Fotoğraflarıyla Birlikte Aktau Gezilecek Yerler

Aktau (Aktav), Kazakistan’ın Hazar kıyısında bulunan tek liman kentidir. Türkiye Türkçesi’ndeki anlamı “Akdağ” olan şehrin gezilecek yerlerini inceledik.

Aktav topraklarında daha önce İskit kabileleri yaşamış. Arkeolojik kazılarda bu topluluklara ait bilgiler gün yüzüne çıkıyor. 1961’de kurulan şehir geçmişinden aldığı güç ile kısa zamanda gelişim gösterdi. Uranyum ve petrol rezervleri bulunan Aktau, Kazakistan için çok önemli. Biz de biraz araştırma yaparak ve kendimiz deneyimleyerek Aktau gezilecek yerler listesi oluşturalım istedik.

İkinci Dünya Savaşı Anıtı

İkinci Dünya Savaşı Anıtı

İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenler için yapılan anıt, beş büyük beyaz panelden oluşur. Aktau’nun simgelerinden biridir.

Bölgesel Müze

Bölgesel Müze

Bu müzenin hiçbir yerinde İngilizce yazı bulunmaz. Bölgesel tarihi kapsayan müzede Taş, Bronz, Demir Çağı araçları, Kazak hanlarına ait eşyalar, 19. yüzyıldaki Rusların istilası ve İkinci Dünya Savaşı’nda yaşananlar sergileniyor.

Sahil

Aktav’ın sahil kesimi yaz mevsiminde daha hareketlidir. İnce kumlu sahil şeridinde barlar ve kafeler dinlenme yerleri olarak karşımıza çıkıyor. Uzun bir yürüyüş yapmak isterseniz sahil şeridi sizi bekliyor.

Taras Shevchenko Heykeli

Taras Shevckenko Heykeli

9 Mart 1814 doğumlu olan Taras Shevchenko, Ukraynalı hümanist şairdir. Eserlerinin modern Ukrayna dili ve edebiyatının temeli olarak görülür. Büyük etki yaratan şairin heykellerine Rusya, Amerika, Kanada ve Kazakistan’da rastlayabilirsiniz.

MiG Savaş Uçağı

MİG Savaş Uçağı

İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan uçağı kaide üzerine oturtulmuş bir şekilde görebilirsiniz.

The Yellow Market

Kazakistan’a özgü taze sebze ve meyveler bulabileceğiniz bir pazar. Adını ise içinde bulunduğu sarı binadan almıştır. Kültürel etkileşim yaşamak için buraya gelebilirsiniz.

Pazarlar

Pazar bölgesi sadece Yellow Market ile sınırlı değil. Şehrin farklı noktalarında yerel pazarlara denk gelebilirsiniz. Bu tür yerlerde pazarlık etmeyi unutmayın 🙂

İpek Yolu

İpek Yolu bildiğiniz üzere dünyanın en eski ticaret yollarından biri. Tarih boyunca birçok devlet bu ticaret yoluna hakim olmak istemiş ve savaşlar çıkmış. Aktav’ın yakınından geçen İpek Yolu’na adım atarak siz de bir iz bırakabilirsiniz.

Kazakistan’ın Aktav şehrinde sınırlı sayıda gezilecek yer var. Sakince etrafı dolaşmak, yeni yerler görmek isterseniz Aktav tercih edilebilecek şehirlerden biri.

Yorum yapın