Afyon’a Ne Zaman Gidilir ? | Afyon’a Nasıl Gidilir ?

0
1865

Konumu ve iklimiyle elverişli bir noktada bulunan Afyon‘a ulaşım için birbirinden farklı birçok ulaşım alternatifiniz bulunuyor.

İç Anadolu’da bulun Türkiye‘nin en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biri olan şehre seyahat edecekseniz ‘ Afyon’a Ne Zaman Gidilir ? ve Afyon’a Nasıl Gidilir ? ‘ sorularının cevaplarını merak ediyorsunuzdur. Popüler birçok gezi noktası,kültürel ve tarihi mekana ev sahipliği yapan şehri uygun mevsimde en ekonomik yoldan ulaşarak keşfetmek istiyorsanız,hemen aşağıdaki listemizi incelemeye başlayalım.

# Afyon’a Ne Zaman Gidilir ?

Afyon İklimi ve Bitki Örtüsü

Afyon İklim ve Bitki Örtüsü

Bulunduğu noktada Ege Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi arasında kalan Afyon‘da tek bir iklim tipinden bahsetmek zor olacaktır.Karasal ve Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü şehirde;yaz ayları kurak ve sıcak geçerken,kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.Soğuk havaların bazı bölgelerden Akdeniz ikliminin etkisiyle kırılmasıyla hava sıcaklıkları dönemsel olarak yükselmektedir.

Yaz ve kış dönemleri arasında yüksek sıcaklık farklı olduğu için Afyon gezilecek yerlerini keşfetmek her iki dönemde de zor olabilir.Yaz aylarında 27-30 dereceye kadar yükselen sıcaklıklar, kış aylarında ise 0 derecenin altına düşmektedir. Mevsimsel sıcaklık farklılıklarından etkilenmeden  ‘ Afyon’a Ne Zaman Gidilir ? ‘ diye merak edenler için , ara mevsimler olan İlkbahar ve Sonbahar dönemlerini öneriyoruz.

# Afyon’a Nasıl Gidilir ?

Uçak ile Ulaşım

Afyon’a ne zaman gidilir ? sorunuzun cevabını bulduysanız,sıra şehre hangi yolla ulaşacağınıza karar vermeye geliyor. Afyon’a havayolu aracılığıyla ulaşmak istiyorsanız,en yakında ulaşabileceğiniz nokta Zafer Havalimanı’dır. Zafer Havalimanı, Afyon sınırları içerisinde değil,Kütahya ilinde bulunmakla beraber,şehir merkezinden minibüs,otobüs,taksi ve servislerle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Türkiye’nin birçok noktasından ulaşım sağlanabilen Zafer Havalimanı hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Zafer Havalimanı (KZR)

Zafer Havalimanı

Türkiye’nin en büyük 4. havalimanı olan Zafer Havalimanı,ülkenin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğine sahiptir. Afyon, KütahyaEskişehir ve Uşak illerine hizmet verdiği için ‘bölgesel’ olarak bilinen havalimanı konum olarak Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde yer almaktadır.

Yaklaşık 2 milyon yolcu kapasitesi bulunan Zafer Havalimanı’nın yapılış amaçlarından biride,İstanbul ve Ankara’da bulunan havalimanlarındaki yoğunluğu azaltmak ve yeni bir aktarma noktası oluşturmaktır.Açıldığı yıldan itibaren hem Ege Bölgesi’nin hem de Türkiye’nin önemli havalimanlarından biri haline gelen Zafer Havalimanı, Afyonkarahisar’a yapılan yolculuklarda en çok tercih edilen ulaşım araçlarından biridir.

Adres: 43800 Alibey/Altıntaş/Kütahya

İletişim: 444 3 937

Havalimanına Ulaşım : Servis

Zafer Havalimanı Servis

Afyonkarahisar merkezinden , Zafer Havalimanı arasında yaklaşık 60 km mesafe bulunmaktadır.Şehre ulaşmak için havalimanını tercih ettiyseniz, inişlerde ve binişlerde kullanabileceğiniz servis hizmeti her gün aktif olarak Kanatoğulları Taşımacılık tarafından sağlanmaktadır.Uçuş saatinden yaklaşık 3 saat öncesine kadar alımın yapıldığı servisücreti 25 ₺ olmakla beraber,detaylı bilgi için Kanatoğulları Taşımacılık web sitesini inceleyebilirsiniz.

