Kongo

Orta Afrika’da yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 2.344.458 km2’lik alan ile Afrika Kıtası’nın en büyük ikinci yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, yaklaşık 80 milyondan fazla nüfusuyla da Afrika Kıtası’nın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Ülke, coğrafi özellikleri açısından o kadar zengin ki bunu ülkenin sınır komşularından bile anlayabilirsiniz.

Batıda Kongo Cumhuriyeti ve Orta Afrika Cumhuriyeti, kuzeyde Sudan, Uganda, Ruanda ve Burundi, doğuda Tanzanya, güneyde Zambiya ve Angola yer almaktadır. Angola ve Kongo Cumhuriyeti ile sınır çizgisini oluşturan Kongo Nehri, ülkenin en büyük ve en uzun nehri, dünyanın da en büyük ikinci nehri konumundadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde günümüze kadar gelen tarihi konumunda birçok krallık, uygarlık, topluluk görmekteyiz ve bu açıdan o kadar zengindir ki bundan bahsetmemek elde değil. İlk yerleşimcilerini Pigmeler oluşturmaktaydı ve devamında Kongo Krallığı, Luba Krallığı, Lunda Krallığı gibi pek çok krallığın bölgede yaşadığı bilinmekteydi. İlk Avrupalı olarak, 15. yy’da Portekizliler gelmiş ve burada keşifler yaparak diplomatik ilişkiler kurmuşlardır. Ülke bağımsızlığını kazanana kadar Hollanda, Birleşik Krallık, Belçika gibi devletler burada egemenliğini sürdürmüşlerdir.

Daha bahsetmediğimiz pek çok topluluğun, göçmenlerin burada yaşamasının yanı sıra 200’den fazla etnik grubun da ülkede bulunuyor olmasına bu sebeple şaşırmamalısınız. Bu grupların çoğunluğunu Bantu etnik grubu oluşturur ve kendi içlerinde farklı gruplara ayrılmaktadır. Bu etnik gruba eş değer olarak ülkede 214 dil konuşulmaktadır. Resmi dili Fransızca olup, dört ulusal dili -Kongoca, Lingalaca, Swahili, Ciluba- mevcuttur. Birçok sömürge altında kalması nedeniyle bu denli çeşitliliğe sahip olan ülkenin genelinde ise hâkim olan din Hristiyan dinidir. Katolik mezhebine olan inanç Protestan mezhebine olan inançtan daha fazla olup, ülkede İslam dinine olan inanç oldukça azdır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, tarih ve kültür açısından zenginliğini konuştururken doğal kaynakları ile de oldukça zengindir ve çoğu yer UNESCO tarafından listeye eklenmiştir. Dünya Mirası Listesi’nde Kahuzi Biega Ulusal Park ve Garamba Ulusal Park yer alırken, Dünya Mirası Alanı’na ise Salonga Ulusal Park ve Virunga Ulusal Park eklenmiştir. Ülkenin altıncı büyük gölü olan Kivu Gölü’nü mutlaka ziyaret etmeli, Zongo ve Boyoma Şelaleri’ni de unutmamalısınız.

Ayrıca bu doğal güzelliklerin dışında; etnik grup çeşitliliğini ve birçok ülkeden gelen toplulukların izlerini görebilir ve bunların geleneksel yaşam biçimlerine, kültürlerine şahit olabilirsiniz. Ülkeye nasıl ulaşım sağlayabilirim diye düşünmeden hemen söyleyelim, havayolu ulaşımı ile rahat bir şekilde imkân sağlayabilirsiniz. Zaten ülkede havayolu ulaşımı diğer ulaşımlara nispeten daha yaygındır ve bu yüzden sıklıkla tercih edilen bir ulaşım yoludur. Ülkedeki diğer ulaşım imkânları çok gelişmemiş ve karayolu, demiryolu ulaşımında ciddi engellerle karşılaşılmıştır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğal kaynakları ile zengin olabilir fakat fakir ülkeler arasında yerini almaktadır. Sosyal güvenlik sisteminin tam olarak sağlanamaması, sağlık problemlerinin fazlaca olması, tıbbi imkânsızlıklar, ülkedeki temiz su kaynaklarının yetersiz olması gibi nedenlerden kaynaklandığını açıklayabiliriz. Ülkede AIDS ve HIV virüsü sıklıkla görülmekte olup yakın zamana kadar da ebola salgını ülkeye ciddi zararlar vermiştir.

Ayrıca sıtma ve sarıhumma gibi hastalıkların da görüldüğü bu ülkeye gelmeden önce kesinlikle sağlık kontrolünüzü ve aşılarınızı yaptırmalısınız. Üstelik ülkeye giriş sağlamadan önce sarıhumma aşısının yapıldığını belirten sertifikayı göstermek zorunludur. Eğer bu aşıyı yaptırmazsanız, tedavisinin çok uzun olduğunu ve ilaç ücretlerinin de oldukça pahalı olduğunu belirtmeliyiz. Ek olarak ülkede bulunan çeçe sineğine dikkat etmelisiniz. Genellikle yerel halk çeçe sineği tarafından ısırılan birine, ısırılan bölgeye tükürüğünü sürmesini söyler. Eğer ki böyle bir durumla karşılarsanız bu bilginin aklınızda bulunmasında fayda var.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ekvator iklimi görülmektedir ve ülkenin genelinde sıcak, nemli bir hava hâkimdir. Yağmur sezonu Ekim-Nisan aylarında yaşanır ve ülkenin hava şartları ülkedeki bölgelere göre değişmektedir. Ülkenin kuzey bölgesine gitmek isteyenler Aralık-Şubat, güney bölgesine gitmek isteyenler de Nisan-Ekim aylarını tercih edebilirler.

Ülkeye yolculuk yapacak olursanız, ülkenin sağlık sorunları sizi korkutmasın çünkü çoğu ülkeyi ziyaret etmeden önce bu aşılar genellikle yapılmaktadır. Ayrıca Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde çoğunlukla siyahi bulunduğu için bizim beyaz tenimize şaşırıp, tepki verebilirler. Fakat bu tepkiler sıcakkanlı ve samimi olmaktadır. Ülkeye gelmeden önce, doğal kaynaklarını, güzelliklerini düşünün ve farklı bir coğrafyayı öğrenmeye hazır olarak buraya adımınızı atın.

SON EKLENENLER