Ana sayfa » Türkiye » Adana’nın Festivalleri | 29 Eğlenceli Etkinlik

Adana’nın Festivalleri | 29 Eğlenceli Etkinlik

0
1972
Adana'nın Festivalleri

Nasıl ki Adana için gurme kent, gastronomi başkenti gibi yakıştırmalar yapılıyorsa, Adana’nın festivalleri de bu şehri tam bir “eğlence kenti” haline getiriyor.

Her zevkten ve renkten insana hitap eden Adana’nın festivalleri de bu konuda oldukça iddialı. Tek yapmanız gereken, Adana seyahatinizi planlarken biraz sonra listeleyeceğimiz etkinliklerin güncel takvimlerini kontrol etmek. Hangi dönemde giderseniz gidin, mutlaka keyif alacağınız bir etkinlik, şenlik veya festivale denk geleceğinize emin olabilirsiniz. İşte Adana’nın en ünlü 29 festivali:

Ocak

1. Kızıldağ Kar Festivali

Kızıldağ Kar Festivali

Her sene ocak ayının sonlarına doğru Kızıldağ Yaylası/Karaisalı Adana’da Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kızıldağ Kar Festivali, kayak sporlarına ilgili yüzlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor. 1700 rakımlı, Karaisalı ilçesine bağlı Kızıldağ Yaylası’nda düzenlenen bu festival, kuşkusuz Adana seyahatinizin unutulmaz anlarını yaşamanıza önayak olacak.

2. Aladağ Kardan Adam Şenliği

Aladağ Kardan Adam Şenliği

Aladağ Kardan Adam Şenliği, her sene ocak ayının sonunda Adana’nın Aladağ ilçesinde gerçekleştirilmekle birlikte ziyaretçilerine, düzenlendiği 700 rakımlı Mavriyan Yaylası’nda da yöresel lezzetler tatma, yayla şenliklerine katılma gibi imkanlar sunuyor. Aladağ Belediyesi ve Profesyonel Doğa ve Su Sporları Kulübü tarafından gerçekleştirilen Aladağ Kardan Adam Şenliği, Aladağ Meydan Yaylası Mavriyan Mevkii’nde ziyaretçileri ile buluşuyor.

Mart

3. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali

Adana’nın festivalleri listesinde sanat kategorisindeki en popülerlerden biri olan Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali her sene 26 Mart tarihinde düzenlenmekle birlikte 2019 senesinde 22.si ile ziyaretçilerini ağırlamış olacak. Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle gerçekleştirilen bu festival, Adana’nın Seyhan ilçesinde ziyaretçileri ile bir araya geliyor.

4. Adana Sağlık Festival

Adana Sağlık Festivali

Adana Çukurova’da her sene mart ayının ortasında düzenlenen Adana Sağlık Festival, Adana Valiliği bünyesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında gerçekleştiriliyor. 2019 senesinde 2.si düzenlenecek olan ve diğer etkinliklere oranla henüz yeni sayılan bu festivalin sloganı ise “Adana Sağlıkla Kanatlanıyor”.

Nisan

5. Portakal Çiçeği Karnavalı

Portakal Çiçeği Karnavalı

Her sene nisan ayının ilk yarısında düzenlenen ve ünü il sınırlarını aşmış olan Portakal Çiçeği Karnavalı, ilk kez 2013 senesinde gerçekleşmiş. Sokak şovları, açık hava konserleri, sergiler vb. etkinliklere katılabilirsiniz. Her adımda burnunuza mis gibi portakal kokularının geleceği Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında Adana’nın yöresel lezzetlerini de tatma fırsatı bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Adana’yı hatırlatan hediyelik eşyaların envaiçeşidini bulabileceğiniz alışveriş stantları, sokak lezzetlerinin satıldığı yerler, geçiş törenindeki motorcu ve Vosvos’luların şovu vb. ile tam bir şenlik havasında geçen Portakal Çiçeği Karnavalı’nda hayat enerjiniz yükselecek ve tek kelimeyle tazeleneceksiniz.

6. Çukurova Rock Festivali

Çukurova Rock Müzik Festivali

2019 senesinde 3.sü düzenlenecek olan Çukurova Rock Festivali ile Adana’da ne çok soğuk ne de çok sıcak olan; ziyaret edilebilecek en güzel ayda baharın gelişini rock müzik performansları eşliğinde kutlayabilirsiniz. Adana’nın festivalleri listesinde en yenilerden biri olan Çukurova Rock Festivali, her yıl nisan ayının sonuna doğru geçekleşiyor.

