Ahmedabad’ı sadece endüstrisiyle biliyorsanız çok şey kaçırmışsınız demektir. Hindistan’ın ünlü şehrini dosya konusu yaptık ve detaylarını açığa çıkardık.

Milyonlarca insanın evi olan Ahmedabad, Hindistan’ın turistik gezilerde öne çıkan şehirlerinden biri. Saraylar, dini yerler, müzeler, tarihi bölgeler derken günlerinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Ayrıca mücevherler ve sanat ürünleri pazarlarda gözlerini kamaştıracak. Uzun bir listenin bizi beklediğini şimdiden söyleyelim. Çayınızı kahvenizi koyun, arkanıza yaslanın ve Ahmedabad’da gezilecek yerler nelermiş birlikte bakalım.

Adalaj Step Well

Adalaj Step Well

Gujarati’de “vav” olarak da adlandırılan Adalaş Adımı, Ahmedabad’daki küçük Adalaj Köyü’nde inşa edilmiş benzermis bir Hindu su deposudur. Bölgedeki insanların günlük su kullanımı buradan sağlandığı için çok önemliydi.

Bir zamanlar ünlü bir su deposu olan Adalaj, turistlerin Ahmedabad gezisi sırasında ziyaret ettiği popüler bir yer olmuş. Çok sayıda insan geldiği için tur biletlerinizi önceden almanızda fayda var.

Sabarmati Müzesi

Sabarmati Müzesi

Sabarti Müzesi, milletin babası denilen Gandhi tarafından kuruldu. Müzenin tamamen açılması baskılar ve ülke şartları nedeniyle 1917’yi buldu. Hindistan tarihine objektif yaklaşan müzede Gandhi’nün kullandığı eşyalar, Hint dillerinde çok çeşitli kitaplar ve Gandhi’nin otobiyografisi bulunuyor. Sabarmati’de bazı ürünler kar amacı gütmeden ziyaretçilere verilir.

Akshardham Tapınağı

Akshardham Tapınağı

1968’de Shri Brahmaswarup Yogiji Maharaj’ın isteği üzerine inşası başladı. 2000’de tamamlandı ve 2005’te halka açıldı. Şaheser tanımlamasının yapıldığı tapınak, 6000 ton pembe kumtaşı içeriyor.

Akshardham Tapınağı’nı özel yapan bir diğer konu ise, zamanla neredeyse kaybolan eski sanat ve mimari formu günümüze taşımış olması. Ayrıca birçok manevi mesaj içeren bölümü var. Bu tapınağa gitmeden Ahmedabad’ı gezdim demeyin 🙂

Kankaria Gölü

Kankaria Gölü

Kankaria Gölü, Ahmedabad’ın en büyük gölüdür. Maninagar Bölgesi’ndeki kentin güneyinde yer alır. Krallar tarafından kullanılan göle tarih içinde “Hauz-e Qutb” ve “QutbHauz” isimleri verilmiş.

Garip olan ise bu yapay gölün oluşumu sırasında su arıtma sisteminin akıl edilmiş olması. Zamanla eskidiğini kabul etmemiz gerekir ancak sistemli yapı insanları şaşırtıyor.

Sabarmati Riverfront

Sabarmati Riverfront

Sabarmati Riverfront aslında şehrin görüntüsünü güzelleştirmek ve bağlantı yapmak için düşünülen bir projedir. Bunun yanı sıra nehir etrafındaki insanların yaşam koşullarını geliştirmek de önemli bir detay. Proje, 2004’te Sabarmati Riverfront Development Corporation tarafından başlatıldı.

Nehrin iki yakasını da ilgilendiren proje Fatewadi Kanalı ve Vasna Barajı’ndaki gelen suyun, Narmada Kanalı’ndan aktarılmasıyla besleniyor. Riverfront projesi ile suyun depolanması artmış ve sel riski olan yerlerin rahat etmesi sağlanmış.

Auto World Vintage Car Museum

Auto World Vintage Car Museum

“Auto World” her türlü antika aracın bulunduğu en önemli koleksiyonlara sahiptir. Geçen yüzyıl oluşturulan müze, bir aile tarafından desteklenmiş. Bugün de ilk günkü heyecanını  ziyaretçileri ile paylaşıyor.

