Alanya’nın Festivalleri | Rengarenk 16 Festival

0
73

Alanya, turizm açısından Türkiye’nin önde gelen tatil beldelerinden biridir.

Oldukça renkli bir nüfusa ve çeşitliliğe sahip olan Alanya’nın festivalleri de bir o kadar hareketli ve eğlenceli! Eğer bu tatil cennetine yolunuz düşerse, Alanya’nın festivallerinden birine katılmanızı şiddetle öneriyoruz!

# Alanya’nın Festivalleri

Sizler için hazırladığımız Alanya’nın festivalleri listesinde ilk sırada:

1. Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri (Temmuz’un 3. Haftası)

Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri

Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Alanya’da Gökbel Yaylası’nda düzenlenen Geleneksel Gökbel Pehlivan Güreşleri, kültürel ve geleneksel değerli yansıtan ve aynı zamanda tanıtan bir festival olarak yaklaşık 15 yıldır düzenleniyor. Genellikle temmuzun üçüncü haftasında düzenlenen festival, 2 gün boyunca devam ediyor. Yaklaşık 800 sporcunun katıldığı Pehlivan Güreşleri Festivali, Kırkpınar Güreşleri’nin birbirinden ünlü başpehlivanlarını da misafir olarak ağırlıyor.

Festivalin ilk günü ünlü sanatçıların sahne aldığı halka açık, ücretsiz konserle geçerken, ikinci gün güreş müsabakaları düzenleniyor. Her yıl ünlü başpehlivanların er meydanında kol bağladığı Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, yapılan renkli etkinlikler sayesinde tam bir şenlik havasında geçiyor. Alanya’nın en ünlü festivallerinden olan Gökbel festivali, her yıl on binlerce insana ev sahipliği yapıyor.

2. Alanya Uluslararası Jazz Günleri (Eylül’ün Son Haftası)

Alanya Uluslararası Jazz Günleri

Tarihi Kızıl Kule Meydanı’nda gerçekleştirilen Uluslararası Jazz Günleri, Alanya’nın en meşhur festivallerinden biri olarak 15 yıldır düzenli olarak kutlanıyor.  Türkiye’de ve Uluslararası platformda sayılı festivaller arasına giren Jazz Günleri, kültür ve sanat bakımından Alanya için oldukça önem arz ediyor. Öyle ki dünyadan birçok ünlü müzisyenin sahne aldığı festival, Alanya’yı tüm dünyaya tanıtmak açısından, önemli bir rol oynuyor.

Alanya Uluslararası Jazz Günleri, belediye tarafından desteklenen bir festival olarak, TRT MÜZİK, DREAM TV ve RADYO D’nin medya sponsorluğu ve SUMMER GARDEN, ANEX TOUR, ALTİD ve ALTAV gibi kurumların destekleriyle her yıl dopdolu bir şekilde geçiyor. Bu yıl on altıncısı gerçekleştirilecek olan festival, genellikle eylülün son haftasında düzenleniyor ve 3-4 gün boyunca çeşitli etkinlik ve konserlerle hız kesmeden devam ediyor. 15 yılda 300’ü aşkın müzisyeni ağırlayan bu kültür ve sanat festivaline bir kez de olsa mutlaka katılmalısınız!

3. Alanya Uluslararası Turizm Ve Sanat Festivali (Haziran)

Alanya Uluslar Arası Turizm ve Sanat Festivali

Bu yıl on dokuzuncusu gerçekleştirilen Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali, Alanya belediye sarayının arkasında, geniş bir alanda düzenleniyor. Genellikle haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen festival sanat, müzik eğlence ve kültür dolu programıyla 3 gün boyunca devam ediyor. Alanya’nın uluslararası çapta en önemli festivallerinden biri olan Turizm ve Sanat Festivali, ilçenin kültürel değerlerini, tarihi mirasını, doğal güzelliklerini ve turizm zenginliğini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Her yıl farklı konu başlıkları ve yerli-yabancı kardeş şehirlerin, ülkelerin katılımı ile dolu dolu geçen festival, Bülent Ersoy ve Ajda Pekkan gibi ülkemizin ileri gelen sanatçılarının konserlerine ev sahipliği yapıyor. Söz konusu festival, unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizin yaşatılmasını ve tüm dünyaya tanıtılmasını amaç edinerek yola çıktığı için her yıl Osmanlı veya Selçuklu kültürü, Yörük Göçleri, Dokumacılık gibi konular çerçevesinde şekilleniyor.

Festivalde konserler dışında, müzik, dans gösterileri ve Alanyalıların katkılarıyla hazırlanan siyah beyaz fotoğraflar ile geçmişten günümüze Alanya sergisi, minyatür, doğal taş işleme ve seramik sergisi ve Ortaçağ Anadolu Sikkeleri sergisi gibi birçok etkinlik düzenleniyor.

