Aarhus'ta ne yenir? Ne içilir?
Aarhus'ta ne yenir? Ne içilir?

2017 yılının Avrupa Kültür Başkenti unvanına sahip olan Aarhus, kompakt ve yürünebilir bei şehir merkezinde yer alan harika müzeleri ve galerilerinin yanı sıra çok çeşitli modern İskandinav yiyecek ve içeceklere de ev sahipliği yapıyor.

Aarhus’ta Ne Yenir? Ne İçilir?

Aarhus birçoğu Michelin yıldızlı restoranların yanı sıra çoğu yeni İskandinav mutfağını sergileyen yeni bar, cafe ve restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Daha düşük bütçeyle yola çıkan ziyaretçiler için ise “Aarhus’ta ne yenir? Ne içilir?” sorusuna ekonomik cevaplar bulabilecekleri gıda pazarları da bulunmaktadır. Her yılın eylül ayında düzenlenen yemek festivali ise şehrin yeme içme kültürünü yakından tanımak isteyenler için büyük bir fırsat olmaktadır.

Danimarka’daki genel pahalılık durumu ne yazık ki Aarhus’ta da kendini gösteriyor. Bu pahalılık şehrin yeme içme kültüründe de hissediliyor. Bu nedenle özellikle bütçesi kısıtlı ziyaretçilerin Aarhus’ta bir şeyler yerken daha dikkatli olması gerekmektedir.

Şimdi dilerseniz bu huzurlu kentte mutlaka denenmesi gereken yiyecek ve içecekleri birlikte inceleyelim;

1. Körili Köfte

Körili Köfte
Körili Köfte

Esasında bir Uzak Doğu yemeği olan körili köfte, Aarhus mutfağında da önemli bir yere sahip. Oldukça yaygın olan bu lezzet, kesinlikle Aarhus sokaklarını keşfederken denemeniz gereken yemeklerden biridir.

2. Domuz Sandviç

Stegen og Dellen (adres ve bilgi)

Domuz Sandviç
Domuz Sandviç

Domuz eti Aarhus’ta yaygın olarak kullanılan et türlerinden biridir. Bu eti yerli halk yemekler içinde kullandıkları kadar pratik yemek arayanlar için sandviçlerde de çok fazla tercih etmektedir. Bu nedenle eğer domuz eti yeme konusunda bir engeliniz yoksa ve kolay bir şekilde midenizdeki açlık sirenlerini durdurmak istiyorsanız domuz sandviç sizin için şehirdeki en ideal seçimlerden biri olabilir.

3. Bira

Bira

İskandinav yemeklerinin yanında en iyi giden içeceklerin başında hafif bir alkol oranına sahip lezzetli biralar gelmektedir. Bira şehir için o kadar önemli ki bira ile ilgili festivaller dahi düzenlenmektedir. Siz de birçok yiyeceğin yanına buz gibi bir bira sipariş edebilir ve Aarhus kasabasını çok daha güzel görebilirsiniz.

4. İşlenmiş Et ve Peynir

Marketleri ve şarküterileri ziyaret ederek bu çeşitlerin tadına bakabilirsiniz. 

Peynir
Şehirde çok lezzetli peynirler ve et ürünleri bulunuyor

Danimarka genelinde oldukça gelişmiş olan hayvancılık sayesinde Aarhus yemekleri içinde işlenmiş et ve peynir çeşitleri çok önemli bir konuma gelmiştir. Burada karşınıza çıkacak muazzam çokluktaki et ve peynir türleri sizi epey şaşırtabilir ancak tadına baktıktan sonra burası sizin için kesinlikle bir cennete dönüşecektir.

5. Galliano Shot

Lecoq (adres ve bilgi)

Galliano Shot
Galliano Shot

Galliano, kremşanti ve kahve ile hazırlanan bu shotlar Aarhus gece hayatının en önemli unsurlarından biridir. Şehirdeki barlarda bu muhteşem shotlarla gecenizi renklendirdikten sonra dilerseniz manzarada karşı biranızı yudumlayabilir ve şehirdeki gecenizi mutlu bir şekilde bitirebilirsiniz.

6. Arnbitter

Bu içkiyi de şehirdeki çeşitli cafe ve barlarda bulmanız mümkün olacaktır.

Arnbitter
Arnbitter

Geçmişi 1950’li yıllara kadar dayanan bu acımsı Danimarka içkisi, Kopenhag merkezli bir firma tarafından üretilmektedir. İçerisinde zencefil, karanfil, safran ve meyan kökü gibi malzemelerin bulunduğu içeceğin tam olarak tarifi firma tarafından çok gizli tutulmaktadır.

7. Smørrebrød

Frk. Jørgensens Smørrebrød (adres ve bilgi)

Smørrebrød
Smørrebrød

Açık sandviçler lezzeti ile olduğu kadar hızlı yenmesi ile de karnınızı doyurmak için tercih edebileceğiniz önemli seçeneklerden biridir. Genellikle bir parça tereyağlı ekmek üzerine et ve balık başta olmak üzere çeşitli malzemeler sürülerek hazırlanan bu yiyecekleri, keyifli bir içki ile afiyetle yiyebilirsiniz.

8. Deniz Ürünleri

P. Clausen Fiskehandel (adres ve bilgi)

Seafood

Aarhus’ta ne yenir? Ne içilir? listenize çok lezzetli ve taze deniz ürünlerini de eklemeyi unutmayın. Şehirdeki restoranlarda damaklarınızda uzun süre yer etmeyi başaran birçok farklı deniz ürünü menüsünü deneyebilirsiniz.

9. Et Yemekleri

MASH Aarhus (adres ve bilgi)

et yemekleri

Danimarka aynı zamanda muhteşem et yemekleri ile de biliniyor. Uzun süre dinlendirilerek elde edilen etler çok özel tekniklerle pişirilerek servise hazır hale getirilmektedir. Şehirde özellikle domuz ve dana eti yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aarhus’ta ne yenir? Ne içilir? diye merak edenler hazırladığımız listemizde şehre dair en özel yiyecekleri ve içecekleri listeledik. Eğer şu anda Aarhus’ta iseniz siz de favori lezzetinizi bizimle paylaşarak listemizin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Eğer Aarhus’ta görülmesi gereken yerler hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız Aarhus gezilecek yerler listemize göz atabilir ve geziniz esnasında size faydalı olabilecek bilgileri edinebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.