Dünya markası arabaların farklı versiyonlarını göreceğiniz müzede farkında olmadan çok vakit geçireceksiniz. Bir de araba tutkunuysanız geçtiğiniz yerlerden defalarca geçeceksiniz. Eğlendiren müzeye mutlaka zaman ayırın.

Hathee Singh Jain Tapınağı

Hathee Singh Jain Tapınağı

Gujarat’taki en büyük Jain tapınağıdır. Tapınak aslen Ahmedabad’ın zengin bir tüccarı olan Sheth Hutheesinh Kesarisinh’in planıydı. Maalesef 49 yaşında vefat etti ve öylece plan eksik kaldı. Daha sonra yarım kalan planı eşi Shethani Harkunvar tamamladı.

Tapınağın maliyetinin 1 milyon Dolar’dan fazla olduğu biliniyor. İnşaat sırasında Ahmedabad’daki işsizlere iş verilmesi Jain tapınağını daha da değerli yaptı. O zamandan beri Hutheesing ailesi tarafından korunuyor.

Tapınağın mimari Premchand Salat’tır. Mimarın da kendinden bir şeyler kattığı tapınak bir sürü tasvir içeriyor. Ana tanrı idolü süt beyaz mermerden yapılmış. Ana tapınak içerisinde 11 tanrı vardır. 6 tanesi bodrumda, geri kalanı üç kutuplu mekandadır.

Isckon Tapınağı

Isckon Tapınağı

1966’da kurulmuştur ve Gaudiyavaishnava geleneğine aittir. Hindistan’daki en büyük modern tapınaklardan biridir. Gujarati Sompura ve Rajasthani Khhamira mimari tarzlarının hoş bir kombinasyonuyla inşa edilmiştir. Tapınağın aynı anda 4 bin kişiye ev sahipliği yapabilecek alanı var.

Manek Chowk

Manek Chowk

Şehrin en kalabalık turistik yerlerinden biri olan Manek Chowk, ihtiyaç duyduğunuz her şeyi size sağlıyor. Sabah biraz erken saatlerde geldiğinizde taze ürünleri alabilirsiniz. Öğleden sonra ise genelde süs eşyaları, hediyelik eşyalar pazara yayılıyor. Ailenizle ve arkadaşlarınızla alışveriş yapmanın keyfini burada çıkarabilirsiniz.

Sidi Saiyyed Camii

Sidi Saiyyed Camii

Gujarat’ın ve ülkenin en iyi camilerinden biridir. Bu cami özellikle 10 büyük pencerede karmaşık yapılan örgü tasarımları ile ünlüdür. Bir zamanlar köle olan Sultan Ahmed Şah tarafından yaptırılmıştır.

Muhteşem mimarisi ve iç tasarımı dünyaca ünlüdür. Ön duvar minik geometrik desenlerle oyulmuştur ve duvarda birçok bitkisel motif vardır. Babür döneminden kalma bir yapı olduğu için gelenekselliğin izlerini görmek mümkün.

Vaishnodevi Tapınağı

Vaishnodevi Tapınağı

Bu tapınak Ahmedabad’ın önemli turistik noktalarından değildir. Hatta diğer yerlere kıyasla ekstra bir şey de sunmaz. Burayı önemli yapan şey, Cammu’daki orjinal Vaishno Devi Tapınağı’nın mükemmel bir kopyası olması. Orjinal tapınağa gidemeyecekseniz buraya gelip birebir kopyasını görebilirsiniz.

Alpha One Mall

Alpha One Mall

Ahmedabad’ın en büyük alışveriş bölgesi olduğu bilinen Alpha One, mağazalar ve eğlence merkezleriyle dolu. Dünya markalarını veya yerel üretimleri aynı anda bulabileceğinizi garanti ediyoruz. Alışveriş ihtiyacınız varsa Alpha One iyi bir tercih olacaktır.

Camp Hanuman Mandir

Camp Hanuman Mandir

Shahibaug’un Cantonment Bölgesi’nde bulunan Hanumanji Tapınağı, barış arayanlar ve maneviyatçılar için ünlü bir yer. Tapınak, Hindu Mitolojisi’nde saygıdeğer bir tanrı olan Lord Hanuman’a ithaf edilmiştir. Ulusun dört bir yandan gelen insanlar burada dertlerine çare arıyor, dua ediyor.

Tapınak yüz yıl önce Pandit Gajanan Prasad tarafından kurulmuş. Hindistan’ın en büyük Hanuman Tapınakları arasında bulunur. Farklı kültür görmek için buraya gelmenizi tavsiye ederiz.

