçe, 18. yüzyıl bahçelerin stilini yansıtacak şekilde tasarlandı. Tuğla kaplı yürüyüş parkurları da ortama farklı bir hava katıyor.

Gadsby’s Tavern Museum

Gadsby's Tavern Museum

Müze binası 18. yüzyılda otel ve taverna olarak kullanılıyordu. Binanın adı ise meyhanenin bekçesi John Gadsby’dan geliyor. 1798’de George Washington’un Birthnight Ball’u gibi birçok önemli olay burada gerçekleşti. Daha fazla bilgi almak isterseniz tur satın alabilirsiniz.

Market Square

Market Square

Market Square, Pazar sabahları yerel zanaatkarlar ve çiftçiler tarafından işletilen birçok tezgah bulabileceğiniz bir yer. 1753 yılına kadar dayanan geçmişi ne kadar kalıcı olduğunu gösteriyor. Et, balık, süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzeler için doğru adres Market Square’dır.

Potomac Riverboat

Potomac Riverboat

Potomac Nehri’ne gelip onu yakından deneyimlememek olmaz. Potomac Riverboat ile gezi turlarına katılabilir ve çok çeşitli seçeneklerle turistik noktalara yolculuk edebilirsiniz.

Tide Lock Park

Tide Lock Park

Tide Lock Park, burada eskiden var olan bir kanal sisteminden ismini alıyor. Ne yazık ki 1800’lü yıllarda kilitler etkisini yitirdi. Ama yine de bir bölümünü görebilirsiniz.

Mount Vernon

Mount Vernon

ABD‘nin ilk başkanı George Washington ve eşi Martha için yapılan muhteşem bir evdir. Potomac Nehri’nin kıyısında bulunan ev 162 hektarlık alana sahiptir. Yıllar içinde eskimeler olsa da her seferinde orjinaline sadık kalınarak restore edilmiş.

Aynı zamanda burası ABD tarihine etki eden isimlerin mezarıdır. George Washington, Lawrence Washington, Lawrence Lewis gibi isimler burada yatıyor. Dolayısıyla Mount Vernon’u kesinlikle görmezden gelmeyin 🙂

Christ Church

Christ Church

1767-1773 yılları arasında inşa edilmiştir. James Wren imzası bulunan kilise yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda yükseliyor. 1785’te ise kiliseye bir kule eklenmiş. Tarih 1970’i gösterdiğinde ise Amerikan Ulusal Tarihi Yerleri listesinde kendine yer bulmuş. Kilisenin en az 2500 civarı üyeye sahip olduğu biliniyor.

Huntley Meadows Park

Huntley Meadows Park

558 hektarlık alanı ile Alexandria’nın, hatta Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük parkları arasındadır. Ziyaretçiler burada güvenli bir şekilde yaban hayatını gözlemleyebilir. 1975’den beri binlerce ziyaretçi alan park yılın her günü açık.

Baptist Church

Baptist Church

Alfred Caddesi’nde bulunan kilise 1818’de inşa edilmiş ve Revival mimarisinin örneğidir. Kiliseye piskopos olan Rahip Samuel Madden, Baptist’e çok şey katmıştır. Kilisenin tanınmasında pay sahibidir. Hatta ülkenin ilk siyahi din adamları arasında yer alır. Alfred Caddesi’nden geçerseniz Baptist Kilisesi aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Freedom House Museum

Freedom House Museum

Bu müzede Alexandria’nın en büyük ikinci (Birinci Orlando) köle merkezinin olduğu zamanlar anlatılıyor. Binlerce kölenin yaşadığı hayat trajik bir şekilde videolarla ve çeşitli eserlerle aktarılıyor.

River Farm

River Farm

Amerika‘nın tarihine tanık olan yerlerden olan River Farm, yabancı turistlerin kesinlikle gitmesi gereken noktalardan. Kış aylarında kar yağışı olduğu zaman beyaz örtüye bürünen yer son derece güzel gözüküyor.

National Inventors Hall of Fame & Museum

National Inventors Hall of Fame & Museum

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin atriyumundaki bu müze, Amerika Birleşik Devletleri patentinin tarihini anlatıyor. Değişik bir yer görmek isterseniz listenize almalısınız.

Stabler-Leadbeater Apothecary Museum

Stabler-Leadbeater Apothecary Museum

1792’de Edward Stabler bir eczane açmış ve 141 yıl boyunca faaliyet göstermiş. Dünya Ekonomik Buhranı eczaneyi de etkilemiş ve kapanmış. 8000’den fazla tıbbi malzemeyle o dönemlerde epey dikkat çekiyordu. Şimdi ise müze işlevi görüyor. 900’den fazla görülecek obje var.

Alexandria Archaeology Museum

Alexandria Archaeology Museum

Torpido Fabrikası’nın 3. katında, bu cam duvarlı müze, arkeologların yerel kazılarda ortaya çıkardığı eserlerin temizlendiği ve kataloglandığı yerdir. Çalışmaları ilk elden incelemek isterseniz buraya gelebilirsiniz.

Friendship Firehouse Museum

Friendship Firehouse Museum

1855’te inşa edilen müzede tarihi itfaiye araç gereçleri sergileniyor. Yerel söylentiye göre George Washington yangın şirketinin kurulmasına büyük katkı sağlamış.

Lee-Fendall House

Lee-Fendall House

1785-1903 yılları arasında Lee ailesinin üyeleri bu mimari açıdan etkileyici evde yaşıyordu. Rehberli turlar eşliğinde Lee ailesinin yadigarları ziyaretçilere anlatılıyor. Burada evlilik töreni, balo gibi şeylere de denk gelebilirsiniz.

Freedmen Cemetery

Freedmen Cemetery

İç Savaş sırasında Birlik kontrolündeki güney Alexandria, Afrikalı Amerikalılar için güvenli bir liman haline geldi. Baskıdan biraz kurtulmuş olsalar da hastalıklar ve ölümler peşlerini bırakmadı. Toplu ölümler baş göstermiş ve ölenler hatırına bir anıt parkı yapılmış. Freedmen Cemetery, Alexandria’nın nereden nereye geldiğini gösteren duygusal bir yer.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Virginia eyaletine bağlı olan Alexandria, müzeleri ile biraz daha öne çıkıyor. Gezilecek yerler konusunda zengin olduğunu söyleyebiliriz. Alexandria’ya yapacağınız gezide tarihe yönelik birçok şey bulacaksınız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.