Alesund bir liman kentidir ve Norveç’in önemli balıkçılık merkezidir. Burada ilginizi çekebilecek onlarca mekan, onlarca aktivite var.

Şehrin ana ekonomisini balıkçılık ve turizm oluşturur. İlk bakışta, zarif mimarisi ve muhteşem konumuyla son derece gösterişli olduğu izlenimi veriyor. Alesund’da yapılacak çok şey var. Akvaryumlar, müzeler, kayak merkezi ailelerin birlikte zaman geçirebileceği mekanlardan bazıları. Biz de tüm bunları Alesund’da gezilecek yerler başlığında topladık.

Sunnmore Müzesi

Sunnmore Müzesi

Sunnmore Müzesi, sahildeki kültüre vurgu yapan Alesund’daki bir folk müzesidir. Açık hava ve ana yapı olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Burada Sunnmore’un kültürel ve mimari geçmişini inceleyebilir ve geçmişte neler yaşandığını anlayabilirsiniz. Taş Devri’nden modern zamana kadar kronolojik olarak sıralanan tekne koleksiyonu hayrete düşürüyor.

Alesund Akvaryumu

Alesund Akvaryumu

Bu deniz parkı şehirdeki en popüler cazibe merkezidir. Kuzey Avrupa‘daki en büyük tuzlu su akvaryumlarından birinde olduğunuzu unutmayın. 4000 metrekarelik sergi alanı ile 11 büyük akvaryum, 2 açık dokunma havuzu, 2 aktivite havuzu ve birkaç küçük akvaryumdan oluşur.

Alesund Town Par

Alesund Town Park

Aksla’nın batı yakasında yer alan parka 418 basamak çıkarak ulaşıyorsunuz. Sunnmore Alpleri’nin panoramik manzarası karşısında ağzınız açık kalacak. Bu arada basamak fazla geldiyse tren kullanabilirsiniz. Park içinde kafe ve restoran da bulunuyor.

Alesund Müzesi

Alesund Müzesi

Alesund’un tam merkezinde yer alan bu küçük müze, kentin tarih boyunca yolculuğunu ve çeşitli sergiler aracılığıyla kültürel öyküsünü anlatıyor. Bu sergiler 1904’ün büyük şehir yangınını, balıkçılığı, bölgesel tekneleri ve 2. Dünya Savaşı’nı kapsıyor. Ayrıca 1898’daki Alesund’un güzel bir modeli var. Su Ürünleri Müzesi burada bulunmasa da Alesund Müzesi’nin parçasıdır.

Alesund Limanı

Alesund Limanı

Seyir zevki ve ticaret için önemlidir. Burayı iyi değerlendirmek istiyorsanız yol boyunca ilerleyerek kendinize güzel bir yer bulun ve gemileri izlemeye başlayın. Yakınlarda 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere‘ye giden insanların anıtını göreceksiniz.

Balıkçılık Müzesi

Art Nouveau Centre

Holmbua’da yer alan Balıkçılık Müzesi, denizseverler ve tarih tutkunları için bulunmaz nimet. Sergiler balıkçılığın gelişimiyle ilgili bilgiler veriyor. Balıkçılık sektörünün tüyoları gibi şeyleri yerinde öğrenebilirsiniz.

Runde Adası

Runde Adası

Runde’de 150 civarı insan yaşıyor. Bundan dolayı adanın asıl sahibi kuşlardır 🙂 Şubat ve Ağustos ayları arasında her yıl yarım milyon kuş bu adaya uğruyor. 230 kuş türü Norveç’in turizmine de katkı sağlıyor. Bu zaman aralıklarında adaya gelip kuşları yakından inceleyenler var. Ayrıca trekking için de uygun şartlar sağlanmış durumda.

Stranda Ski Resort

Stranda Ski Resort

17 kayak pisti ve 7 asansör ile bölgedeki en iyi kayak merkezidir. Çevrede başka yerlere gitmek isterseniz taksi tutmalısınız. Nefes kesen manzara karşısında yemeğinizi yiyebilir veya Norveç dağlarında kayak yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Godoya

Godoya

Godoy, sakin yapısıyla dikkat çeken Norveç’te bir adadır. Storhornet Dağı ve Alnesvatnet Gölü buradadır. Alvesvatnet “Tanrıların Adası” anlamına geliyor. Tarihi ise Viking Çağı’na kadar uzanıyor. Eski Alnes fenerini görebilir, Balıkçı köylerinde vakit geçirebilir ve vahşi hayatın içine girebilirsiniz. Kırmızı geyik, Roe Geyiği, beyaz kuyruklu kartallar karşılaşacağınız hayvanlardan bazıları.

Şehir Parkı

Aksla Dağı’nın batı tarafında, 1885 yılında Alesund Belediyesi tarafından inşa edilen şehir parkı, Norveç’teki popüler turistik yerlerden biridir. İkinci Kaiser Wilhelm ve Viking Gange-Rolf Rollo’nun bronz heykellerini burada görebilirsiniz. Parkın yemyeşil ortamı manzarayla birleşip ziyaretçilerine huzur veriyor.

Sukkertoppen’e Yürüyüş

Şehir Parkı

Doğayı yürüyerek keşfetmek isteyen biriyseniz Sukkertoppen gezisi tam size göre. 314 metrelik geziniz sırasında büyüleyici manzaralarla karşılaşacaksınız. Burası her zaman yerli halk arasında popüler olmuştur. Bugünlerde turistlerin de gözünden kaçmıyor. 45 dakikalık yürüyüş için iyi hazırlanmanızı tavsiye ederiz. Arazi koşullarına göre ayakkabı tercih etmeniz yolculuğunuzu rahatlatacaktır.

Color Line Stadyumu

Color Line Stadyumu

Bu stadyum, Norveç Premier Ligi takımlarından Alesund’un evidir. Yaklaşık 75 milyon Türk Lirası maliyetle yapılan stadyum yapay çim özelliği ile üst düzey statlar arasında yer alıyor. Alesund’u ziyaret eden bir futbol sevdalısıysanız, Norveç’teki futbol sevgisini anlamak için kesinlikle Color Line’e gitmelisiniz. Bir de maç gününe denk gelirseniz ateşli taraftarın güzel şovlarına ortak olabilirsiniz.

Dağ Asansörleri

Dağ Asansörleri

Eğer Alesund’un büyüleyici manzaralarının keyfini çıkarmak istiyorsanız, Emblemsfjellet Dağı’nın tepesine doğru tırmanmak doğru bit tercih olacaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu da Dağ Asansörleri’ni kullanmak. Alesund Kasabası’ndan yaklaşık 2 dakika uzaklıktaki Emblemsfjellet Dağı, akşamları olduğu gibi sabahları da güzelce ziyaret edilebilir. Şaşırtıcı fotoğraflar çekmek için kameralarınızı hazırlayın 🙂

*Görüldüğü gibi Alesund, Norveç için önemli şehirlerden biri. Turistik çekim gücünü görmezden gelemeyiz. Buradaki halk doğanın sunduğu nimetleri akıllıca kullanarak geçim kaynağına çevirmeyi başarmış. Norveç Devleti’nin de bunda payı büyük.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.