Tagine, Agadir

Fas’ın güzel şehri Agadir’de ne yenir sorusuna cevaplar aradık…

“ Agadir’de Ne Yenir, Ne İçilir ” yazımızda ise şehir turunuzu lezzetlendirecek tatları ve onların hikâyelerini sizin için derledik. Fas mutfağı, egzotik lezzetler bulabileceğiniz zengin ve nefis bir içerik sunuyor. Ülkenin öne çıkan şehirlerinden Agadir de bu deneyimi yaşamak için uygun bir yer.

1- Bastilla

Bastilla, Agadir

Fas mutfağının zirvesinde yer alan Bastilla, yufka benzeri hamurdan yapılmış etli bir turta diyebiliriz. Tatlı ve tuzlu karışımı yiyeceklerden hoşlanıyorsanız bu turtadan hoşlanabilirsiniz. Genelde tavuk etinden hazırlanan Bastilla’yı listenize ekleyin.

2- Bissara

Bissara, Agadir

Geleneksel bir kahvaltı menüsünü oluşturan Bissara, kuru baklagillerden yapılmış protein bombası ve doyurucu bir çorba.  Zeytinyağı ve kimyonla servisi yapılıyor. Yanında sıcacık birkaç dilim ekmekle tüketebilirsiniz.

3- Couscous

Couscous, Agadir

Ülkenin simge haline gelmiş tipik yemeklerinden biri olan Couscous (Kuskus); irmik, et ve çeşitli sebzelerden yapılıyor. Geleneksel olarak Cuma günleri hazırlanıyor ama diğer günlerde pek çok restoranda bulabilirsiniz. Agadir’de ne yenir sorusuna lezzetli bir yanıt veriyor..

4- Harira

Harira, Agadir

Harira, genellikle başlangıç olarak sunulan ve Ramazan sofralarını süsleyen bir mercimek çorbası. Chebakkiya denilen bir yapışkan tatlı simit ile servis edilen bu çorbayı mutlaka deneyin. İçinizi ısıttığını göreceksiniz.

5- Makouda

Makouda, Agadir

Fas’ın sokak lezzetleri de en az ana yemekler kadar efsaneleşmiş. Marakeş bu konuda açık ara önde olsa da Agadir’de de nefis sokak atıştırmalıkları bulabilirsiniz. Az pişirilmiş patates toplarının baharatlı soslara batırılmasıyla hazırlanan Makouda da bunlardan sadece biri. Eğlenceli bir şehir turunuzu lezzetlendirebilir.

6- Mint Tea (Nane Çayı)

Mint Tea, Agadir

“Fas viskisi” olarak bilinen Mint Tea (Nane Çayı), genelde şekerle yoğun şekilde tatlandırılıyor. Şehirde değerlendirilebilecek içeceklerin başında sayılabilir.

7- Rfissa

Rfissa, Agadir

Sıcak et ve et suyunun bir tabak dolusu ekmek üzerine dökülmesiyle yapılan Rfissa, ülkede, yapımı basit en lezzetli yiyeceklerden biri kabul ediliyor. Haşlanmış tavuk ve mercimek içeren bu yöresel yemeği, Fas sofralarında çok sık görebilirsiniz.

8- Tagine

Tagine, Agadir

Güveç içinde yavaş yavaş pişen sığır, kuzu veya tavuk etinden yapılan Tagine, farklı sebzelerle renklendirilerek tamamlanıyor. Özellikle şehirleri bağlayan yolların kenarlarındaki restoranlarda karşınıza çıkabilecek bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

9- Zaalouk

Zaalouk, Agardi

Zaalouk, tipik olarak kabuklu ekmek ile servis edilen bir çeşit garnitür. Patlıcan, domates, sarımsak, zeytinyağı ve baharatlarla yapılan bu yiyecek, sofranıza renk ve lezzet katacak.

Şehrin leziz yemeklerinden önce göz alıcı destinasyonlarını öğrenmek isterseniz aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Agadir’de ne yenir yazımız ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.