Adnan Menderes Havalimanı Ulaşım Rehberi

İzmir ve çevresinin hava yolu ulaşım gereksinimlerini karşılayan “Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?” sorusu bu havalimanını kullanacakların mutlaka zihnini meşgul etmektedir. Hazırladığımız “Adnan Menderes Havalimanı ulaşım rehberi” ile değerlendirebileceğiniz bütün ulaşım alternatiflerini sizler için listeledik…

Adnan Menderes Havalimanı Hakkında 

İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı 1987 yılında hizmete açılmıştır. TAV Havalimanları tarafından işletilen bu havalimanı, ülkemizin en modern ve en yoğun havalimanları arasında bulunuyor. Yılda ortalama 13 milyon yolcunun kullandığı havalimanında her yıl 90 bine yakın uçuş gerçekleştirilmektedir. Adnan Menderes Havalimanı 118 bin metrekarelik alanı ile ülkemizin en büyük havalimanlarından olmasına karşın yoğun talepten dolayı genişletilmesi de gündeme gelmektedir.

Adnan Menderes Havalimanı
Adnan Menderes Havalimanı yılda 13 milyon kişiye hizmet veriyor.

Çevre duyarlılığı konusunda da önemli adımlar atan Adnan Menderes Havalimanı, 2009 yılında bu konuda önemli bir ödülün de sahibi olmuştur.

Şimdi dilerseniz “Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?” sorusunun alternatiflerini birlikte inceleyelim…

Şehir Merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Adnan Menderes Havalimanı'na nasıl gidilir?
Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?

Adnan Menderes Havalimanı İzmir’in ulaşılması kolay bir noktasında bulunduğundan bu havalimanını kullanmanız gerektiğinde buraya ulaşmanız oldukça kolay olmaktadır. Havalimanına ulaşmak için toplu taşıma araçlarından transfer hizmetlerine kadar pek çok farklı alternatifi değerlendirme şansınız bulunuyor.

Toplu Taşıma Seçenekleri

Büyük şehirlerin hepsinde olduğu gibi İzmir’de de bir yerden bir yere gitmek bazen sinir bozucu olabiliyor ve insana araç aldırma fikrinin çok mantıklı olduğunu düşündürebiliyor. Tabi uygun fiyatlı ulaşım arayanlar için toplu taşıma her yerde kurtarıcı olabiliyor.

Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım konusunda da ziyaretçilerin ve şehir halkının en fazla tercih ettiği yöntem toplu ulaşım olmaktadır.

İzmir Banliyösü (İzban)

40 istasyonu ile yaklaşık 140 kilometrelik bir mesafede hizmet veren İzban, ülkemizin havalimanı bağlantısı olan en büyük banliyö hatları arasında bulunuyor. 185 kilometreye kadar uzatılması planlanan bu hat Aliağa ile Selçuk arasında hizmet vermektedir. Hattın hizmet verdiği duraklar için aşağıda paylaştığımız haritayı büyüterek yolculuğunuzu planlayabilirsiniz.

İzban Ulaşım Haritası
İzban Ulaşım Haritası

Aliağa’dan Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım için ilk sefer 05:37’de; Adnan Menderes Havalimanı’ndan Aliağa’ya gitmek için ilk sefer ise 07:12’de başlamaktadır. İzban’da kademeli ücretlendirme yapıldığından gittiğiniz mesafeye göre kartınızdan bakiye düşmektedir. 90 dakika içinde ise diğer ulaşım araçlarına ücretsiz bir şekilde aktarma yapılabilmektedir.

*Kartınızdan ne kadar düşeceğini ve diğer detayları için tıklayınız.

2. ESHOT Belediye Otobüsleri

ESHOT Belediye otobüsleri İzmir’de şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım için kullanılabilecek bir diğer toplu taşıma seçeneği. Gerek İzban’da gerekse ESHOT otobüslerinde Bilet 35 ya da İzmirim Kart gibi ulaşım kartlarından birini kullanabilirsiniz ancak İzmirim Kart aktarma şansı tanıdığından ulaşım maliyeti bakımından daha avantajlı olmaktadır. Araç içinde nakit ödeme kabul edilmediğinden bu kartlara mutlaka sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle bizim önerimiz İzmirim Kart almanız yönünde olacaktır.

ESHOT hatlarından 200 Mavişehir Aktarma Merkezi – Havalimanı, 202 Cumhuriyet Meydanı – Havalimanı ve 204 Bornova Metro – Havalimanı numaralı hatlar sizi havalimanına götürecektir. 200 numaralı hatta gece yarısından sabah 04:20’ye kadar, 202 ve 204 numaralı hatlarda ise 24 saat boyunca havalimanı ile şehir merkezi arasında karşılıklı olarak sefer düzenlenmektedir.

*Hatlarla ilgili sefer saatlerine ulaşmak için tıklayınız.

3. Havaş Otobüsleri

Adnan Menderes Havalimanı Havaş
Havaş seferleri biraz pahalı olmasına karşın konforlu olması ile diğer toplu taşıma araçlarına iyi bir alternatif.

