Kinshasa

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Kinshasa, ülkenin 11 bölgesinden biri konumunda olduğu için Başkent Bölgesi statüsünde adını duyurmaktadır. Kinshasa konum olarak, Kongo Nehri’nin güney kıyısında, Malebo Havuzu’nun alt bölgesinde ve Brazzaville şehrinin karşısında yer almaktadır. 9.965 km2’lik bir alana sahip olan Kinshasa, yaklaşık 10 milyondan fazla nüfusuyla Afrika’nın en büyük şehirleri arasındadır.

1881 yılında bir ticaret merkezi olarak kurulan şehir, Belçika’nın sömürge döneminde gittikçe gelişmiş ve büyümüştür. Belçika Kralı II. Leopold’un egemenliği altında kaldığı zamanlarda şehir ‘’Leopoldville’’ olarak adlandırılmaktaydı. Ayaklanmalar sonucu Kongo’da ilk başbakan olarak seçilen Patrice Lumumba, ABD ve Belçika’nın yardımıyla Joseph Desire Mobutu’nun iktidara geçmesini sağlamışlardır.

Şehir, Kinshasa köyü yakınlarında olduğundan dolayı, iktidara gelen Joseph şehrin adını ‘’Kinshasa’’ olarak değiştirmiştir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin resmi dili Fransızca olması sebebiyle, Kinshasa şehrinde de sokak levhalarının, posterlerin, gazetelerin vb şeylerin Fransızca olduğunu görebilir ve halkın çoğunluğunun Fransızca konuştuğunu duyabilirsiniz. Kinshasa’da en yaygın diğer diller arasında; Lingala, Kikongo, Tshiluba, Swahili yer almaktadır.

Canlı bir şehir olan Kinshasa’da renkli, yoğun, eğlenceli pazarlar mevcuttur ve sokak sanatı kültürü de fazlasıyla yaygındır. Tekne gezileri yapabileceğiniz bu şehirde, gezilecek yerler arasında en popüler turistlik yer Lola Ya Bonobo’dır ve UNESCO tarafından Dünya Doğal Mirası Listesi’ne eklenmiştir. Ayrıca şehirdeki müzeleri, şelaleleri de gezi rehberinize ekleyebilirsiniz. Hareketli bir gece hayatı olan Kinshasa’da eğlenebileceğiniz barlar ve mekânlar mevcuttur. Afrika sanatlarına dair fotoğraflar, el sanatları, yöresel eşyalara şehirdeki mağazalardan ulaşabilir ve sevdiklerinize hediye olarak satın alabilirsiniz.

Burada yapılacak çok fazla bir seçenek bulamadığınız gibi şehri ziyaret etmeden önce bazı değinmemiz gereken noktalar olacaktır. Kinshasa, bir takım güvenlik riskleri nedeniyle tehlikeli bir şehir olarak bilinmektedir. Issız ve karanlık yerlerde tek başınıza dolaşmaktan kaçınmalı ve hırsızlık olayları oldukça yaygın olduğu için gezerken bu duruma dikkat etmelisiniz.

Şehrin ulaşımı zayıf bir durumdadır ve taksiler bir noktadan diğer noktaya gitmekte zorluk çekmektedir. Ayrıca fiyat olarak sizlere pahalı gelebilir ve klimasız olduklarını da belirtmeliyiz. Şehrin altyapı eksikliği, elektrik kesintileri, temiz su yetersizliği gibi başlıca sorunlarda ektedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görülen salgın hastalıklardan bahsetmiştik ve Kinshasa şehrinde ise kolera salgını bu yetersizliklerden ötürü sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle şehre gelmeden önce gerekli aşıları yaptırmalı ve sağlık kontrolünden geçmelisiniz.

Kinshasa’da tropikal iklim görülmektedir ve her ay neredeyse farklı bir hava yaşanmaktadır. En sıcak dönem Mart-Nisan ayları olurken, en yağışlı dönem ise Ekim-Kasım aylarıdır. Kinshasa’ya yapacağınız yolculuk için en uygun zamanın ilkbahar veya yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Kinshasa, bahsettiğimiz olumsuz nedenlerden dolayı genel olarak çok tercih edilmeyen yerler arasındadır. Fakat sizler farklı ve yeni yerleri keşfetmeyi seviyorsanız, kendinize haritadan bir rota belirleyip dünyayı tek tek dolaşmak istiyorsanız, kesinlikle bu sorunlara göz yumarak Kinshasa şehrine de uğramalısınız.

SON EKLENENLER