Clausholm Kalesi

Aarhus’da heyecan verici tarihi yerleri ve kültürel mirasları keşfetmek için gezilecek onlarca yer var. İlginizi çektiyse okumaya devam edin 🙂

Danimarka’nın ikinci büyük kenti olan Aarhus, farklı yazım şekilleriyle karşımıza çıkıyor. İngilizce’de Aarhus, Türkçe’de Orhus ve Arhus olarak görebilirsiniz. Danimarka’nın büyük kentini bu yazımızda mercek altına aldık. Aarhus’da gezilecek yerler o kadar fazla ve güzel ki, hepsini anlattık.

Old Town

Aarhus Old Town

Dünyanın ilk açık hava müzesidir. Aynı zamanda bir kasabaya yeniden hayat veren müze, bu anlamda da dünyada tektir. Yaklaşık 25 antika bina, 1900’lü yılların bahçe anlayışı, yüzyıllık elbiseler sizi geçmişe doğru götürecek. Buradaki atmosfer, hiç şüphe yok ki eşsiz.

Kadın Müzesi

Kadın Müzesi

Dünyadaki sayılı kadın müzelerinden olan bu mekan, Danimarkalı kadınların ülkenin tarihi üzerine olan gelişimini, değişimini ve etkisini sergiliyor. İki geniş koleksiyondan ilki; tarih öncesi, Orta Çağ, eğitim ve haklar, metres ve hizmetçilik arasındaki ilişki, doğum, oda temizliği, savaş zamanı rolleri, dağlık ve fiziksel bakım gibi geniş kapsamlı bir yelpazeden oluşur.

Diğer koleksiyon ise çocuk işçiliği, okullaşma, oyun ve oyuncaklar, kıyafetler, kitaplar ve medyayı sergiliyor. Buna ek olarak belli başlı kadınları veya kadın merkezli projeleri inceleyen çok sayıda geçici sergi açılır.

Aros Aarhus Müzesi

Aros Aarhus Müzesi

Müze binasını kimin yaptığı/yaptırdığı bilinmiyor ama muazzam bir çaba sarf edildiği belli. Avrupa‘daki en büyük sanat müzelerinden biri olan Aros Aarhus, 17.000 metrekarelik alanı ile büyük bir hikayeye sahip. Binanın en üst katında sizi muhteşem bir manzara bekliyor.

Müzenin daimi üç koleksiyonu var: Danimarka Altın Çağı, Modernizm ve Çağdaş Sanat. Bu koleksiyonlar çok değerli olsa da, insanlar Dante’nin İlahi Komedyası’ndan esinlenerek yapılan tasvirleri, galerileri görmeye daha fazla can atıyor.

Direniş Müzesi

Direniş Müzesi

Almanlar 1940-1945 yılları arasında Danimarka’yı işgal etmişti. O dönemlerde tam bir kaos havası esen ülkede iç ve dış baskılar artmıştı. Danimarka halkı ilham verici bir direniş hareketi başlatarak gücünü gösterdi. Bu direniş hareketinin belgeleri Direniş Müzesi’nde sergileniyor. Müze binası eskiden Alman Gestapo Karargahı olarak kullanılıyordu.

Moesgaard Müzesi

Moesgaard Müzesi

Yapısı itibariyle en ilginç müzelerdendir. İlk bakışta insanı şaşırtır ve kendine çeker. Aarhus Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeoloji Enstitüsü, Orta Çağ ve Rönesans Arkeolojisi, etnografya ve antropoloji ile bağlantılıdır. Dolayısıyla binlerce eser bulunur.

Serginin büyük bir kısmı Danimarka ve çevresinden olmasına rağmen dünyanın her tarafından getirilen kalıntılar ile 50 bin eser gösteriliyor. Sergi o kadar iyi bir şekilde yapılıyor ki, eserler arasında bağlantı kurmak zor olmuyor.

Tivoli Friheden

Tivoli Friheden

Eğlenceli vakit geçirmek için tercih edilen noktalardan biridir. Roller coaster’a binmekten piknik yapmaya kadar çok çeşitli aktivite planı yapabilirsiniz. Eğer Cuma günleri buraya gelirseniz ünlü bir Danimarkalı grubun performansını izleme şansınız olur. Cadılar Bayramı için de farklı konseptler belirleniyor.

Aarhus Domkirke

Aarhus Domkirke

Aarhus Katedrali’nin orjinal biçimi 1190’lı yıllarda başlamış ve yüz yılı aşkın bir süre sonra Romanesk tarzında bitmiştir. Çıkan yangında büyük hasar almıştı. Daha sonra gotik mimari ile yeniden ayağa kalktı. Genişletme çabalarıyla birlikte Danimarka’nın önemli kiliselerinden biri oldu. Bu katedralde güze fresklerin yanı sıra bütüncül bir hikayeyi anlatan pencereleri görebilirsiniz.

