Tüm Detaylarıyla Birlikte Accra Gezilecek Yerler Listesi

0
1055

Gana insanları şaşırtan bir ülke. Afrika’nın gerçek başarı hikayelerine konu olan ülkenin Accra (Akra) şehri turistler için güzel yerler barındırıyor.

Sıcak ve samimi Gana insanı burada geçireceğiniz günlerde size memnuniyetle yardım edecektir. Konuksever yerli halk, güneşli plajlar, kültürel yerler size farklı bir deneyim sunuyor. Accra gezilecek yerler merak ettiğiniz bir konu ise yazımızı okumaya devam edin 🙂

Ulusal Tiyatro

ulusal tiyatro accra
Ulusal Tiyatro

1990’da kurulan Ulusal Tiyatro, sahne sanatlari söz konusu olduğunda Accra’da en iyi yerlerden biridir. Çin Hükümeti tarafından finanse edilen tiyatro, yerel yetenekler çıkarmayı kendine misyon edinmiş. Turistler burayı gezebilir, farklı sahne sanatlarını görebilirler. Gösteriler The National Theater Players, The National Dance Company ve National Symphony Orchestra tarafından düzenleniyor.

Jamestown

Jamestown accra
Jamestown

Özellikle Accra’nın geçmişi hakkında bilgi edinmek isteyen turistler, Jamestown’u ziyaret edebilir. 17. yüzyılda kurulan bölge Accra’nın tarihi hazinelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Halen balıkçılar tarafından liman olarak kullanılıyor. Accra’nın yıllar içindeki gelişimi Jamestown’u da etkilemiş. Eskiden az insan yaşayan yerde şimdi kalabalık bir nüfus var.

Makola Market

Makola Market
Makola Market

Accra gezinizde sıra alışverişe geldiğinde her türlü şeyi bulabileceğiniz Makola Market varlığını fark ettirecek. Geleneksel alışveriş konusunda Makola’dan daha iyi bir yoktur. Turistler sadece tipik Afrika alışverişinin tadına bakmakla kalmayıp aynı zamanda günlük kullanım gereçleri, taze yiyecekler, ilaçlar, ayakkabılar alabilir.

Labadi Plajı

Labadi Plajı
Labadi Plajı

Accra’da çok kumsal var. Labadi Plajı, herkesin bildiği en ünlü plajdır. Sahile giriş için küçük bir ücret alınıyor. Ama sahildeki otellerden birinde kalıyorsanız bu ücreti ödemiyorsunuz. Turizmin hareketli olduğu dönemlerde müzik festivalleri ve eğlenceli aktiviteler görebilirsiniz.

Kwame Nkrumah Mausoleum ve Memorial Park

Kwame Nkrumah Mausoleum ve Memorial Park
Kwame Nkrumah Mausoleum ve Memorial Park

Dünya üzerinde her ulus kahramanlarını en iyi şekilde anmak ister. Gana kahramanlarından Dr. Kwane Nkrumah ülkenin bağımsızlığı için mücadele veren önemli isimlerden. Gana’nın bağımsızlık mücadelesini öğrenmek isteyen turistler bu müzede çok değerli bilgiler bulacak.

Bağımsızlık Meydanı

Bağımsızlık Meydanı
Bağımsızlık Meydanı

Gana’nın bağımsızlığını kutlamak için yapılan bir meydandır. 1957’de tam bağımsız olan ülkenin insanları bu özel günde çeşitli şekillerde kutlama organize eder.

W.E.B. Dubois Memorial Centre

W.E.B. Dubois Memorial Centre
W.E.B. Dubois Memorial Centre

Burası, siyah insanların haklarını savunan Amerikalı bir yazara ithafen yapılmış. Amerika‘dan Gana’ya gelen yazar, siyah insanların beyazlarla asla aynı haklara sahip olmayacağını anlayarak büyük hayal kırıklığına uğramış. Hayatını Afrika’daki insanlara adayan bu kişiyi Accra halkı unutmamış.

Osu Kalesi

Osu Kalesi
Osu Kalesi

17. yüzyılda inşa edilen kale zaman içinde Gana’yı yöneten birçok hükümdarın hak iddia ettiği yer olmuş. Kalede kimi zaman köle depolanmış, kimi zaman ticari mallar getirilmiş. Burayı ziyaret edecekseniz kalenin karanlık geçmişi nedeniyle fotoğraf çekmenize izin verilmiyor.

Artist Alliance Gallery

Artist Allegiance Gallery
Artist Alliance Gallery

Heykel, kumaş ve resim olmak üzere 3 kata bölünmüş çok büyük bir galeridir. Turist alışverişinde sergilenecek her türlü sanat ürünü bulunur. Birkaç dolardan birkaç bin dolara kadar alışveriş yapabilirsiniz. Bu galeri genelde egzotik sanat eseri takipçilerini ilgilendiriyor.

Kane Kwei Carpentry Workshop

Kane Kwei Carpentry Workshop
Kane Kwei Carpentry Workshop

Bu atölye insanların bir sonraki hayata geçişlerinde içinde olduğu tabutları tasarlayan Kane Kwei’ye ait. Ünlü tabut tasarımcısının mirasına bugünlerde torunu sahip çıkıyor. “Tabut mucidi” denilen Kane Kwei’ye ait hikayeleri dinlemek için buraya gelebilirsiniz. Atölyeden çıkan tabutlar hala cenazelerde kullanılır.

Accra geziniz sırasında birçok yerle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Listemizde bulunmayan güzel yerleri bizimle paylaşırsanız memnun oluruz 🙂 biletbayi ekibi size ve sevdiklerinize keyifli bir macera diliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.