Alanya Kalesi, Alanya

0
942
Alanya

Ege geçmişten günümüze hep cazibe merkezi konumunda bulunmuştur. Bu da bölgenin devamlı karadan ve denizden tehditlere maruz kalmasına neden olmuştur. Antalya‘nın Alanya ilçesinde bulunan Alanya Kalesi, bu tehditlerden korunmak için yapılarak günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş özel kalelerden biri olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. 

Kara ve deniz yoluyla ulaşımın güç olması nedeniyle tehlikelere karşı korunaklı bir bölge olan Alanya, sıklıkla yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Alanya’nın en hakim tepelerinden birinde bulunan Alanya Kalesi, 1221 yılında bölgede hakimiyet kurmuş olan Selçuklu Devleti’nin hükümdarı I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Kale, günümüzde Alanya’nın sembol yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Alanya Kalesi

6,5 km. kale uzunluğuyla oldukça geniş bir alana yayılan Alanya Kalesi, içerisinde bulunan 140’ı aşkın burcu, 400 civarındaki sarnıcı, 83 tane kulesi ve içinde bulundurduğu birçok eserle adeta bir açık hava müzesi görevi görüyor. Ziyaretçileri kale içerisinde Selçuklu taş mimarisinin en güzel örneklerini inceleme fırsatı buluyor.

Alanya Kalesi, Antalya

Alanya Kalesi Dış Kale, Orta Kale ve İç Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin içinde kilise, cami ve çeşitli yapılar bulunuyor. Kale içerisinde bulunan Kızılkule ve Aya Yorgi isimli küçük kilise dikkat çeken yapıların başında geliyor.

Kaleye giriş yapılan kapıda, arma ve rozetlerle bezeli yazıtta, Selçukluların Sinop’tan sonra ikinci deniz üssü konumunda bulunması nedeniyle I. Alaeddin Keykubat’a verilen “İki Denizin Sultanı” unvanı bulunmaktadır.

Alanya Kalesi, Kızılkule

Alanya Kalesi Ziyaret Bilgileri

Haftanın her günü açık bulunan Alanya Kalesi’ni 15 TL ücret karşılığında ziyaret edebiliyorsunuz. Müzekartınız varsa müzeyi senede iki defa ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz. Sabah 08.00’da açılan müzeyi yaz döneminde 19.30’a kadar; kış döneminde ise 17.00’a kadar ziyaret etmeniz mümkün.

Alanya Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Alanya’ya geldikten sonra kaleye dilerseniz yürüyerek çıkmanız mümkün. Ancak 40 dakika süren bu yürüyüş sizi yorabileceği için bunun yerine özel aracınızla veya taksiyle veya dolmuşla da kaleye ulaşabilirsiniz. Kalenin girişine aracınızı park ederek yürüme zahmetinden kurtulabiliyorsunuz.

Eğer Alanya’yı tatil rotanıza eklediyseniz Alanya gezi rehberimize göz atarak Alanya hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.