4. Alanya Uluslararası Çocuk Festivali (23-28 Nisan)

Alanya Uluslararası Çocuk Festivali

Alanya’da yaşayan yerli ve yabancı çocuklar için düzenlenen Uluslararası Çocuk Festivali, kitap fuarı, okul ekip gösterileri, tiyatro ve çocuk kitap yazarlarının söyleşileri gibi etkinliklerden oluşuyor. Türkiye’nin en kapsamlı ilk ve tek çocuk şenliği olarak anılan festival, Alanya Belediyesi, Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından destekleniyor.

Festival, ‘‘Çocuk Kitap Fuarı, Çocuk Kitap Yazarları ile Buluşma, Çocuk Tiyatrosu Gösterileri ve Ebeveyn ve Eğitimci Seminerleri’’ olmak üzere dört başlık altında düzenleniyor. Çocuk Festivali’nde vatandaşların en çok ilgi gösterdiği etkinler ise ilkokul öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları, skeçler, türküler, kukla ve semazen gösterileri oluyor.  1 hafta boyunca devam eden festival genellikle 23 Nisan’a odaklı tarihler içerisinde gerçekleştiriliyor.

5. Alanya Çevre Festivali (Mayıs)

Alanya Çevre Festivali

Alanya İskele Meydanı’nda gerçekleştiren Alanya Çevre Festivali, her yıl mayıs ayı içinde Dünya Çevre Günü’nde düzenleniyor. Festival çevre ve doğayı koruma açısından bir farkındalık yaratmak amacıyla düzenleniyor. Çevre festivalinde, okullar tarafından İskele Meydanı şelalesi önünde oluşturulan stantlarda okulların çevre konulu resim, fotoğraf, vb. çalışmaları, geri kazanım faaliyetleri, atık malzemeden yapılan yeni ürünler ve okullarda yapılmış olan çeşitli faaliyetler fotoğraflarla sergileniyor. Bunun yanı sıra festival programında, yine okullar tarafından düzenlenen, çeşitli etkinlik, dans gösterileri ve müzik gruplarının dinletisi gibi etkinler de bulunuyor. Festival, yalnızca 1 gün sürüyor.

6. Gevne Yaylası Şenlikleri (11-12 Ağustos)

Gevne Yaylası Şenlikleri

Alanya’da yaz gelince başlayan yayla göçleri akabinde birçok yayla şenliği düzenleniyor. Oldukça renkli görüntüler oluşturan bu festivallerden biri olan Gevne Yaylası Şenlikleri, Toroslar’ın zirvesinde tertemiz bir hava ve yemyeşil doğanın içinde gerçekleştiriliyor. Bu yıl ağustosta, sekizincisi gerçekleşecek olan festival, iki gün boyunca devam ediyor. Şenlik programı, yerel sanatçıların konserleri, off-road ve yöresel halk oyunları gösterileri gibi birçok etkinlikten oluşuyor. Yayla içinde kurulan yerel pazarda, köy ürünleri, Alanya kültürünü ve geleneğini yansıtan ürünler sergileniyor, pazarda çeşitli çekilişler de yapılıyor.

7. Uluslararası Alanya Bisiklet Festivali (Eylül-Ekim)

Uluslararası Alanya Bisiklet Festivali

Alanya’nın Kestel Mahallesi’nde gerçekleştirilen Uluslararası Alanya Bisiklet Festivali, ücretsiz olarak Alanya’nın tarihi ve doğal güzelliklerine düzenlenen bisiklet turlarından ve çeşitli etkinliklerden oluşuyor. Genellikle eylül ve ekim ayları arasında gerçekleştirilen festival, üç gün boyunca devam ediyor. Bu yıl ikinci düzenlenecek olan Uluslararası Alanya Bisiklet Festivali’nde Dim Çayı, Syedra Ören Yeri, Sapadere Kanyonu, Alanya Kalesi ve eşsiz plajlara bisiklet turları düzenlenip, konser ve etkinlik programları düzenleniyor.

Bunların dışında festivale, Türkiye’nin dört bir yanından 600’e yakın sporcu konuk ediliyor. Festivale katılmak için Alanya bisiklet festivali linkine tıklayıp, ücretli veya ücretsiz seçeneklerden birini tercih ederek kayıt formu doldurmanız gerekiyor.

Ücretli katılım; bir adet bisiklet forması, üç öğün yemek, matara, ikramlar ve festivale özel bandana imkanlarından yararlanmak için geçerlidir. Bu imkanlar dahilinde festivale katılmak isteyenler için ücretler: Kadınlar ve 18 yaş altı için 200 TL; diğerleri için 250 TL’dir. Ücretsiz yararlanabildiğiniz festival imkanları ise şunlardır: Kamp alanında konaklama, günlük geziler ve ören yerlerine giriş. Festivale katılmadan önce yanınıza kask, eldiven, güneş gözlüğü, ter tutmayan rahat kıyafetler, pedli bisiklet taytı ve matara almayı unutmayın!