Jama Masjid

Jama Masjid

Cuma mescidi anlamına gelen Jama Masjid, Ahmedabad’ın en görkemli camisidir. Teen Darwaza’nın doğu yakasındaki Mahatma Ghandi Yolu karşısında, Ahmedabad’ın eski kent bölümünde yer alır. Bu camiyi Babür İmparatoru Ahmed Şah tasarlamış ve daha sonra mezar bölümleri eklenmiş.

Dada Bhagwan Tapınağı

Dada Bhagwan Tapınağı

Şehri ziyaret ederken yoruldunuz mu? Koşuşturma temposuna biraz ara mı vermek istiyorsunuz? Dada Bhagwan Tapınağı Jainizm ve Hinduizm dinlerinin birleştiği bir yerdir. Kültürel etkileşimin yaşandığı yer son derece huzur verici ve rahatlatıcıdır.

Swaminarayana Tapınağı

Swaminarayana Tapınağı

Tapınak mimarisi büyük oranda Burma teakwood tasarımına dayanıyor. Birçok Swaminarayana Tapınağı’nda olduğu gibi farklı renk tonlarına sahiptir. Tarihi bir yer olan bu tapınağı Ahmedabad’a kadar gelmişken ziyaret etmelisiniz 🙂

Gurudwara Gobind Dham

Gurudwara Gobind Dham

Gurudwara her yaştan insana açıktır. Ulaşım kolay ve merkezi olduğu için sıkça ziyaret edilir. Maneviyata önem verenler buraya gelip huzur arıyor. Altın ve beyaz renklerle dekorasyonu yapılan kubbeler estetik bir mimari düşünüldüğünü gösteriyor diyebiliriz.

Ayrımcılığın karşısında olan yerde her gün herkes için “Langar” adlı toplu yemek veriliyor. Aynı zamanda yoksullara ve azınlıklara ücretsiz eğitim imkanı sağlanıyor.

Sarkhej Roza

Sarkhej Roza

Ahmedabad yakınlarındaki Makraba Köyü’nde inşa edilmiş bir camidir. Gujarat’taki saygın camiler arasında gösterilir. Her tarafı bahçelerle kaplıdır ve bazı alanlar mezar olarak kullanılıyor. Camiyi Müslümanlar kullansa da mimarisinde Hindu ve Jain tarzları görülür. Bundan dolayı Sarkhej Roza önemli bir yapıdır.

Gujarat Bilim Şehri

Gujarat Bilim Şehri

 

Bilimsel bir merkez arıyorsanız fazla uzağa gitmenize gerek yok. Gujarat bilim şehrinde beklemediğiniz şeylerle karşılaşacaksınız. Yetişkinler ve çocuklar için oluşturulan bölümlerde herkes vakit geçirebilir.

Calico Tekstil Müzesi

Calico Tekstil Müzesi

Calico Tekstil Müzesi çok eski değil ama ülkenin çok popüler bir turistik mekanı. Sadece halkı değil, aynı zamanda araştırmacıları da cezbetmektedir. Dünyanın en ünlü tekstil merkezlerinden biri olduğu düşünülüyor. 500 yıldan fazla zamandır buradaki esnaf tekstilcilik yapmış.

Müzede ise kumaşlardan işleme tekniklerine kadar her şey sergileniyor. Geleneksel sanattan modern zamanın getirdiği yenilikleri burada görebilirsiniz.

Dada Hari Ni Vav

Dada Hari Ni Vav

Sultan Mahmud döneminde inşa edilmiştir ve Ahmedabad yakınlarındaki Asarwa Köyü’nde bulunur. 5 katlı yapı, yer altı suyunun çıkarılması için yapılmış. Bu zamanlarda modern su tesisi bulunmaması nedeniyle oldukça önemliydi. Artık eski ihtişamı kalmamış olsa da kat araları güzel görünüyor.

Parimal Bahçesi

parimal bahçesi

Yemyeşil örtü, kuşlar, çiçekler, salıncaklar olan bir aile parkıdır. Ahmedabad’a ailece gelmişseniz Parimal uğramanız gereken yerler arasında. Sunduğu doğal ortam kesinlikle gevşemenizi sağlayacak ve huzur bulacaksınız. Su parkında da kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Nehru Köprüsü

Nehru Köprüsü

1962’de inşa edilen köprü, Real Old City ile Ahmedabad’ın batısı arasındaki bağlantı yolundan ve Sabarmati Nehri’nden geçiyor. Güzel yapısı ile iyi bir mühendislik örneği olarak kabul edilir ve adını Hindistan’ın ilk başbakanı olan Jawaharlal Nehru’dan alır.