Belediye otobüslerine nazaran daha konforlu bir ulaşım imkanı sağlayan havaş otobüsleri 2019 yılı içinde 11 ₺ ücret talep etmektedir. Havaş otobüsleri İzmir’de de Karşıyaka ve Alsancak olmak üzere iki noktadan yolcularını alarak havalimanına doğru yol almaktadır. Otobüsler Karşıyaka’da EGE Park Alışveriş Merkezi önünden, Alsancak’da ise Büyük Efes Oteli önünden yolcularını almaktadır.

Havaş ile sadece İzmir şehir merkezinden değil Çeşme, Aydın-Nazilli, Kuşadası-Söke ve Manisa’dan da Adnan Menderes Havalimanı’da ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

*Sefer saatleri ve diğer detaylar için tıklayınız.

Özel Ulaşım Araçları

1. Taksi ile

Taksi seçeneği pahalı bir ulaşım yöntemi olduğundan çoğu zaman son tercih olarak değerlendirilmektedir. Tabi uçağı kaçırma riskinin olduğu zamanlarda yüksek fiyat çok fazla göze gelmediğinden taksi tercih edilebilmektedir. Pahalı olmasına karşın konforlu olması, duraklarda durma sıkıntısı olmaması, geniş bir bagajın size ait olması, park etme derdinin olmaması gibi sebepler de taksiyi cazip kılan diğer detaylar. Bu nedenlerden dolayı “Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?” diye merak edenlerin mutlaka taksi seçeneğini de akıllarında tutmasında fayda olacaktır.

Şehir merkezi ile havalimanı arası yaklaşık 15 kilometre ve şu anda Konak, Balçova, Dokuz Eylül Üniversitesi gibi yerlerden havalimanına ulaşım için taksiye ödeyeceğiniz miktar yaklaşık olarak 50-60 ₺ arası bir ücret tutmaktadır. Otogardan ise bu ücret 90-100₺ gibi fiyatlara çıkmaktadır. Tabi ki siz gene de taksi durakları ile iletişime geçmeyi ve pazarlık etmeyi ihmal etmeyin. Böylece bu ücretleri biraz daha aşağı rakamlara çekme şansınız olabilir. Hatta çoğu kişinin yaptığı bir yöntemi de sizinle paylaşalım: Eğer aynı güzergahta yolculuk yapacak birilerini bulabilirseniz taksi ücretini paylaşabilir ve çok daha uygun fiyatlara ulaşım sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Araç Kiralama

İzmir’e gelmişken toplu taşıma araçlarıyla uğraşmak istemiyor, şehrin tadını size özel bir araçla çıkarmak ve havalimanına ulaşımınızı da konforlu bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız sizin için araç kiralama çok mantıklı bir yöntem olabilir. Bunun için gerek şehir merkezindeki gerekse Adnan Menderese Havalimanı iç ve dış hatlarda 7/24 hizmet veren araç kiralama firmalarıyla iletişime geçebilirsiniz.

*Adnan Menderes Havalimanı’nda bulunan araç kiralama firmalarının listesi için tıklayınız.

3. Transfer Hizmetleri

Transfer hizmetleri
Transfer hizmetleri güvenli ve konforlu olması nedeniyle son yıllarda hayli fazla ilgili görmektedir.

Son yıllarda ülkemizde de oldukça yaygınlaşan, güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlaması sayesinde özellikle de bayan yolcuların sıklıkla tercih ettiği transfer hizmetleri de Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşım için değerlendirilebilecek yöntemlerden bir tanesi. Pahalı bir ulaşım yöntemi olduğundan özellikle kalabalık grupların tercih edebileceği transfer hizmetleri TAV bünyesinde ve özel firmalar nezdinde gerçekleştirilebilmektedir.

*TAV ile bu hizmetten faydalanmak isterseniz burayı takip edebilirsiniz. 

Havalimanı Otopark Hizmeti

Havalimanına kendi aracıyla gelmek isteyenler için hem iç hatlar da hem de dış hatlar 4’er katlı kapalı otopark hizmet vermektedir. Aynı zamanda havalimanına 3 dakikalık mesafede bulunan MSS Park da havalimanına gelen ziyaretçilere otopark hizmeti sunmaktadır.

Otopark
MSS Park ve havalimanı parkı kendi aracıyla gelenler için otopark hizmeti sunmaktadır.

Havalimanı içinde bulunan otoparkta bir günlük park ücreti 47,50₺ iken MSS Park’ta bu 15₺ gibi daha uygun bir fiyattır. Uzun süreli parklarda da gene MSS Park’ın çok daha avantajlı olduğunu görüyoruz. Biz gene de her iki seçeneği inceleyebileceğiniz linkleri aşağıya bırakıyoruz:

*Adnan Menderes Havalimanı otopark hizmeti
*MSS Park otopark hizmeti

“Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?” sorusunun yanıtını mümkün olduğunca geniş bir şekilde sizler için cevaplamaya gayret ettik. Şayet bu konuda alternatif ulaşım önerileriniz varsa bunu bize yorum kısmından yazarak yazımızın daha da detaylanmasına yardımcı olabilirsiniz. 

“İzmir’e geldiğimizde nereleri gezelim?” diye merak ediyorsanız İzmir ile ilgili hazırladığımız bütün yazılarımıza İzmir gezi rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.