8. Uluslararası Alanya Noel Pazarı (9 Aralık)

 Uluslararası Alanya Noel Pazarı

Bu yıl onuncusu gerçekleştirilecek olan Uluslararası Alanya Noel Pazarı, Alanya Belediyesi Yabancılar Meclisi tarafından, engelli bireylere destek olmak adına düzenlenmektedir. Yalnızca 1 gün süren festival, 10.00-22.00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Festival alanında, yerli ve yabancı derneklere, müzik ve gösteri gruplarına, öğrenci grupları ve esnaflara ait birçok stant bulunuyor.

Hoşgörü ve saygı çerçevesinde herkesin bir araya geldiği pazarda; Nordik Grupları, Ukraynalılar, Finlandiyalılar, Danimarkalılar, Polonyalılar ve Litvanyalılara ait dernekler, Alman Kilise Derneği, Rus Ortadoks Kilise Derneği, Rus Dili Konuşanlar Derneği, Rus Kültür ve Dayanışma Derneği gibi yabancı gruplar katılarak, milli kültürlerini yansıtan yiyecek, içecek ve eşyaların bulunduğu stantlar açıyorlar. Bunların yanı sıra Noel Pazarı’nda, çocuklar ve yetişkinler için eğlence, müzik gösterileri ve çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Festivale dileyen herkes katılabiliyor.

9. Myfest (Nisan-Mayıs)

Myfest

Antalya’nın festivalleri arasında belki de en eğlenceli festivali olan Myfest, 2006’dan itibaren, her yıl nisan veya mayısta, Side’de düzenleniyor. 3 gece 4 gün süren festival, konserleri, yarışmaları ve su aktiviteleri ile özellikle üniversite öğrencilerine hitap ediyor. Hatta bundan dolayı üniversiteli festival olarak da anılıyor.

Pegasos World Hotel’in ev sahipliği yaptığı Myfest, kendisini ”Türkiye’nin en kaliteli ve yenilikçi gençlik festivali” olarak tanımlıyor. Tüm festival boyunca dj partileri, pool partiler, beach partiler ve VIP partiler gibi en az 10 farklı konseptte partiler düzenleniyor. Dolayısıyla, bu festivalde hareket ve enerji hiç durmuyor! Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının konserlerine ev sahipliği yapan festivalde, Lounge aktiviteleri ve plaj turnuvaları gibi aklınıza gelebilecek her türlü yaz aktivitesi düzenleniyor. Myfest’e katılmak için belli bir ücret ödemek gerekiyor.

**Yeme-içmenin de dahil olduğu konaklama fiyatları: 6 kişilik oda için 750-800 TL, 5 Kişilik oda için 800-900 TL, 4 kişilik oda için 850-100 TL ve 2-3 kişilik oda için 900-1.100 TL arasında değişiyor. Ayrıca 10.00–02.30 saatleri arasında, etkinlik alanlarında sınırsız yerli alkollü–alkolsüz içecekler, ücretsiz olarak servis ediliyor. Myfest linkine tıklayarak, festival tarihlerini takip edebilirsiniz.

10. Çocuk Bayramı Uçurtma Şenliği (23 Nisan)

Çocuk Bayramı Uçurtma Şenliği

Alanya’nın festivalleri arasından en renklilerinden biri olan Çocuk Bayramı Uçurtma Şenliği, genellikle 23 Nisan’da düzenlenen bir etkinliktir. Çocuklar için en az 4 bin uçurtmanın ücretsiz dağıtıldığı festivalde, çocuklar ve aileler uçurtma uçurup, keyifli bir gün geçiriyor. Bunun dışında, şenlik içinde çocuklar için hazırlanan özel palyaço gösterileri, eğlenceli ve eğitici oyunlar, uçurtma atölyeleri, kitap stantları ve yiyecek-içecek standı bulunuyor. Festival Antalya’nın Alanya ilçesinde, belediye binasının arkasındaki alanla düzenleniyor.

11. Alanya Akdağ Kayak Festivali (Mart)

Alanya Akdağ Kayak Festivali

Bu yıl ilk kez düzenlenen festival, Alanya Akdağ Kayak İhtisas ve Spor Kulübü tarafından, Akdağ’da gerçekleştirilmiştir. Yoga etkinliği ile başlayan Alanya Akdağ Kayak Festivali, karda leğen ile kayma yarışı, karda güreş yarışı ve kardan sempatik heykel yarışı gibi eğlenceli yarışmalara da ev sahipliği yapıyor, birinci olanlar için ödül töreni düzenleniyor.