7. Adana Geleneksel El Sanatları Festivali

Adana Geleneksel El Sanatları Festivali

2019 senesinde 4.sü düzenlenecek olan Adana Geleneksel El Sanatları Festivali, her yıl nisan ayında ziyaretçileri ile buluşuyor. Ziyapaşa Parkı Büyük Saat’in yakınında düzenlenen bu festivali gerçekleştiren kurum ise Akdeniz Geleneksel El Sanatları Derneği.

Mayıs

8. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez Etkinliği

Her sene mayıs ayının başında düzenlenen Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Şöleni ve Hıdırellez Etkinliği’nin 2019 yılında 17.si gerçekleşecek. Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen bu festival kapsamında yaklaşık 200 kişilik bir grup, Türk bayrakları ve mehter takımı eşliğine Atatürk Parkı’nda gösteri yapıyor.

Haziran

9. Adana Karpuz Festivali

Adana Karpuz Festivali

2019’da 3.sü düzenlenecek olan Adana Karpuz Festivali, Karataş Belediyesi ile Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce gerçekleştiriliyor. Hızlı karpuz yeme, karpuz sanatı vb. yarışmaların da renk kattığı festival her sene haziran ayının başında düzenleniyor. Adana – Karataş Merkez Park’ta düzenlenen bu festivalin açılışında ise halk oyunları gösterisi oluyor.

10. Yumurtalık Kiteboard Festivali

Yumurtalık Kiteboard Festivali

Kim demiş Adana plajları ile ünlü değil diye?! Plajları ile olduğu kadar sunduğu su sporu imkanları ile de fark yaratıyor. 2019 senesinde Yumurtalık Plajı’nda 5.si düzenlenecek olan Yumurtalık Kiteboard Festivali, her yıl haziran ayının sonunda, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Yumurtalık Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleştiriliyor.

11. İsmet Atlı Karakucak Güreşleri

İsmet Atlı Karakucak Güreşleri

Adana Kozan’daki Göller Yaylası’nda her sene haziran ayının sonunda gerçekleştirilen İsmet Atlı Karakucak Güreşleri, 2019 yılında 4.sü ile ziyaretçilerini ağırlayacak. Adana Büyükşehir Belediyesi ve Kozan Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşen İsmet Atlı Karakucak Güreşleri kapsamında düzenlenen yarışmalarını izleyebilir ve bu senenin başpehlivanın kim olacağını bizzat görebilirsiniz.

12. Saimbeyli Kültür Sanat ve Kiraz Festivali

Saimbeyli Kültür Sanat ve Kiraz Festivali

Adana’nın Saimbeyli ilçesinde gerçekleşen Saimbeyli Kültür Sanat ve Kiraz Festivali, 2019 Haziran ayında 28.sini gerçekleştirmiş olacak. Her sene hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun katılımı ile gerçekleşen bu festival süresinde Adana’da yetişen diğer ürünlerin de tadına bakabilirsiniz. Öyle ki Adana’nın festivalleri genel anlamda yöresel lezzetler ve bu topraklarda yetişen ürünler üzerine kurulu.

Temmuz

13. Tufanbeyli Geleneksel Yaz Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali

Tufanbeyli Geleneksel Yaz Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali

Adana’da güreş festivali çoktur; yazın hangi ayda giderseniz gidin, elbet birine denk geleceksiniz. Her sene 22-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen Tufanbeyli Geleneksel Yaz Şenliği ve Karakucak Güreş Festivali’nin 2019 senesinde 18.si düzenlenecek olması ile birlikte Adana’nın festivalleri listesinde de en eskilerden biri olma özelliğini taşıyor.

Ağustos

14. Kızıldağ Karakucak Güreşleri

Kızıldağ Karakucak Güreşleri

E demiştik, Adana = güreş diye. Siz tabi daha çok mutfağı ile öne çıktığını düşünüyorsunuz ama bu özelliklerini de es geçmemek lazım. Haziran ve temmuz ayında gerçekleşen güreş etkinliklerinden sonra varan 3 olan Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nin en önemli özelliği 2019 yılında dek tam tamına 534 kez düzenlenmiş olması. Türk güreşine damga vuran pehlivanların boy gösterdiği, müzikler, yarışmalar eşliğinde keyifli anlar yaşayacağınız Kızıldağ Karakucak Güreşleri, Türkiye’nin en büyük güreş etkinliği olmakla birlikte her sene ağustos ayının başında düzenleniyor. Festival yeri ise Adana Karaisalı.

