agadir

Agadir’in kıyılarındaki ince beyaz kum, burayı Fas’ın en popüler yerleri arasına sokuyor. Farklı bir tatil macerası için Agadir’i yakından tanımaya hazır mısınız?

Agadir genelde plajları için tercih edilen bir tatil bölgesi. Ancak güneşlenmenin yerine gezmek isterseniz ilgi çekici noktalar var. Güney Fas’a günübirlik gidebilir, balıkçı köylerini dolaşabilir, iç kısımlardaki dağ köylerine gidebilirsiniz. Ne olursa olsun, kendinizle özdeşleştireceğiniz yer bulacaksınız. Agadir’de gezilecek yerler listemizdeki mekanlar şöyle:

Plajlar

agadir plajları

Denklem basit. Agadir demek plaj demek. Burada Avrupalı tatilcilerin yoğunluğunu hemen fark edeceksiniz. Teknelerle ilgilenen biriyseniz hiç sıkılmayacağınız marina da var. İsterseniz sahil boyunca tekne turu yapın, isterseniz şezlongda uzanıp güneşlenin. Karar sizin 🙂

Kasbah

Kasbah agadir

 

 

Kasbah’ın devasa surları Agadir’in tek tarihi cazibe merkezidir. Surlar, bir zamanlar Agadir’i deniz limanına yapılan saldırılara karşı koruyordu. 16. yüzyılın ortalarında surlar içinde kalabalık bir nüfus vardı. İyi savunma sayesinde buradan dışarıya çok sayıda göç yaşanmamış. Panoramik manzara istiyorsanız öğle vakti surlara çıkıp en iyi fotoğraflardan birini çekebilirsiniz.

Şehir Merkezi

şehir merkezi

Agadir merkezi birkaç güzel eseri size göstermek için sabırsızlanıyor. The Grand Mosque modern stilde yapılmış ve Fas camileri arasında benzeri yoktur. Amazigh Museum ve Marrakesh’s Tiskiwin Museum sokakları dolaşırken kendini fark ettirecek. Birbirinden değerli koleksiyonları bu müzelerde görebilirsiniz.

Crocopark

Crocopark

Agadir’in 14 kilometre doğusundaki bu yeni açılan yaban hayatı yaşam alanı, 20. yüzyıla kadar Fas’ta endemik olan Nil Timsahları’na ev sahipliği yapıyordu. Ancak o tarihten beri yapılan sorumsuz avlar vahşi yaşamı tehdit ediyor.

Bu parkta korkutucu vahşi hayvanları göreceksiniz. Egzotik bitki örtüsü de doğallığın tamamlayıcısı gibi. Park çalışanlarından yardım isterseniz size seve seve yardım edeceklerdir.

Essaouira

Essaouira

Essaouira, Fas’ın en güzel sahil kasabalarından biridir. 18. yüzyıl limanlarından olan kasaba, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Buradaki binaların detayları turistlerin dikkatinden kaçmıyor. Evlerin önünde fotoğraf çektirmek isteyebilirsiniz. Ayrıca Essaoira’da Sidi Mohamed Ben Abdullah Müzesi büyüleyici etnografik eserleriyle tarihi yolculuk vaat ediyor.

Taroudant

Taroudant

Taroudant Kasabası, Souss Vadisi civarında bulunur. Alışveriş yapmak ve biraz da tarihi yer görmek için burayı tercih edebilirsiniz.

Tafraoute

Tafraoute

Özenle yapılmış bir dağ köyüdür. Doğa tutkunları ve dağcılar için cennettir. Engin dağ manzaralı yer kesinlikle fotoğraflanarak hatıra olarak saklanmalı. Tafraoute çevresinde kendiniz bir maceraya atılarak farklı yerler de keşfedebilirsiniz.

Tiznit

Takı koleksiyonu yapanlar, Tiznit tam size göre! Burada harika mücevherler sizleri bekliyor. Fas’taki en güzel yerlerden olan Tiznit, 19. yüzyıldan itibaren önemli bir konumda. El sanatlarına dair etkileyici ürünleri de dolaşırken göreceksiniz.

Souss-Massa Ulusal Parkı

Souss-Massa Ulusal Parkı

Birinci sınıf kuş izleme bölgesidir. Vahşi yaşamı merak edenlerdenseniz adresiniz belli. Pembe flamingo, ördek, güvercin, karabatak gibi hayvanlar 330 kilometrelik alan içinde hayatlarına devam ediyor. İlkbahar ve sonbahar aylarında en yoğun hareketlilik yaşanır.

Vallee des Oiseaux

Vallee des Oiseaux

Küçük bir hayvanat bahçesi, oyun alanı, kuşhane ve yürüme parkuru ile şehir merkezine yürüme mesafesinde olan parktır.

Memoire d’Agadir

Memoire d'Agadir

Jardin de Olhâo’nun güneybatı köşesindeki bu küçük müze, 1960 depremine ithafen yapılmış. Sergilerde Agadir’in 1920’lerden bu yana ilginç fotoğrafları yer alıyor. Depremlerin etkilerini burada görebilirsiniz.

Musee du Patrimoine Amazigh

Musee du Patrimoine Amazigh

Berberilerin geleneksel yaşamları ve kültürleri hakkında bilgi alabileceğiniz bir müze. Mücevherler mükemmel bir görüntü oluşuyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.