Afyon festialleri

Afyon’un sayısız gezilecek yeri olduğu gibi , eğlence dolu festivalleri de şehirde vakit geçirebileceğiniz etkinlikler arasında yer alıyor.

Kültürel aktivitelerin önemli bir yer tuttuğu şehirde birleştirici etkisi bulunan Afyon‘un festivalleri; keyifli vakit geçirip,Afyon kültür ve geleneklerini yakından tanımanızı sağlıyor.

# Afyon’un Festivalleri

NİSAN

1. Klasik Müzik Festivali 

Klasik Müzik Festivali

Hüseyin Başkadem’in Genel Sanat Yönetmenliğini üstlendiği Klasik Müzik Festivali, Anadolu’nun en uzun soluklu klasik müzik festivali olma özelliğini taşıyor. Festivale yerli ve yabancı birçok müzisyen konuk olurken, okul söyleşileri bölümünde de birçok kültür sanat insanı ağırlanıyor. 2002 yılı itibariyle düzenlenen festival 7-13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmekte ve hafta boyunca tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılım sağlayabilirsiniz.

MAYIS

2. Uçurtma Şenliği

Uçurtma Şenliği

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından her yıl Hıdırellez Bahar Bayramı’nda düzenlenen şenlikte, en güzel uçurtma ile en güzel uçan uçurtma kategorilerinde ilk üçe giren yarışmacılara ödül veriliyor.Ayrıca birçok eğlenceli etkinliğin düzenlendiği bu şölende belediye tarafından katılımcılara bulgur pilavı ve ayran da ikram ediliyor. 6 Mayıs‘da düzenlenen Uçurtma Şenliği, nostalji yapmanızı sağlayacak çocukluğumuza dair eğlence dolu bir aktivite..

3. Engelliler Festivali

Engelliler Festivali

Afyon‘da geleneksel olarak düzenlenen Engelliler Festivali,her yıl halkın büyük katılımıyla coşku dolu kutlamalara sahne oluyor.Engelliler Haftası döneminde gerçekleştirilen etkinliklerde;bedensel ve zihinsel engel taşıyan vatandaşlarımızla empati kurabilmek, durumun daha iyi farkına varabilmek ve engelleri aşıp tüm bireylerin topluma kazandırılması amaçlanıyor.

10-16 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde halk oyunları oynanıp, yürüyüşler yapıldıktan sonra engellilere yönelik vakıflar tarafından düzenlenen sergileri inceleyebiliyorsunuz.

HAZİRAN

4. Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali 

Uluslararası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali

Dinar ve Afyonkarahisar’da düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat ve Müzik Festivali, Dinar başta olmak üzere Afyon, Isparta, Burdur, Uşak, Kütahya, Denizli şehirlerinde yaşayan sanatseverlere bilimsel ve sanatsal etkinlikler sunuyor.

Festivalde; Uluslararası Flüt Yarışması, yerli ve yabancı sanatçıların konserleri, belgesel gösterimi, panel, sergi, sempozyum gibi halkın yoğun ilgi gösterdiği çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Afyon’un festivalleri arasında müziğe dair her şeyi bulabileceğiniz bu festivale,1-5 Haziran tarihleri arasında katılabilirsiniz.

5. Başmakçı Flamingo ve Yumurta Festivali 

Başmakçı Flamingo ve Yumurta Festivali 

Başmakçı Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Flamingo ve Yumurta Festivali’nin ilk gününde; çelenk koyma, kortej geçişi, folklor gösterileri, konserler, yöresel halı kilim standartları açılışı gibi etkinlikler, ikinci gününde; bisiklet yarışları, buzağı yarışması, yöresel yumurta yemekleri yarışması ve ünlü sanatçıların konserleri, üçüncü gününde ise at yarışları düzenleniyor.

Katılımcılara festival süresince ücretsiz olarak ekmek arası yumurta ve süt dağıtılmasının yanı sıra mahalli sanatçılar da konserler vererek halkın eğlenceli vakit geçirmesini sağlıyor. 6 – 8 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen festivale Afyon ve civar illerden çok sayıda katılımcının gelmesiyle, etkinlikler daha kalabalık ve coşkulu geçmektedir.

6. Halı, Kilim, Kültür ve Sanat Festivali

Halı, Kilim, Kültür ve Sanat Festivali

Halı, Kilim, Kültür ve Sanat Festivali her yıl Haziran ayında belirlenen günlerde 2 gün süreyle devam ediyor. Festivalde; alışveriş yerleri, geçit törenleri, lunapark ve konser alanları kuruluyor. Halk tarafından yoğun ilgi ve katılımın sağlandığı festivalin amacı; birlik ve beraberliği pekiştirmek ve yörenin kilimini ülkenin tüm kesimlerine tanıtmaktır.Oldukça eğlenceli geçen etkinlikler boyunca çok sayıda sanatçı da gösterilerde sahne almak amacıyla katılım sağlamaktadır.

TEMMUZ

7. Vişne Festivali 

Vişne Festivali

Afyon‘un festivalleri arasında belki de en lezzetli olanı Afyon’un Çay ilçesinde Temmuz ayı içerisinde düzenlenen Vişne Festivali‘dir. Festivalde; halk konserleri, en iyi vişne, en iyi vişne bahçesi ve en iyi vişneli pastalar şeklinde yarışmalar düzenleniyor ve kazananlara çeşitli ödüller veriliyor.Tabi bu festival boyunca yiyeceğiniz sayısız vişne de yanınıza kar kalıyor. 🙂

AĞUSTOS

8. Uluslararası Zafer Festivali

Uluslararası Zafer Festivali

Büyük Taarruz ve Afyonkarahisar’ın düşman işgalinden kurtuluşu olan 26-30 Ağustos, her yıl Uluslararası Zafer Festivali bünyesinde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Etkinlikler; 26 Ağustos‘ta Zafer Halk Yürüyüşü ile başlayarak, 16 ülkeden gelen halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle devam ediyor.

27 Ağustos’ta ise kurtuluş törenleri yapılıyor ve Mevlid-i Şerif okutuluyor. Ayrıca halk konserleri de düzenlenerek zafer havasında kutlamalar gerçekleştiriliyor.

Eğlence dolu Afyon’un Festivalleri’ni derlediğimiz yazımıza ek olarak önerdiğiniz etkinlikleri yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Afyon’un dopdolu şenliklerine katılmayı düşünenlere, şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz !

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.