Afyonkarahisar Seyahatinde Görülecek 5 Yer

0
1388

İç Anadolu bölgesinde yer alan Afyonkarahisar, Türkiye turizmi açısından en önemli kentlerden biridir. Merkezdeki kaleden adını alan şehir, doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile ön plana çıkmaktadır.

Gezinizde farklı bir rota, değişik bir destinasyonda zaman geçirmek isterseniz, kesinlikle Afyonkarahisar’ı tercihleriniz arasına almanızı öneriyoruz. M.Ö. 3000 yıllarına dayanan geçmişi ve bu geçmişinden günümüze taşıdığı izleri ile misafirlerini ağırlayan kentte görmeniz gereken 5 yer hakkında sizlere bilgi sunmaya çalışacağız. Siz de bir yanda Afyon uçak bileti almak için Türkiye’nin karşılaştırmalı uçak bileti sitesi biletbayi.com’da işleminizi halledin.

Afyonkarahisar’da Görülecek 5 Etkileyici Yer

  1. Afyonkarahisar Kalesi

M.Ö. 1350 yıllarında Hitit İmparatoru II. Murşil zamanından öncesine dayanan bir geçmişe sahiptir. Afyon ilinin merkezinde, volkanik bir kaya kütlesi üzerine inşa edilen kale, hakkında çok efsanelerin olduğu bir yerdir aynı zamanda. Tarih boyunca farklı isimlerle anılan kalenin; Hapanuva, Roma ve Bizans döneminde “Akroenos”, Selçuklular döneminde ise “Larahisar” isimleri ile anıldığı tarih kaynaklarında yer almaktadır.

Afyonkarahisar Kalesi

  1. Afyonkarahisar Müzesi

Eski Tunç, Hitit, Frig, Lidya, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait arkeolojik eserlerin sergilendiği Afyonkarahisar Müzesi, Cumhuriyet tarafında kurulmuştur. Şehrin geçmişi hakkında bilgi edinmek, kültürel yaşamı hakkında detayları incelemek için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir noktadır. Şehre gelen turistlerin fazlasıyla dikkatini çeken Afyonkarahisar Müzesi, 1933 yılında Müze Müdürlüğü’ne dönüştürülmüştür.

Afyonkarahisar Müzesi

  1. Mevlevi Camii ve Mevlevihane

Mevlevi Cami ve Mevlevihane, 13. yüzyılda inşa edilmiş ve Konya’daki Mevlevihane’den sonra Türkiye’nin en önemli Mevlevihanesidir. Tarihi uzun dönemler öncesine dayanan yapı, 1900’lü yıllarda meydana gelen yangında büyük oranda harabeye dönmüş, Sultan II. Abdülhamit’in emri ile aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Afyonkarahisar’ın en çok ziyaret edilen ve ilgi çeken bu yapıtı, hem tarihi kültürel değerler açısından hem de inanç turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

Mevlevi Camii ve Mevlevihane

  1. Zafer Müzesi

Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin planlandığı bu müze, sadece Afyon için değil, Türkiye için de önemli kararların alındığı bir yerdir. İlk yapıldığı 1913-1915 yılları arasında belediye binası olarak kullanılan bina, daha sonra müzeye dönüştürülmüştür. 370 metrekare alan üzerine kurulan Zafer Müzesi binasında; 19 oda, 1 adet toplantı salonu ve 1 adet sergi salonu bulunmaktadır. Önemli kararların alındığı bu tarihi yapı, Afyonkarahisar seyahatinde görülmesi gereken 5 yerden biridir.

Zafer Müzesi

  1. Millet Hamamı

Millet Hamamı, 17. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmiş ve ustaları Ermenilerdir. Bu nedenle halk arasında “Gavur Hamamı” olarak da adlandırılıyor. Çifte hamam şeklinde tipik Osmanlı eseri olarak yaptırılan hamam, günümüzde Kültür ve Semt evi olarak kullanılıyor. Mimari yapı açısından bir hayli dikkat çekici olan tarihi yapıt, Afyon gezilecek yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Millet Hamamı

İç Anadolu bölgesinin tarihi ve doğal güzellikleri bir arada sunan Afyonkarahisar ilini görmek, sizin için de farklı bir deneyim olacaktır. Türkiye’nin tüm illerinden Afyon otobüs bileti satın alarak ulaşabileceğiniz kentte güzel zamanlar geçireceğinizi umuyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.