15. Kızıldağ Yayla Şenlikleri

Kızıldağ Yayla Şenlikleri

2019 senesinde 3.sü düzenlenecek olan Kızıldağ Yayla Şenlikleri, her yıl ağustos ayının sonlarına doğru ziyaretçileri ile buluşuyor. Adana Karaisalı ilçesinde düzenlenen Kızıldağ Yayla Şenlikleri’nde çalgı – çengi ve Adana mutfağı lezzetlerine doyacaksınız.

16. Tapan Geleneksel Kültür Festivali

Tapan Geleneksel Kültür Festivali

Adana’nın Feke ilçesinde her yıl 19 Ağustos’ta gerçekleşen Tapan Geleneksel Kültür Festivali, Seyhan Belediyesi’nin katkılarıyla Tapan Yöresi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce organize ediliyor.

17. Karakışlakçı Çilek ve Bal Festivali

Karakışlakçı Çilek ve Bal Festivali

Her sene ağustos ayının sonunda gerçekleşen Karakışlakçı Çilek ve Bal Festivali, 2019 senesinde 10.su ile ziyaretçilerini ağırlayacak. Adana Pozantı’da düzenlenen bu etkinlik kapsamında leziz mi leziz çileklerin tadına bakabilir ve yörenin meşhur balından satın alabilirsiniz.

18. Adana Cımcılık Festivali

Adana Cımcılık Festivali

Adana’nın kavurucu yaz sıcaklarından bir nebze olsun kurtulmanın yollarından biri de her sene ağustos ayının sonunda düzenlenen Adana Cımcılık Festivali’ne katılmak. Adana’da sıcaklıkların 45 dereceyi bulduğu ağustos ayının en sevilen etkinliklerinden biri olan Adana Cımcılık Festivali, Adana – Seyhan Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Eylül

19. Uluslararası Adana Film Festivali

Uluslararası Adana Film Festivali

İlk kez 1969 senesinde “Altın Koza Film Şenliği” adı altında düzenlenmesi ile Türkiye’nin uluslararası statüye kavuşmuş en köklü festivallerinden biri olma özelliğini taşıyan Uluslararası Adana Film Festivali, her sene eylül ayının son haftası ziyaretçileri ile buluşuyor. 2005 yılından beri Uluslararası Adana Film Festivali adı ile düzenlenen bu etkinlik, Adana’nın Seyhan ilçesinde gerçekleşmekle birlikte Altın Koza ödüllerinin dağıtılması sebebiyle de hem ülke hem de dünya çapında ünlü pek çok sanatçıyı ağırlıyor.

20. Yüreğir Bilim Şenliği

Yüreğir Bilim Şenliği

Her sene 26 Eylül tarihinde düzenlenen Yüreğir Bilim Şenliği, 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim Tarih ve Kültür Kompleksi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. Yüreğir Belediyesi tarafından, TÜBİTAK, Adana Valiliği, Çukurova Üniversitesi, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Teknokent ve Türk Hava Kurumu’nun işbirliği ile düzenlenen Yüreğir Bilim Şenliği’nde ilginç anlara şahit olabilirsiniz.

Ekim

21. Adana Lezzet Festivali

Adana Lezzet Festivali

Her sene ekim ayının başında (6-8 Ekim arasında) gerçekleşen Adana Lezzet Festivali, 2019 senesinde 3.sü ile ziyaretçilerini ağırlayacak. Yerel ve geleneksel Adana lezzetlerini bir arada tatma fırsatı bulabileceğiniz tek etkinlik olan Adana Lezzet Festivali’nin düzenlenmesinin en temel amacı, Adana ve Adana mutfağının uluslararası çapta bir üne sağlanmasına katkıda bulunmak. Toplamda 3 gün süren etkinlikler arasında tadım yarışmaları, yemek yarışmaları, konserler vb. etkinlikler düzenleniyor. Adana Valiliği’nce düzenlenen Adana Lezzet Festivali, her sene farklı bir tema uyguluyor. Adana’nın Seyhan ilçesinde gerçekleştirilen festival, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde düzenleniyor.

22. Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali

Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali

11 ülkeden tam tamına 200 sporcunun katılımı ile her sene ekim ayının sonunda, Rüzgarlı Tepe (Kabasakal Köyü) Çukurova’da gerçekleştirilen Adana Havacılık ve Yamaç Paraşütü Festivali, 2019 senesinde 10. organizasyonu ile yarışmalara ev sahipliği yapacak.

23. Pozantı Belemedik Doğa ve Fotoğraf Festivali

Pozantı Belemedik Doğa ve Fotoğraf Festivali

Her sene ekim ayının sonunda düzenlenen Pozantı Belemedik Doğa ve Fotoğraf Festivali, 2019 senesinde 3.sünü gerçekleştirecek. Tarih ve doğa severlerin yanı sıra en amatöründen en profesyoneline kadar onlarca farklı fotoğrafçı ile birlikte Pozantı’yı turlayabilir, kartpostalları kıskandıracak güzellikte fotoğraflar çekebilirsiniz.

24. Çiçekli Köyü Adana Nar Festivali

Çiçekli Köyü Adana Nar Festivali

Çiçekli Köyü Çatalan, Adana – Sarıçam’da her sene ekim ayının sonunda gerçekleşen Çiçekli Köyü Adana Nar Festivali, bu şehrin verimli toprakları, leziz mahsullerinin ne denli fazla olduğunu kanıtlayan pek çok etkinlikten sadece biri.

25. Sarımazı Zeytin Festivali

Sarımazı Zeytin Festivali

Her sene ekim ayının son günlerinde Adana Ceyhan ilçesinde gerçekleşen Sarımazı Zeytin Festivali’nin düzenlendiği açık adres ise Ceyhan Belediyesi Konakoğlu Mahallesi, Dr. Mahir Alp Blv. No: 58. Zeytinin Adana sofralarındaki önemine canlı kanıtıları ile şahit olacağınız festival kapsamında onlarca çeşit zeytin tatma imkanınız var.

26. Uluslararası Ceyhan Karpuzu ve Tarım Festivali

Uluslararası Ceyhan Karpuzu ve Tarım Festivali

Adana’nın festivalleri yeme içme ağırlıklı kabul ediyoruz; böylesine bereketli topraklardan başka ne beklenirdi ki?! Hele ki çoğunun ekim ayında gerçekleştiğini hesaba katarsak. Her sene 30 Ekim tarihinde düzenlenen Uluslararası Ceyhan Karpuzu ve Tarım Festivali’nin ilki ise 2005 senesinde gerçekleştirilmiş.

Kasım

27. Aladağ Doğa ve Sanat Festivali

Aladağ Doğa ve Sanat Festivali

Her sene kasım ayının ortasında düzenlenen Aladağ Doğa ve Sanat Festivali 2019 senesinde 2.sini gerçekleştirecek. Küp Şelalesi ve Kozan Anavarza Kalesi başta olmak üzere enfes yerlere denk geleceğiniz festival, Adana Valiliği ve Aladağ Belediyesi’nce düzenleniyor.

İlgilenirseniz, şöyle de bir videosu var:

Aralık

28. 13 Kare Sanat Günleri

13 Kare Sanat Günleri

Her sene aralık ayının ortasında gerçekleştirilen 13 Kare Sanat Günleri, fotoğraf yarışması ve beraberinde ödül törenine de ev sahipliği yapıyor. Dans, resim, fotoğraf ve konserlere ek olarak, AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) tarafından düzenlenen Altın Kamera Fotoğraf Yarışması’na da katılmayı düşünebilirsiniz. Sanat, lezzet, eğlence, kısacası her sesten ve renkten adeta şölen yaşatan Adana’da Reşatbey Mahallesi’ndeki (Seyhan) Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda düzenlenen bu etkinliğe kesinlikle katılmanızı öneriyoruz.

29. Adana Kebap ve Şalgam Festivali

Adana Kebap ve Şalgam Festivali

Her sene aralık ayının ikinci cumartesi gününde gerçekleşen Adana Kebap ve Şalgam Festivali, aynı zamanda “Dünya Rakı Festivali” olarak da biliniyor. Adana’nın tarihi yerleri der demez akla ilk gelen yerlerden biri olan Tarihi Kazancılar Çarşısı/Büyük Saat’in etrafını çevreleyen ve 10 sokak boyunca sayısız standa denk geleceğiniz Adana Kebap ve Şalgam Festivali’nde yöreye özgü, leziz mi leziz şalgam ve kebap ikilisini tadabilirsiniz.

Daha Yakından Tanımak İçin:

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.