Alesund'da ne yenir
Alesund'da ne yenir?

Bu küçük liman şehrinin cafeleri ve restoranları çok büyük lezzetler saklıyor. Biz de hazırladığımız “Alesund’da ne yenir? Ne içilir?” listemizde şehirdeki bu gizli lezzetleri keşfetmenize yardımcı olacak ipuçlarını listeledik.

Alesund yeme içme kültürü hakkındaki detaylara geçmeden önce ısınma turları olarak şehirde kısa bir gezintiye çıkmanızı istiyoruz. Bunun için aşağıda paylaştığımız videoyu izlemenizi öneriyoruz;

Alesund’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Alesund şehri klasik bir Norveç şehri. Genel olarak balık üzerine yoğunlaşan Alesund mutfağı içinde yöresel tatlar ağırlıkta olarak ziyaretçilere sunuluyor. Şehirde bunun yanı sıra dünya genelinde bilinen önemli yemeklerin de tadına bakabiliyorsunuz.

Şehir oldukça küçük ve şirin. Burada öyle cafcaflı çok büyük mekanlar beklemeyin. Şehirdeki pastaneler, cafeler ve diğer mekanlar çoğunlukla aile işletmesi olarak hizmet veriyor. Bu da mekanlara ayrı bir samimiyet ve ayrı bir lezzet ruhu katıyor. Bu mekanlarda çok lezzetli keklerden muhteşem sandviçlere kadar çok geniş bir yeme içme yelpazesinin sizi beklediği müjdesini buradan verelim.

Neyse efendim gevezeliği şimdilik burada bırakalım ve “Alesund’da ne yenir? Ne içilir?” sorularına cevap olarak hazırladığımız listemize göz atalım;

1. Deniz Ürünleri

Alesund mutfağı
Alesund mutfağı

Söz konusu Norveç’in bir şehri olunca deniz ürünleri haliyle şehrin yeme içme kültürünü oluşturan en önemli unsur oluyor. Şehirde bulunan mekanlar deniz ürünleri konusunda size çok çeşitli seçenekler sunuyor.

2. Bacalao de Noruega

Bacalao de Noruega

Dünyada balıkçılık konusunda adından söz ettiren bu küçük şehirde listemizin ilk sırasında bahsettiğimiz üzere deniz canlıları çok fazla tüketiliyor. Bahsettiğimiz bu yemek ise şehrin ve Norveç’in en çok tercih edilen yemekleri arasında bulunuyor. Kurutulmuş balıkla-ki bu balık çoğunlukla morina balığı- oluyor hazırlanan yemek Alesund’da ne yenir? sorusunun en meşhur cevapları arasında bulunuyor. Bu yemek şehirde farklı ülkelerin usullerine göre yapılabiliyor. Dilerseniz İtalyan, İspanyol ve Portekiz tarzında bacalao sipariş ederek hangisinin daha başarılı olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

“Şehirde bu yemeği yiyeceğimiz yer neresi peki?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Öyleyse şehirde en önemli adresi sizin için söyleyelim: XL Diner. Burası fiyat olarak bütün Norveç’te olduğu gibi pahalı olsa da tadacağınız lezzete deyeceğini bilmenizi isteriz.

3. Kahve

Kahve
Kahve

İskandinav ülkelerinin çoğunda özellikle de Norveç genelinde çok farklı kahve türlerini deneyebilirsiniz. Alesund’da da çeşitli kahvelerin tadına bakarak şehrin tadını çıkarabileceğiniz çok keyifli cafeler bulunuyor.

4. Grovkake

Grovkake
Grovkake

Kahveyi bu kadar seven bir topluluğun yaşadığı bir yere gidiyorsanız muhteşem lezzetli tatlılara da hazırlıklı olmalısınız. Üzeri renkli renkli şekerlemelerle kaplı bu lezzetli kekler kesinlikle denemeniz gereken lezzetler arasında bulunuyor.

5. Svele

Svele
Svele

Alesund lezzetleri arasında denemeniz gereken bir diğer tatlı ise svele. Ülkemizdeki gözlemelere benzeyen ve içine reçel tarzı tatlı yiyeceklerle tereyağ sürülerek ikiye katlanan bu tatlı da mutlaka tadına bakılması gereken bir tat. Svelenin görünüş ve lezzet bakımından kreple de benzeştiğini söylemeliyiz.