Marselisborg Sarayı ve Anıt Parkı

Marselisborg Sarayı ve Anıt Parkı

Marselisborg Sarayı, iki saygın kişinin evliliğine çatı olmuş. Aarhus Belediyesi tarafından hediye edilen sarayın tarihte bir benzerini görmek zordur. Saray bahçesine ziyaretler ailenin bulunmadığı zamanda gerçekleştiriliyor. Genelde yaz aylarında kullanıldığı için diğer aylarda ziyarete açık diyebiliriz. Ne yazık ki sarayın içine girişe izin yok. 32 dönümlük bahçede heykeller, dekoratif ağaçlar, göletler göreceksiniz.

Buradan çok uzak olmayan Aarhıs Anıt Parkı, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden 4140 Danimarkalıya ithafen yapılmış. Dilerseniz burada güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Aarhus Tiyatrosu

Aarhus Tiyatrosu

Şehirdeki en büyük tiyatroyu arıyorsanız, doğru cevap Aarhus Tiyatrosu. Sanıldığının aksine eskiden çok kullanılan bir bina değildi. 19. yüzyıldan önce tiyatrolar çok küçüktü ve efektif kullanılamıyordu. Şehrin ekonomisi büyümeye başlayınca sanata ve kültüre yatırımlar artış gösterdi. Geçmişte Svedekassen olarak bilinen Aarhus Tiyatrosu genişledi ve daha estetik hale geldi. Zaman içinde de türlü sanatsal aktivitelere ev sahipliği yaptı. Bugün, Aarhus Tiyatrosu sanatçı yetiştirilen saygın yerlerden biridir.

Gammel Estrup Malikanesi

Gammel Estrup Malikanesi

Kırmızı renkli malikane 600 yıldır tek bir soylu aile tarafından yönetiliyordu. Bugün ise çift amaçlı bir müzedir. Bir yanda Danimarka soylularına ait bilgiler, büyük mutfaklar, salonlar ve bahçeler varken bir yanda da Danimarka’da endüstrinin gelişimi sergileniyor.

Danimarka soyluluğunun yıllar boyu görkemli ve kronolojik olarak sergilenmesi büyük bir turistik çekim gücü yaratıyor. Ülkeye dair çok fazla yerde bulamayacağınız bilgiye ve görsele burada erişebilirsiniz.

Aarhus Botanik Parkı

Aarhus Botanik Parkı

1973’te deneme amaçlı kurulan bahçelerde çeşitli bitkiler ve ağaçlar ekiliydi. Yıllar geçtikçe belirli flora sergileri için farklı alanlar belirlendi. Daha sonra gelinen nokta, Aarhus’un botanik bahçesi olduğunu açıkça belli etti.

Burayı gezerken mutlaka fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurun. Daha önce görmediğiniz türleri fotoğraflayarak bir anı olarak saklamak isteyebilirsiniz 🙂

Steno Müzesi

Steno Müzesi

Steno Müzesi, Aarhus Üniversitesi Bilim Fakültesi’nin bir parçasıdır. Diğer bilim fakültelerinde yapılanlardan daha havalı bir şey görmek istiyorsanız buraya gelmelisiniz. Gezilecek 3 bölüm var: Müze, Planetaryum, Gözlemevi ve Seralar.

Bilimsel gelişimi yakından izleyerek ateşin bulunuşundan matematiğin ilerleyişine, demir yolunun keşfinden evren anlayışımızı değiştiren teorilere kadar her şeyi takip edebilirsiniz. Gözlemevi artık bilimsel buluşlar yerine sadece kamusal sunumlar için kullanılıyor.

Clausholm Kalesi

Clausholm Kalesi

Kale, Başbakan kızı Anna Sophie Raventlow’un Dördüncü Frederick tarafından kaçırıldığı yer olarak ünlendi. 20. yüzyılda incelikle yapılan restorasyon çalışmaları meyvesini vermeye başladı. Clausholm Kalesi Danimarka’nın turistik cazibe noktalarından biri oldu. Barok mimarisi ve bahçe odası en çok ilgi gören noktaları.

Aarhus Viking Müzesi

Aarhus Viking Müzesi

Nordea Bank’ın bodrum katında yer alan büyüleyici fakat küçük bir müzedir. Giriş ücretsiz.

Skovmollen

Skovmollen

Ormandaki eski su değirmeni yoğun bir çalışmayla restorana dönüştürülmüş. Öğle yemeği sonrası ormanın içinde sahile doğru yürüyebilirsiniz.

Den Gamle By

Den Gamle By

1500’lü yıllara kadar uzanan, 75’den fazla eski Danimarka binası grup halinde burada toplanmış. Açık hava müzesi diyebileceğimiz yerde kafeler, restoranlar da var.

Anlaşılacağı üzere Aarhus’da gezilecek çok fazla var. Özellikle müze bakımından çok zengin bir şehir. Müzeleri gezmeyi seviyorsanız buraya kesinlikle gelmelisiniz. Danimarka geziniz için planladığınız tarihler için hesaplı uçak biletlerine BiletBayi’den bakabilirsiniz. Şimdiden keyifli bir macera, rahat bir uçuş dileriz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.