İletişim: 0 272 214 47 20

E-mail: kanatogullari@hotmail.com

Havalimanına Ulaşım: Taksi ve Araç Kiralama

Zafer Havalimanı Taksi Ulaşımı

Afyon sınırları içerisinde bir havalimanı bulunmaması sebebiyle,merkezden 60 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanına taksiyle ulaşım oldukça pahalı olacaktır. 2019 taksi ücretlendirmesine göre 60 kilometrelik bir mesafe için Afyon merkezden, Zafer Havalimanı’na yaklaşık 250 ₺ ödeme yapmanız gerekecektir.80 dakikalık bir yolculukla ulaşacağınız havalimanına çok kişi ulaşım sağlıyorsanız avantajlı olacak taksi ücreti,tek başına seyahat etmeyi düşünenler için ekonomik sayılmaz.

Taksi dışında , şehir içinde rahat dolaşım için kiralamış olduğumu araçla bu yolu daha kısa bir sürede aşmanız mümkündür.Şahsi araçla daha hızlı ulaşım sağlayabileceğiniz havalimanına gitmek için Afyon / Ankara D300 rotasını izleyip,Kütahya yoluna doğru çıkış yapmanız gerekmektedir.

Karayolu İle Ulaşım

Şehir içerisinde havalimanı olmaması ve havalimanından tekrardan ulaşımın zahmetli  bulunması sebebiyle birçok kişi tarafından karayolu ulaşımı vazgeçilmez bir seçenek olmaktadır.Geleneksel ulaşım araçlarından biri olan otobüslerle,Türkiye’nin birçok noktasından Afyon’a kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.Detaylar için listemizi incelemeye devam edelim.

Afyonkarahisar Otogarı (AFTAŞ)

Afyon Otogarı

Afyonkarahisar Otogarı, ulaşım yollarının kesiştiği yerde olduğu için Türkiye’nin birçok noktasından ulaşımı oldukça kolay. Neredeyse tüm otobüs firmalarının bayilerinin bulunduğu otogarda,24 saat boyunca aktif bir şekilde otobüs kalkışı sağlanmaktadır.Aynı zamanda şehrin merkezinde bulunan otogardan dilerseniz civar ilçelere oldukça rahat bir şekilde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

İletişim: 0 (272) 229 90 10

Adres: Ertuğrul Gazi Mah. Güvenevler Merkez / Afyonkarahisar

Kara Yolu ile Ulaşım : Özel Araç

Afyon Özel Araçla Ulaşım

Kendi aracınızla geze geze Afyon’a gitmek isterseniz İstanbul – İzmit, Afyon – Eskişehir, Ankara – Eskişehir gibi otoyol bağlantılarını kullanmalısınız. İstanbul’dan hareketle İzmit Otoyolunu kullanarak Sapanca’dan Adapazarı – Bilecek yönünde gitmelisiniz.

Bursa – Eskişehir yolundan Afyon – Kütahya yoluna girdikten sonra tabelaları takip ede ede hedefe varabilirsiniz. Ankara’dan ise D200 otoyolundan ilerlenerek yaklaşık 3 saatte Afyon’a gidilebilir. Şehrin bazı illere olan uzaklığı şöyle:

  • Eskişehir: 147 km – 2 saat
  • Denizli: 245 km – 3 saat 19 dakika
  • Konya: 217 – 2 saat 41 dakika
  • Aydın: 301 km – 4 saat 18 dakika
  • Manisa: 355 km – 4 saat 50 dakika
  • Ankara: 256 km – 3 saat 4 dakika
  • İstanbul: 455 km – 6 saat
  • Trabzon: 1,061 km – 13 saat
  • Gaziantep : 771 km – 8 saat 49 dakika

Afyon gezilecek yerleri keşfetmek , gezdikten sonra kısa bir mola veril Afyon’un yöresel yemeklerini tatmak ve karanlık çöktüğünde Afyon gece hayatının tadını çıkartmayı düşünen herekse şimdiden bol eğlenceler diliyoruz. 🙂

Afyon’a Nasıl Gidilir? ve Afyon’a Nasıl Gidilir? sorularınızın cevabını birçok alternatif sunarak yazımızda netleştirmeye çalıştık.Dilerseniz,farklı önerilerinizi bizlere yorumlar kısmından sunarak yazımızın gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bulunduğunuz konumdan Afyon’a olan mesafenizi aşağıdan öğrenebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.