Ana sayfa » Türkiye » Adıyaman » Adıyaman’ın Festivalleri | Eğlence Dolu 8 Festival

Adıyaman’ın Festivalleri | Eğlence Dolu 8 Festival

0
1770
adıyaman festivali

Güneydoğu’nun köklü tarihi ve kültürüyle öne çıkan şehri Adıyaman, halkı bir araya getiren sayısız etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Geçmişten günümüze devamlılığına özen gösterilen sayısız etkinlik, Adıyaman’ın festivalleri ve şenliklerinde hayat buluyor. Farklı dönemlerde yeme içmeden, kültürel aktivitelere kadar sayısız festivalin yapıldığı Adıyaman için ” festivaller şehri ” dersek, abartmış olmayız. Dilerseniz, şehrin eğlence dolu festivallerini birlikte keşfedelim.

# Adıyaman’ın Festivalleri 

MART

1. ADUMFest: Adıyaman Uluslararası Müzik Festivali

adumfest müzik festivali

Adıyaman’da müzik severlerin buluşmasına vesile olan ADUMFest, Zeki Müren’den Rachmaninoff’un eserlerine uzanan bir repertuarla Adıyaman’da müzik sever dinleyicilerine ulaşıyor. Adıyaman Filarmoni Derneği önderliğinde bu yıl 5.’si gerçekleşen festival, ülkenin birçok noktasından gelen sanatseverlerle beraber kalabalık gruplara ev sahipliği yapmaktadır.

18 Mart – 26 Nisan 2019 tarihleri arasında olması planlanan festival, dünyaca ünlü sanatçılar ve piyanonun önde gelen isimlerinin katılımıyla yaklaşık bir hafta süren bir program akışına sahiptir. ADYÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen Adıyaman Müzik Festivali’ne katılarak ruhunuzun müziğe ve sanata doymasını sağlayabilirsiniz.

HAZİRAN

2. Uluslararası Kahta Kommagene Festivali

Tarihi dokusunu korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya büyük özen gösteren Adıyaman’da, şehrin en eski uygarlıklarından olan Kommagene Uygarlığı adına, her yıl Nemrut Dağı eteklerinde festival kapsamında etkinlikler düzenlenmektedir. 23 – 27 Haziran dönemlerinde 3 gün devam eden etkinlikte, çok sayıda sanatçının katılımıyla yöresel şarkılar seslendirilip, etkinliğe özel geleneksel kıyafetler giyilmektedir.

Eski dönemlerde yaşayan kralların ve savaşların canlandırıldığı mini tiyatroların düzenlendiği bu etkinlikler, Adıyaman ve civarından çok sayıda kişinin katılımıyla gerçekleşen bölgenin en büyük etkinliklerinden biridir. Haziran ayı içerisinde Adıyaman’ın gezilecek yerlerini ziyaret etmek için şehre uğruyorsanız, Kommagene Festivali’ne katılmadan Adıyaman turunuzu bitirmemelisiniz. 🙂

AĞUSTOS

3. Zerban Şenlikleri

Zerban Şenlikleri

Adıyaman’da her yıl düzenlenen geleneksel Zerban Şenlikleri, Zerban Çayı etrafında düzenlenen etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yapılan etkinliklerde civar halkın da katılımıyla beraber yaklaşık 2.000 kişiyi bulan bir kalabalık sağlanmaktadır. Semah gösterileri, halk oyunları ve geleneksel müziklerin eşlik ettiği etkinlin çok eğlenceli geçmekle beraber, her yıl Ağustos ayının sonuna doğru düzenleniyor.

Halkın büyük katılım gösterdiği festivalin amacının birlik beraberlik olması sebebiyle her dilden ve her kültürden bir iz görmeniz bu festivalde mümkün oluyor. Birlik ve beraberliğin en önemli öğeler olduğu bu yıllarda, dilerseniz festivale katılarak bu dayanışmaya destek olabilirsiniz.

EYLÜL

4.  Besni Eğitim ve Kültür Festivali

Besni Eğitim ve Kültür Festivali

Dünyanın ilk ve tek eğitim festivali olarak bilinen Besni Eğitim ve Kültür Festivali, her yıl eylül ayı başında Besni ilçesinde kutlanmaktadır. Şehrin en kapsamlı aktivitelerinden biri olan festival boyunca kermesler düzenlenip, resim sergileri ve seminerlerin bir hafta boyunca katılımcıları iyi vakit geçirmesini sağlayacak etkinlikler sunuluyor. Dopdolu bir eğlence sunan, kalabalık festival programıyla dikkat çeken etkinliklere 1-7 eylül tarihleri arasında katılım sağlayabilirsiniz.

5. GölFest

GölFest

GölFest, Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde düzenlenen, ulusal çapta ilgi gören bir yardımlaşma festivalidir. Belediye ve kaymakamlık eşliğinde yaklaşık 19 yıldır düzenlenen festivalde, ‘’Peygamber Üzümü ‘’ olarak bilinen üzümlerin tanıtılması ve bölge ekonomisine katkı sağlaması amacıyla düzenlenmeye başlanmıştır. Eğlence dolu yarışmaların düzenlendiği festivallerde dans ve piyano gösterileri de GölFest’e gelen katılımcıların eğlenceli vakitler geçirmesini sağlıyor. Adıyaman’ın festivalleri dendiğinde ilk akla gelenlerden biri olan GölFest’e her yıl ekim ayının ilk haftası katılım sağlayabilirsiniz.

EKİM

6. Adıyaman Çiğköfte Festivali

Adıyaman Çiğköfte Festivali

Çiğköftesiyle meşhur Adıyaman, bu lezzeti ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla 2018 yılında ilki gerçekleştirilen Çiğköfte Festivali’ne öncülük etmektedir. Geleneksel hale getirilmesi planlanan Çiğköfte Festivali, birçok etkinliğin bir araya getirildiği sadece çiğ köftenin değil, Güneydoğu Anadolu’nun birbirinden lezzetli yöresel yemeklerinin tanıtılması amaçlanıyor.

Tene helvası, içli köfte, Adıyaman köftesi, buhara pilavı ve daha birçok Adıyaman lezzetinin sunulacağı festival, aynı zamanda ucunda para ödülü olan çiğköfte yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Ünlü sanatçıların verdiği konserlerle şenlenen festival Ekim’in ikinci haftası, Altınşehir Mansur Yardımcı Stadyumu’nda düzenlenmekte.

Adıyaman’ın festivalleri ve şenliklerine katılacak olan herkesi alternatif rotaları keşfedebileceği Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir ? yazımıza davet ediyoruz.Şimdiden eğlence dolu günler dileriz! 🙂

Adıyaman’da düzenlenen festivaller hakkında eksik gördüğünüz bilgileri bizlerle yorumlar kısmından paylaşıp,yazımızı geliştirmemiz için bizlere yardımcı olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.