Aktau'da ne yenir? Ne içilir?

Kazakistan’ın güzel şehri Aktau’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık..

Kazak mutfağı, tanıdık lezzetler bulabileceğiniz zengin ve nefis bir içeriğe sahip. Ülkenin öne çıkan şehirlerinden Aktau da bu deneyimi yaşamak için uygun bir yer.  “ Aktau’da Ne Yenir, Ne İçilir ” yazımızda şehir turunuzu lezzetlendirecek tatları ve hikâyelerini sizin için derledik.

1- Bavursak (Boursaki)

Aktau’da ne yenir
Bavursak (Boursaki)

Bavursak (Boursaki), Kazakistan için milli içeceklerden biri olan çayın yanında severek tüketilen bir yiyecek. Yapılışı ve tadıyla size pişiyi anımsatacak. Bu nefis kızarmış hamurları sade tüketebildiğiniz gibi reçel veya peynir sürerek de deneyebilirsiniz.

2- Kazy

Kazy

At eti, ülke genelinde çok fazla tüketiliyor. Yine at etinden yapılan bir çeşit sucuk olan Kazy de Aktau’da deneyebileceğiniz farklı lezzetlerden biri. Süpermarket ya da kasaplardan bulabileceğiniz gibi pek çok kahvaltı sofrasında da rastlayabilirsiniz.

3- Kımız

Kımız
Kımız

Kımız, Orta Asya’dan bu yana Türkler için tarihi içeceklerden biri sayılır. Fermente edilmiş at sütü olan bu içecek, Kazak halkı için kıymetli bir kültürel miras. Denemediyseniz ve tadını merak ediyorsanız, Aktau geziniz bunun için harika bir fırsat olabilir.

4- Kuurdak

Kuurdak

Kelime anlamının hakkını veren Kuurdak, kızarmış etten yapılıyor ve ülkenin tarihi yemeklerinden biri. Soğan ve patatesle servis edilen bu et yemeği, enerji deposu olmasının yanında nefis bir tada sahip. Keyifli bir öğün geçirmek isterseniz listenize ekleyin.

5- Lagman

Lagman

Eti ve erişteyi buluşturan bir yemek olan Lagman, lezzetli ve doyurucu bir öğün için tercih edilebilir. Çeşitli sebzelerle lezzetine lezzet katan bu yemeği, güzel bir öğleden sonra ya da yoğun bir gün sonunda akşam yemeğinde yiyebilirsiniz. Kırgızistan, Özbekistan gibi komşu ülkelerin de önemli yemeklerin arasında sayılan Lagman’ı mutlaka deneyin.

6- Sorpa

Sorpa

Kazak çorbası olarak tanımlayabileceğimiz Sorpa, et suyunun kaynatılmasıyla yapılıyor. Genel olarak sığır, deve ve at eti kullanılarak yapılan bu yemeği, hafif bir öğün öncesinde deneyebilirsiniz.

*Şehrin bu güzel yemeklerini yemeden önce güzel bir turla keşif yapmaya ne dersiniz? Önerilerimize göz atmadan yola çıkmayın.

Aktau’da ne yenir  yazımız hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz…

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.