Afyonkarahisar’a Küçük Bir Yolculuğa Ne Dersiniz?

0
959

Mermercilik ve gıda sektöründe, gerek yurt içi gerekse yurt dışı üne kavuşan Afyonkarahisar, Ege Bölgesi’nin sevilen illerinden biri.. Doğa güzellikleri, tarihi yerleri ve birbirinden lezzetli yöresel yemekleriyle adından sıklıkla söz ettiren kentte, küçük bir gezintiye ne dersiniz?

Yurt içi seyahatleri daha çok seviyor ve Türkiye’nin her yerini dolaşmak, hemen her il hakkında bilgi edinmek istiyorsanız;  gezi rotanızı Afyonkarahisar’dan başlatabilir, kendinize harika gezi durakları oluşturabilirsiniz.. Gelelim bu sevimli ilde yapılacak şeylere… Listenin ilk sırasında;

1- Afyon Kalesi

Afyon Kalesi
Afyon Kalesi

Afyonkarahisar kalesi, şehir merkezindedir. Afyonkarahisar’a gittiğinizde kaleyi aramak için çok zahmete girmezsiniz.  Ancak kaleye çıkmak için enerjinizin yerinde olması gerekebilir. 625 basamaktan oluşmaktadır. Afyon halkı, bu zahmetli kaleye çıkan 7 yıl burada kaldığını öne sürmektedir. 226 metre yerden yüksekliği olan kaleye çıktığınızda tüm şehir ayaklarınızın altında kalacaktır..

Afyon Kaplıcalar

Afyon Kaplıcalar
Afyon Kaplıcalar

Sağlık açısından çok önemli yere sahip olan sıcak suların adından çok söz ettiren ve nitelikli olanlarına bu ilimizde rastlamak mümkün. Şehir merkezine yakınlığıyla halkın ve tatilcilerin ilgisiyle karşı karşıyadır. Kaplıcayla ünlü otelleri bu ilimizde de görürüz. Özellikle Gazlıgöl ve Sandıklı kaplıcaların toplanma noktası diyebiliriz. Sandıklı’da çamur banyolarını vardır. Ayrıca bu ilimizde 20 yıl önce açılmış Türkiye’nin ilk lüks termal otellerinden biri olan, Oruçoğlu Termal Otel de yer alır.

Afyon’un Müzeleri

Afyon'un Müzeleri
Afyon’un Müzeleri

Zafer Müzesi, şehir merkezinde “Zafer Anıtı” ile Afyonkarahisar Kalesi’nin karşısında yer alır. Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin planlandığı ve taarruz emrinin verildiği yerdir. Arkeoloji Müzesi’nde, çeşitli kazılar sonucunda bulunmuş para, giyim, dokuma, heykel ve bir sürü bulguları görmek mümkündür. Sultan Divani Mevlevihane Müzesi’nde ise mevlevi heykelleri ve tasvirleri vardır.  Müzeler, pazartesi hariç haftanın altı günü saat 8.30-12.00 13.00-17.30 arası ziyarete açıktır.

Afyonkarahisar Tarihi Evleri

 

Afyonkarahisar Tarihi Evleri
Afyonkarahisar Tarihi Evleri

Evlerin zemin katlarında avlular bulunur. Burada kiler, odunluk, ahır, çamaşırlık yer alır. Orta katlar alçak tavanlı ve küçük pencereleri olup, geniş odaların pencereleri sokağa açılır. Evler genellikle iki kapılıdır. Bazı evlerin kapı boşlukları üzerinde balkonları vardır. Evlerin iç görünümleri gibi dış görünümleri de oldukça güzeldir. Aynı zamanda odada dolap içinde banyo tarzı eski zamanı çok iyi yansıtmaktadır.

Afyon’un Yöresel Yemekleri

Afyon'un Yöresel Yemekleri
Afyon’un Yöresel Yemekleri

Zengin mutfağa sahip ilimiz, ağırlıklı olarak hamura ve ete dayansa da kaymağı ve lokumu gibi kendi üretimine dayanan birçok çeşitliliği de vardır.  Sadece patlıcandan yapılan 22 çeşidi ve 100’ün üzerinde yemek çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilik özellikle düğün ve asker yemeklerinde kendini göstermektedir. Bu yemekler meydan sofralarında ve geleneksel sofra adabı içinde yenir. Uğradığınızda sucuk, haşhaş, lokum, kaymak almadan ve ekmek kadayıfı yemeden geçmeyin.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.