Adana’nın Sembolü: Hacı Sabancı Camii

0
1776
Camii, Seyhan Nehri'nin hemen yanında etkileyici bir konuma sahiptir

Hacı Sabancı Camii, 28 bin 500 kişiye aynı anda ibadet imkanı sunmasıyla Ortadoğu ve Balkanların da en büyük camiisi ünvanını almıştır. Adana’da Seyhan Nehri kıyısında Merkez Park’ın içinde konumlandırılan cami, bulunduğu konumun güzelliği ile de insanı etkilemeyi başarıyor. Caminin gerek modern cami mimarisi gerekse konumu itibariyle ülkemizin önemli camilerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

1998 yılında ibadete açılan cami, 6600 metrekare kapalı alanla birlikte toplamda 52600 metrekare alan üzerine konumlandırılmıştır. Adana için önemli bir yere sahip olan Hacı Sabancı Camii’nin Osmanlı tarzında planlanan mimari projesi Necip Dinç tarafından hayata geçirilmiştir.

Camii, Seyhan Nehri'nin hemen yanında etkileyici bir konuma sahiptir
Camii, Seyhan Nehri’nin hemen yanında etkileyici bir konuma sahiptir

Caminin mimari özellikleri İslam’daki önemli sayılara işaret etmektedir. Camideki 4 yarım kubbe İslam’ın 4 halifesini, 5 kubbe İslam’ın 5 şartını, 6 minaresi ise İslam’ın 6 şartına işaret etmektedir. 32 metre çapındaki ana kubbe 32 farza, ana kubbede bulunan 40 pencere 40 rekat namaza ve 99 metrelik minareler ise Allah’ın 99 ismine hitaben yapılmıştır.

Camii, gece ışıklandırmasıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyor
Camii, gece ışıklandırmasıyla ayrı bir güzelliğe bürünüyor

Adana’nın en önemli simgelerinden biri olmaya aday Hacı Sabancı Camii özellikle akşamları gerçekleştirilen ışıklandırma ile oldukça hoş bir görünüme bürünüyor. Tavsiyemiz özellikle camiyi özellikle akşam ışıklandırmasına ziyaret etmeniz yönünde olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.