Aksaray Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
1226

İç Anadolu bölgesinin sakin ve bir o kadar uzun soluklu tarihe ev sahipliği yapan Aksaray’ı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Aksaray, turizm dünyasının yakından takip ettiği kentlerden biridir. Periler diyarı Kapadokya’nın bir parçası olan şehir, sahip olduğu kültürel değerler ve doğa güzellikleriyle kendinden söz ettiren bir şehirdir. Ihlara Vadisi’nin kendi başına sahip olduğu değerler, inanç turizmi açısından önemli noktaları, yer altı şehirleri, tarihi İpekyolu, Tuz Gölü, Hasan Dağı ve antik kentlere eşlik eden termal alanları…

Aksaray gezi rehberi

M.Ö. 8000’li yıllara dayanan geçmişi ile en eski yerleşim yerlerinden biri olan Aksaray’da yer alan Aşıklıhöyük, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kayıtlarda yer alıyor. Tarihin farklı sayfalarına farklı özelliklerle geçmeyi başaran Aksaray’da değişik dönemlerde farklı medeniyetler egemenlik kurmuşlar. M.Ö 3000-2000 yıllarında Anadolu’da Hatti Kavmi yaşamış ve Asurlu tacirlerle bu dönemde ticaret yapmışlardır.

Aksaray gezi rehberi

Değişik dönemlerde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Kapadokya bölgesi, Türkmen Beyi Danişmendli Ahmet Gazi tarafından fethedilmiş, bunun akabinde Selçuklu Sultanı I. Rukneddin tarafından tüm Kapadokya bölgesi Selçuklar hükümdarlığının egemenliği altına girmiştir. Bu döneme ait tarihi eserler, kentin değişik yerlerinde hâlâ ayakta kalmayı başarıyorlar.

Aksaray gezi rehberi

Aksaray gezilecek yerleri

Kızıl Minare

Kızıl Minare

Şehir merkezinde yer alan “Kızıl Minare” diğer adıyla “Eğri Minare” Selçuklar döneminden günümüze ulaşmıştır.

Bahattin Samanlığı Kilisesi

Bahattin Samanlığı Kilisesi

Aksaray-Belisırma Köyü’nde bulunan Bahattin Samanlığı Kilisesi, Kapadokya bölgesinin hem tarihi anlamda hem de tarihi eserleri anlamında görülebilecek en önemli yerlerden biridir.

Acemhöyük

Acemhöyük

İl merkezine 18 km. uzaklıkta yer alan Yeşilova Köyü’ndeki Acemhöyük, Erken Tunç Çağı’ndan günümüze gelen antik yerlerden biridir.

Karagedik Kilisesi

Karagedik Kilisesi

XI. yüzyılda inşa edilen Karagedik Kilisesi, Aksaray şehir merkezinde yer almaktadır. Dik bir kaya üzerine inşa edilen kilisenin net tarihi hakkında bilgiler bulunmamaktadır. Kilise, aynı zamanda “Saint Ermolaos” adıyla da bilinmektedir.

Sultanhanı Kervansarayı

Sultanhanı Kervansarayı

Selçuklar döneminde yapılan Sultanhanı Kervansarayı, Aksaray’ın önemli tarihi kültürel yapılarından biridir. Sultanhanı kasabasında yer alan kervansaray, Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmış, yapımı 1229 yılında tamamlanmıştır.

Güzelyurt Manastır Vadisi

Güzelyurt Manastır Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırlarında yer alan Güzelyurt Manastır Vadisi, Aksaray’ın doğa güzelliklerini değerlendirmek açısından görülmesi gereken muazzam bir yerdir. Şehir merkezine 50 km. uzaklıkta yer alan Manastır Vadisi, özellikle yaz aylarında turistlerin uğrak noktası haline geliyor.

Saratlı Kırkgöz Yeraltı Şehri

Aksaray şehir merkezine 25 km. uzaklıkta yer alan Saraltı Kırkgöz Yer altı Şehri, tarihi gizemi ile Aksaray gezilecek yerleri arasında değerlendirilmesi gereken en güzel noktalardan biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.