Ağaç Evlerin Birbirinden Güzel Farklı Tasarımları ve Onlar Hakkında Bilinmeyenler

0
1427

Birçok kişinin hayalidir bir ağaç evde yaşamak. Her ne kadar günümüzde birçok kişi modern yaşamı tamamen arkasında bırakıp doğal bir yaşam süremese de en azından bu ağaç evlerde özlemini duydukları doğallığı bir nebze tadabilme şansı yakalayabiliyorlar

Geçmişten günümüze en çok kullanılan ve belki de doğada kendini yenileyebilen tek yapı malzemesi olan odun, ahşap ev yapımında da sıklıkla tercih edilmiştir. Şimdilerde büyük bir moda haline gelen ahşaptan ağaç evlerde yaşam insan için birçok faydayı da beraberinde getiriyor.

Ağaç Evlerin Önemli Özellikleri

1.Doğayla iç içe yaşama şansı yakalayın

Göl manzaralı bir ahşap ev

Ağaçlar üzerine inşa edilmiş ağaç evler insana doğanın bütün güzellikleri içinde huzurlu vakit geçirme şansı tanıyor.

2.Kendinizi daha sağlıklı hissedin

Ahşap, insan psikolojisine çok iyi geliyor

Ahşabın rahatlatıcı etkisi sayesinde kendinizi fiziksel ve ruhsal açıdan çok daha iyi hissedebilirsiniz.

3.Gürültüden uzak bir yaşam

Güne ahşaplar arasından sızan güneş ışıklarıyla merhaba diyin

Trafik gürültüsü, insan sesleri gibi sizi rahatsız edecek bir şey olmadığı için çok daha güzel bir uyku uyuyarak güne çok daha mutlu ve dinlenmiş bir şekilde uyanabilirsiniz.

4.Nefes alan yapılar

Ağaçlar da insanlar gibi nefes alır

Ağaçların doğallığı sayesinde birçok hastalığınızın tedavisini bu ağaç evlerde bulabilirsiniz.

5.Depreme dayanıklı

Depreme en dayanıklı yapı şekli

Yapılan araştırmalara göre başta Osmanlı mimarisinde kullanılan ahşapların birbirine geçmesi prensibine dayalı karkas yapı depreme dayanaklılığı ile insanların güvenle içinde yaşayabileceği evler olmayı başarıyor. Marmara depreminde İstabul’daki ahşap evlerin depreme direnerek ayakta kalması da buna güzel bir örnek.

6.Turistik değeri oldukça yüksek

Olimpos’taki ağaç evler

Ağaç evlerde konaklamak hem çok keyifli hem de masalsı bir his uyandırdığı için birçok turizm bölgesinde ziyaretçilerin kalmak için tercih mekanların başında geliyor.

7.Yenilenebilir

Küçük ama sevimli bir ağaç ev

Ağaçlar üzerindeki bu sevimli ahşap evlerin eskiyen kısımları kolay bir şekilde sökülerek tamir edilebilmektedir. Bu tamir işlemi çok düşük masraflarla yapılabilmektedir. Ancak bir betonarme binada hasar oluştuğu zaman bu hasarın giderilmesi için çoğu zaman binanın tamamen yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerekebilmektedir. Bu da hem zaman hem de büyük maddi kayıp anlamına gelmektedir.

8.Çok hafif

Dubleks bir ağaç ev

Ahşap oldukça hafif bir malzeme olduğundan çökme ve yıkılma tehlikesi çok azdır. Herhangi bir kaza durumunda evde yaşayanların zarar görme ihtimali de çok düşüktür.

9.Çok katlı binalar inşa edilebilir

Dünya’nın en büyük ahşap evlerinden biri

Ahşabın kolay şekil verilebilirliği sayesinde istenilen şekilde çok katlı yüksek ve dayanıklı yapılar inşa etmek mümkün.

10.Çok daha estetik

Estetik bir ağaç ev

Ağaçlar canlıyken olduğu kadar ev yapımında kullanıldığında da oldukça estetik görünümüyle seyir zevki yüksek yapıların inşasına olanak tanıyor. Geçmişten günümüze birçok saray ve malikane de inşasında kullanılan ahşap sayesinde estetik bir duruşa sahip olmayı başarmıştır.

11.Doğal yalıtımlı evler

ağaç evler kendinden yalıtımlıdır

Betonarme evlerde çok büyük paralarla yaptırılan yalıtımlar ahşap evlerde doğal olarak bulunmaktadır. Bu da bu evlerin yazın serin kışın ise oldukça sıcak olmasını sağlamaktadır.

12.Modernize edilmeye müsait

Modern bir ahşap ev

Ahşapla cam, çelik gibi çeşitli malzemeleri bir araya getirerek çok modern tasarımlara sahip evler inşa etmek mümkün olabilmektedir.

13.Hayalinizdeki evi gerçekleştirin

Bu ağaç evde yaşamak çok keyifli olacaktır

Betonarme evlerde dekorasyon işlemleri ile evinizi güzelleştirmek oldukça meşakkatli ve masraflıdır ancak ahşap evlerde dilediğiniz dekorasyon fikrini çok daha kolay ve ucuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

14.Oldukça konforlu

Bir ağaç ev odası

Ağaç evlerde de modern yaşamın bütün konforunu yaşama şansına sahip olabilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz mümkün olduğu kadar modern yaşamın getirdiği teknolojiden uzak sakin bir yaşam sürmek yönünde olacaktır.

15.Kolayca taşınabilir

Ahşap evler pratiktir

Ahşap evler portatifliği sayesinde istendiği takdirde sökülerek farklı bir yerde hızlı bir şekilde yeniden inşa edilebilir. Bu da kişinin sabit bir yere bağlı kalma zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Betonarme evlerde ise bu mümkün değildir. Betonarme ev nerede inşa edildiyse ömrünü tamamlayana kadar aynı yerde durmak zorundadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
2

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.