Ana sayfa » Türkiye » Adıyaman » Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir? | Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir? | Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

0
1546
Adıyaman ne zaman gidilir

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman’a kara yolu, hava yolu ve demir yoluyla Türkiye’nin birçok noktasından kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Adıyaman Ne Zaman Gidilir? ve Nasıl Gidilir? diye merak ediyorsanız, sokakları tarih kokan bu şehri ziyaret etmek birçok farklı seçeneğiniz bulunuyor. Adıyaman festivalleri veya Adıyaman gezilecek yerlerini keşfetmek için şehri ziyaret etme planları yapıyorsanız, bulunduğunuz noktadan en kısa sürede ulaşım ve en ekonomik ulaşım yolunu tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır.

Dilerseniz, zamandan ve harcamalardan tasarruf edebileceğiniz birbirinden farklı yol alternatiflerini sizler için derlediğimiz yazımızda inceleyebilirsiniz.

# Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir ?

Adıyaman İklim ve Bitki Örtüsü

Adıyaman İklim ve Bitki Örtüsü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Adıyaman, iki iklimin kesiştiği bölgede olması sebebiyle belirgin bir iklim özelliğinden bahsetmemiz mümkün değildir. Adıyaman’ın kuzey kısmında kalan ilçeleri; Gündüzbey, Hisartepe, Pütürge ve Sivrice bölgelerinde, kış ayları soğuk ve yağışlı geçerken, yaz ayların yağışsız ancak serin bir hava hakim olmaktadır. Adıyaman’ın güney kısmına geldiğimizdeyse; Serhatlı, İndere, Alibey ve Çıralık bölgelerinde yazların sıcak ve kurak geçtiği, kış aylarının ise diğer bölgelere göre daha ılıman geçtiği bir Akdeniz ikliminin hakim olduğu söylenebilir.

Kuzeyi ve güneyi farklı iklim tiplerine sahip olduğu için şehre gidebileceğiniz dönemler de değişiklik göstermektedir. Ancak Adıyaman gezilecek yerlerini, Adıyaman’ın kültürünü ve tarihini daha detaylı keşfedebilmek amacıyla sıcakların çok artmadığı, serin havanın kırıldığı dönemler olan Nisan-Mayıs ayları, en çok tercih edilen seyahat dönemi olarak bilinmektedir.

# Adıyaman’a Nasıl Gidilir ?

Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir ? sorusuna cevap bulabilen seyahat sever okuyucularımız, seyahat dönemlerine karar verdikten sonra Adıyaman’a Nasıl Gidilir ? diye merak edecektir. Hava yolu, kara yolu ve trenle ulaşım sağlayabileceğiniz şehre en kısa yoldan ekonomik fiyatlara nasıl ulaşacağınızı birlikte keşfedelim.

Kara Yolu ile Ulaşım

Kara Yolu ile Ulaşım

Adıyaman’a kara yoluyla ulaşmak istiyorsanız, Türkiye’nin birçok il ve ilçesinden otobüslerle şehre ilk varış noktanız Adıyaman Otogarı oluyor. Otobüslerin yanı sıra şahsi aracınızla ,Adıyaman civarındaki il ve ilçelerden halk otobüsleriyle veya bazı şehirlerden feribotla şehre ulaşma alternatifleriniz bulunuyor.

Adıyaman Otogarı

Adıyaman Otogarı

Çok sayıda otobüs firmasının varış ve kalkış noktası olan Adıyaman Otogarı,2017 yılında yeni terminaliyle hizmete açılmıştır. Günün her saatinde civardaki ve daha uzaktaki illere ulaşım sağlamak amacıyla kalkış yapan çok sayıda ki otobüs firmasına Adıyaman Otogarı’nda ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda otogarın konumu şehir merkezine çok yakın olduğu için kolaylıkla ulaşım sağlayabilir, merkezden diğer ilçelere ulaşım sağlayacak minibüs ve otobüslere anında erişebilirsiniz.

Adres: Sıratut Mh., Adıyaman Diyarbakır Yolu, 02100 Ziyaretpayamlı/Adıyaman Merkez/Adıyaman

İletişim: (0416) 216 56 20

Kara Yolu ile Adıyaman’a Ulaşım Süreleri

Adıyaman’a ulaşımda otobüsler yerine şahsi aracınızla seyahat etmeyi planlıyorsanız, seyahatinizin kaç saat süreceğini önceden hesaplamanız da fayda olacaktır. ” Adıyaman’a nasıl gidilir ? ” sorusu kadar , kaç saatte gidileceği de önemli olduğu için bazı illerden ulaşım sürelerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • İstanbul: 1,149 km – 13 saat 21 dakika
 • İzmir: 1,223 km – 14 saat
 • Ankara: 701,8 km – 8 saat 47 dakika
 • Adana: 332 km – 4 saat
 • Bursa: 1,130 km – 12 saat 48 dakika
 • Trabzon: 598 km – 8 saat 57 dakika
 • Gaziantep: 151 km – 2 saat 10 dakika
 • Ardahan: 767 km – 10 saat 26 dakika
 • Konya: 668 km – 7 saat 33 dakika
 • Nevşehir: 467 km – 6 saat 8 dakika
 • Kayseri: 380 km – 5 saat 10 dakika