Bunların dışında festivalde, aynı zamanda alanında uzman kayakçıların özel gösterisi ve balon uçurma etkinliği ile renkli görüntülere imza atılıyor. Festival mart ayı içinde gerçekleştiriliyor ve sadece 1 gün sürüyor. Alanya’nın festivalleri ve şenliklerine yeni bir soluk kazandıran Akdağ Kayak Festivali’ne sizler de katılmalısınız.

12. Alkü Bilim, Kültür ve Bahar Şenlikleri (Nisan-Mayıs)

Alkü Bilim, Kültür ve Bahar Şenlikleri

2016’dan bu yana Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi tarafından düzenlenen Alkü Bilim, Kültür ve Bahar Şenlikleri, üniversite gençlerinin dayanışmasıyla düzenlenen bir üniversite şenliğidir. Çeşitli konserlere ev sahipliği yapan festivalde, birçok yarışma ve etkinlik düzenlenmektedir. Bunun dışında festivalde, yedi bölgeye ait Halk Müziği eserleri, Antalya yöresi ve Gaziantep yöresi halk dans gösterileri, Mehteran gösterisi, Aşuk-Maşuk gösterisi ve semazen gösterisi gibi kültürel programlar da yer almaktadır. Festival, her yıl nisan ve mayıs arasında bir tarihte gerçekleştirilmektedir.

13. Tokar Yayla Şenliği

Tokar Yayla Şenliği

Çamlıca Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen şenlik, 17 yıldır bir gelenek olarak, rengârenk ve eğlenceli bir atmosfer içinde geçiyor. Her yıl temmuz ayı içinde gerçekleştirilen festival, iki gün boyunca devam ediyor. Festival içerisinde birbirinden eğlenceli etkinlikler ve ülkemizin ünlü sanatçılarının konserlerine yer veriliyor. Ayrıca festival süresince değişik konseptlerle yarışmalar düzenleniyor ve çekilişler sonrası vatandaşlara hediyeler dağıtılıyor.

14. Uluslararası Alanya Triatlon Yarışları

Uluslararası Alanya Triatlon Yarışları

Türkiye’de bir ilk olarak 1991 yılından itibaren Alanya’da düzenlenmeye başlanan Uluslararası Alanya Triatlon Yarışları, günümüzde 38 ülkeden yaklaşık 2000 yarışmacının katıldığı bir organizasyondur. 1,5 kilometre yüzme, 40 kilometre bisiklet ve 10 kilometre maraton yarışından oluşan Triatlon Yarışları, erkekler ve bayanlarda Avrupa Şampiyonasının bir ayağı olarak koşulur. Bunun yanı sıra genç erkekler, 40 yaş üstü erkekler, 50 yaş üstü erkekler kategorilerinin de yarıştığı Triatlon her yıl eylül ve ekim ayları arasında, iki gün boyunca devam eder.

15. Liseler Arası Tiyatro Şenliği (Nisan-Mayıs)

Liseler Arası Tiyatro Şenliği

Bu yıl 2-21 Mayıs arasında gerçekleştirilen Liseler Arası Tiyatro Şenliği, her yıl Alanya Belediye Tiyatrosu’nun destekleriyle düzenlenmektedir. 7 yıldır istikrarla yürütülen festival, en 9 okulun katılımıyla gerçekleştiriliyor. Liseli gençler tarafından hazırlanan ve oynanan tiyatro gösterileri ile renkli görüntülere imza atan festivalde, aynı zamanda polifonik koro dinletisi gibi birbirinden farklı birçok etkinlik düzenleniyor. Festival sonunda emeği geçen tüm öğrencilere katılım belgesi ve bir takım ödüller veriliyor. Dileyen herkes festivale katılabiliyor.

16. Alanya Süslü Kadınlar Bisiklet Turu (22 Eylül)

Alanya Süslü Kadınlar Bisiklet Turu

Bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan Alanya Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmirli bir öğretmen olan Sema Gür tarafından faaliyete geçirilmiş, Alanya’nın festivalleri arasında en renkli olan festivallerden biridir. Araba yerine bisiklet kullanımının yaygınlaşması ve bu sayede çevre kirliğinin önüne geçilmesi adına bir farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen festival, her yıl birbirinden renkli görüntülerle sahne oluyor. Son etkinliklerinde ‘‘Egzoz kokusuna karşı, parfüm kokusu’’ sloganı teması altında gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, oldukça ilginç ve eğlenceli bir festival havasında geçiyor! Genellikle eylül ayı içerisinde gerçekleştirilen ve sadece 1 gün süren festivale dileyen herkes katılabiliyor.

Sizleri Alanya’nın festivalleri hakkında bilgilendirmeye çalıştığımız listemiz burada sona eriyor. Yazımızı eksik buluyor ve yeterli görmüyorsanız, yorumlarınızla içeriğimizi geliştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Festival tadında bir tatil diliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.