Lothal

Lothal

Arkeolog, kâşif gibi merak uyandırıcı tarihe ilgi duyanlar Lothal’e akın akın geliyor. Antik kalıntılar başta olmak üzere çeşitli eserler bu arkeoloji müzesinde sergileniyor. Eğer isterseniz kütüphane kısmından da yayınları takip edebilirsiniz.

Vastrapur Gölü

Vastrapur Gölü

 

Vastrapur Gölü, Ahmedabad’ın batı kesiminde yer almaktadır. Resmi olarak Narsinh Mehta’dan sonra isimlendirilmiş. Göl, 2002’den sonra AMC tarafından güzelleştirildi ve şehirde popüler bir yer haline geldi.

He hafta sonu çok sayıda insan bu gölü ziyaret ediyor. Gölün etrafında birçok yürüyüş parkuru, açık hava tiyatrosu ve çocuk parkı bulunur.

Utensils Müzesi

Utensils Müzesi

Bu müzenin açılmasının ardındaki sebep, Hindistan’daki kırsal kesimlerin nadir işçilik becerilerine odaklanmaktı. Bu müzede, her eserde sevgiyi yansıtan yerel sanatçılar tarafından yapılan çeşitli eserler bulunuyor.

Müzenin iç kısımlarında çok eski metal kaplar, özellikle de metaller var. Metal türü pirinç, bakır, bronz, çinko ve Alman gümüşü gibi şeyler kullanım amaçlarına göre sıralanmış.

Müzenin şaşırtıcı ve düşündürücü yanı ise, eski insanların günümüzdeki teknik bilgiye ve donanıma sahip olmadan ortaya çıkardığı ürünler. İnsanoğlunun en bilgili olduğu bu zamanlarda bile geçmişte yapılanlar açıklanamıyor.

Sardar Vallabhbhai Patel Müzesi

Sardar Vallabhbhai Patel Müzesi

Bu ulusal müze, Shahibaug bölgesindeki Moti Shahi Mahal’de yer almaktadır. 1618-1622 yılları arasında inşa edildiği biliniyor. Müze binasının The Hungry Stones adlı hikayenin ilham kaynağı olduğu söylenir.

Amdavad Ni Gufa

Amdavad Ni Gufa

Mağara benzeri popüler sanat galerisi tanımlamasını yapabiliriz. Benzersiz bir mimarisi vardır. Bu sanat galerisi EFM’nin en ünlü sanatçılarından Hüseyin’in özel koleksiyonunu oluşturur ve kendisi bununla gurur duyar.

Sanatseverler ve ressamlar buradaki eserleri görmek ve ilham almak için can atıyor. Ulaşımı kolay olan galeride bazı zamanlar kısa film gösterimleri de yapılıyor.

Sidi Bashir Camii

Sidi Bashir Camii

Sidi Beşir Camisi 21.3 metre yüksekliğindeki minareleri ile ünlüdür. Ahmedabad demir yolu istasyonunun karşısında bulunur ve turistik yerlerden biridir. Caminin 1461’de inşa edildiği biliniyor ancak neden bu tasarımın tercih edildiği açıklanamıyor.

Thol Gölü

Thol Gölü

Ahmedabad’ın merkezinden yaklaşık 40 kilometre kadar uzaktadır. Kuş gözlemciliği için oldukça elverişlidir. Doğa tutkunlarının buluşma noktasıdır. Canlı çeşitliliğini görmek ve kuşların hareketlerini incelemek için Muson mevsimlerinde buraya gelmek daha iyidir.

Kamala Nehru Hayvanat Bahçesi

Kamala Nehru Hayvanat Bahçesi

Ahmedabad’daki en popüler yaban hayatı parklarından biridir ve her gün yüzlerce ziyaretçi çekmektedir. Kankaria Gölü’nün çok yakın bulunan hayvanat bahçesi nadir bulunan hayvanları ve nesli tükenmekte olan canlıları sahipleniyor. Çoğu insan Asyalı aslan, flamingo, chinkara ve benzeri kuşları ve sürüngenleri görmeye geliyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.