6. Skilpadde

Skilpadde
Skilpadde ya da turtle cake

İki bisküvinin arasına sıkışmış muhteşem bir lezzet olan skilpadde şeklinden dolayı “turtle cake” olarak da biliniyor. Alesund’da ne yenir? diye merak edenler için bu lezzet de pastanelerde tadılması gereken şekerli menüler arasında bulunuyor.

7. Çikolatalı Kek

Çikolatalı Kek
Çikolatalı Kek

Size kahve ile muhteşem giden ve bulunduğu yere aşık olacak kadar özel bir koku yayan bir yiyecekten bahsetmek istiyoruz. Alesund mutfağı içinde belki de en güzel kokan şeylerin başında çikolatalı kek geliyor. Bu keki denedikten sonra bu lezzetin başka bir evrenden geldiğini düşünebilirsiniz.

8. Waffle

Waffle
Waffle

Norveç tarzı yapılan waffle de şehirde müdavimi olacağınız tatlar arasında bulunuyor. Eğer waffle seven biriyseniz Alesund’da ne yenir? sorusunun cevaplarından birinin kesinlikle

9. Balık Çorbası

Balık Çorbası
Balık Çorbası

Soğuk kentin sokaklarında içinizi ısıtacak bir lezzet arıyorsanız Alesund yemekleri içinde sizi karşılayan en iyi seçim kesinlikle balık çorbası olacaktır. Balıkçılıkla nam salmış bir şehirde elbette balık çorbası denemeli ve unutamayacağınız bir lezzeti tüm ruhunuzla hissetmelisiniz. Buna kesinlikle değecektir.

10. Somon

Somon
Somon

Aslında bu maddeyi ilk sıraya almalıydık ama unutkanlığımıza verin lütfen 🙂 Ülkemizde karşınıza çıkan birilerine “Norveç deyince aklınıza ilk ne geliyor?” diye sorsanız kuşkusuz en fazla karşılaşacağınız cevaplardan biri somon olacaktır. Biz bu balığı hep Norveç ile özdeşleştirdik ne de olsa. Haliyle Norveç’e gitmişken bu balıktan hazırlanan menüleri de denemenizi öneriyoruz.

11. Kurutulmuş Et

Kurutulmuş et
Kurutulmuş et

Ülkemizde pastırma nasıl seviliyorsa Norveç’te de buna benzer bir lezzet olan kurutulmuş et o denli seviliyor. Kurutulmuş et şehir halkı tarafından özellikle alkol alırken içkinin yanında atıştırmalık bir şey olarak tüketilmektedir.

12. Ale

Vikingstøa pale ale
Vikingstøa pale ale

Alkollü bir şeyler içmek isteyenler Norveç’e özgü Vikingstøa pale ale’yi deneyebilirler. Bu bira Norveç’teki ilk on biradan biri olarak kabul ediliyor ve ülkenin pek çok şehrinde en çok tüketilen alkollü içeceklerin başında geliyor.

13. Çavdar Ekmeği

Çavdar Ekmeği
Çavdar Ekmeği

Çavdar tahılı Alesund yemekleri için baş maddelerden biridir ve Norveç’te bu tahıla büyük önem verilmektedir. Çavdar ekmeği de kendi başına bile yenebilecek kadar güzel bir lezzet olduğundan listemize dahil etmenin uygun olacağını düşündük.

14. Krumkake

Krumkake
Krumkake

Un, tereyağ, şeker ve yumurtayla hazırlanan ve külah şekline getirilerek servis edilen bu atıştırmalık lezzet de Alesund’a gelmişken denenmesi gereken bir tat. Krumkake sade bir şekilde yenebildiği gibi içine krema tarzı eklemeler yapılarak daha lezzetli bir halde de tüketilebilmektedir.

Huzurun vücut bulduğu şehirlerden biri olan Alesund’da ne yenir? ne içilir? gibi soruların cevaplarını sizler için listeledik. Umarız bu şehre yapacağınız gezi öncesi yazımızı okuyarak denemeniz gereken tatları not alırsınız. Şimdiden keyifli bir Alesund gezisi geçirmenizi diliyoruz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.