Bir topluluğun yaşam şartlarını ve yaşam şeklini en iyi yansıtan şeylerden biri de toplumda gerçekleştirilen sanat dallarıdır. Bir toplumda ne kadar çok sanat dalı icra ediliyorsa, o toplumla ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün olacaktır.

Ülkemiz, el sanatları konusunda oldukça köklü bir geçmişe sahip. Anadolu topraklarında bulunan birçok medeniyet sayesinde ülkemizde yapılan el sanatları çeşidinin hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz. Afyonkarahisar da ülkemizde el sanatlarının oldukça yaygın olarak yapıldığı şehirlerinden biri. Afyonkarahisar’da hala yapılan el sanatlarını sizler için araştırdık.

Afyonkarahisar El Sanatları

1.Keçecilik

Keçecilik

Uzun yıllar göçebe bir yaşam süren Türk toplumu içinde ayrı bir yere sahip olan keçecilik sanatı Afyonkarahisar’da yaşatılmaya çalışılan önemli el sanatlarımızın başında geliyor. Bölgede az sayıda kalan zanaatkarlar keçeden çeşitli kıyafetler, eşyalar ve hediyelikler üretiyor. Dayanıklılığı ile bilinen keçenin bakterileri barındırmaması nedeniyle de insan sağlığına olumlu etkide bulunuyor.

2.At Arabacılığı

At arabacılığı

At arabacılığı teknolojik ulaşım araçlarının kullanılmaya başlamasıyla artık neredeyse yok olma noktasına geldi. Bu özel ve nostaljik arabaları bölge çok az sayıda kalan kişi ile insanları taşımayı sürdürüyor. Ancak ustalar yanlarına çırak bulamadıkları için ne yazık ki bu el sanatının yakın zamanda tamamen ortadan kalkacağını söylemek pek de zor değil.

3.Yemenicilik

Yemenicilik

Kösele ve deriden imal edilen bu ayakkabılar, hayli ekonomik olması ve sağlık açısından çok faydalı olması ile 1900’lü yılların ortalarına kadar ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmıştır; ancak bir ustanın üretebileceği yemeni sayısı sınırlı olduğu için ve günümüzde ayakkabı ihtiyacı geçmişe oranla çok fazla arttığı için artık ayakkabı ihtiyaçları seri üretim yapılan modern fabrikalarda karşılanıyor. Yemeniler günümüzde Afyonkarahisar’a gelen turistler tarafından hayli fazla ilgi görüyor.

4.Kilimcilik

Kilimcilik

Birçok farklı kilim motifleriyle işlenen birbirinden güzel kilimler yıllarca evlerimizde örtü olarak kullanıldı; ancak yapımı bir hayli zahmetli olan kilimler günümüzde yerini daha ucuz fabrika halıları devşirmiş durumda. Birçok belediye açtığı kurslarla bu eski Türk el sanatını yaşatmak için gayret ediyor. Bu köklü geçmişe sahip el sanatının bölgede de gençlere sevdirilmesi için yoğun çaba harcanıyor.

5.Semercilik

Semercilik

At arabacılığıyla beraber yıllarca önemli bir ihtiyacı karşılayan semercilik sanatı, at arabacılığının günden güne kan kaybetmesiyle gözden kaybolmaya mahkum olmuş el sanatların biri… Artık semer ve koşum yapan usta bulmak neredeyse imkansız. Bütün zorluklara rağmen birkaç ustanın Afyonkarahisar’da bu sanatı yaşatmak için elinden gelen çabayı gösterdiğini bilmek umut verici.

6.Demircilik

Demircilik

Endüstrinin gelişmesiyle devasa fabrikalarda şekillenen madenleri elde özenle işleyen usta günden güne azalmaya başladı. Afyonkarahisar’da bu el sanatını devam ettiren usta sayısı bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Her ne kadar günümüz ihtiyaçlarını karşılayabilmek için hızlı üretimin fabrikalarda gerçekleşmesinin zorunlu olduğunu kabul etsek de fabrikada üretilen bir üründe, el emeğiyle üretilmiş bir ürünün karakterini ve dayanıklılığını bulmak imkansız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.