Hava Yolu ile Ulaşım

havayolu ile ulaşım

Adıyaman’a Nasıl Gidilir? sorusu için henüz karar veremediyseniz, en hızlı ulaşım yolu olan havayolu seçeneğini incelemenizde fayda var. Adıyaman Havalimanı sayesinde ülkenin birçok noktasından oldukça kısa bir sürede Adıyaman’a ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Adıyaman Havalimanı ve havalimanına ulaşım için bilmeniz gerekenleri aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Adıyaman Havalimanı (ADF)

Adıyaman Havalimanı

Adıyaman ilinde faaliyet gösteren havalimanı, sadece iç hatlarda hizmet veren şehrin en önemli ulaşım yollarından biridir. Yılda 2 milyon yolcu ağırlama kapasitesine sahip olan havalimanında, THY ve Anadolu Jet günlük uçuşlar gerçekleştiren havayolu firmalarıdır.2011 yılında yeniden inşa edilmiş olan havalimanına İstanbul ve Ankara’dan günlük gerçekleştirilen düzenli uçuşlar sayesinde aktarmalı veya direkt uçuşlarla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Boztepe, Adıyaman Merkez/Adıyaman

İletişim: (0416) 244 22 12

Havalimanına Servis ile Ulaşım

Adıyaman Havalimanı’na ulaşım için Bay-Tur firması tarafından sağlanan servis hizmeti bulunmaktadır. Her gün 08:00 – 12:00 ve 13:15 kalkışı bulunan servislerin kalkış noktaları Adıyaman Emniyet Müdürlüğü yanı ve Kahta Otogar yanı olarak belirlenmiştir. THY ve Anadolu Jet firmalarının düzenli sağlanan uçuşlarına göre ayarlanan servis saatleri sayesinde havalimanına tek araçla ulaşım kolaylığını yaşayabilirsiniz.

Ücret: 10 ₺

Telefon: 444 2 807

Havalimanına Taksi ile Ulaşım

Adıyaman Havalimanı’na servis veya şahsi aracınızla ulaşım sağlayamıyorsanız, bir diğer alternatif olan taksileri tercih edebilirsiniz. Merkezden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olan havalimanı, taksiyle 20 dakika kadar sürmektedir. Bu mesafeye ödeyeceğiniz ücret 55 – 60 ₺ arasında tutacağı gibi arayabileceğiniz taksi duraklarının numarasına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Adıyaman Taksi Durağı: 0535 621 13 22
 • Konak Taksi Durağı: 0416 725 91 00
 • Otogar Taksi Durağı: 0416 725 62 64
 • Saray Taksi Durağı: 0416 216 12 98
 • Yolaç Taksi Durağı: 0530 357 29 02
 • Yıldırım Taksi Durağı: 0416 213 38 69

Feribot ile Ulaşım

Feribot ile Ulaşım

Karadan ve havadan ulaşım sağlanabilen Adıyaman’a bir diğer ulaşım alternatifi ise feribot ulaşımıdır. Şanlıurfa’yla kara sınırı bulunan şehirde, Şanlıurfa Siverek’ten, Adıyaman Kahta ilçesine kolaylıkla ulaşım sağlayabiliyorsunuz.Atatürk Baraj Gölü üzerinden sağlanan ulaşımda, yaklaşık 320 km’lik yol 35 dakikalık bir sürede hızlıca aşılmaktadır.Aynı zamanda 90 araçlık kapasitesi olan feribotlara aracınızla binerek,Şanlıurfa’dan Adıyaman’a kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Demir Yolu ile Ulaşım

adıyaman hızlı tren

Adıyaman’a demir yolu ulaşımı, şehir merkezine 63 kilometre uzaklıkta olan Gölbaşı ilçesinden başlıyor. Güzergahı Gölbaşı-Adıyaman-Kahta olan hızlı tren hattının 2019 yılı sonuna doğru bitmesi planlandığı için , bilet ücretleri ve güzergahlar arası süre hakkında detaylı bilgiye ne yazık ki şuanda ulaşamadık.Hızlı tren seferleri aktif hale geldiğinde konuyla ilgili ücret bilgisini,sefer saatlerini ve vagon bilgilerini okuyucularımıza en kısa sürede aktaracağız.

Dilerseniz,aşağıdaki haritadan bulunduğunuz konuma göre rota hesaplaması yapabilirsiniz.

Adıyaman’a ulaşım sağlayabileceğiniz tüm rotaları ” Adıyaman’a Ne Zaman Gidilir ? ” yazı içeriğimizden inceleyebilirsiniz.Yazımıza ek olarak önerebileceğiniz alternatif rotaları yorumlar kısmından bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz.Şimdiden iyi yolculuklar. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.