10 Gerekli Seyahat Tavsiyesi

0
642

Seyahat sürecinde dikkat edeceğiniz bazı noktalar sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Biz de uymanız gereken bu noktaları sizler için derledik.

Seyahat eden insan sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İnsanlar gezmek, yeni yerler görmek ve yeni insanlarla tanışmak için daha fazla yolculuk ediyor. Eğer siz de hayatınızda unutamayacağınız anılar biriktirmek istiyorsanız hemen seyahat için valizinizi hazırlayabilirsiniz. Ancak seyahate çıkmadan önce bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Seyahat Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1.Tecrübelerden faydalanın

Daha önce ziyaret edenlerin tecrübeleri size yol gösterici olacaktır

Gideceğiniz rotaya daha önce seyahat gerçekleştirmiş kişilerin tecrübeleri sizin için hayat kurtarıcı olabilir. İnternette gezi tecrübelerinin paylaşıldığı birçok siteden bu konuda destek alabilirsiniz. Böylece gideceğiniz yerde karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı şimdiden önlem alabilirsiniz.

2.Yanınıza sadece ihtiyacınız olan eşyaları alın

Yanınıza sadece ihtiyacınız olacak eşyaları alın

Yolculuk esnasında en büyük sorunlardan biri de belki de yolculuk esnasında hiç kullanmayacağınız eşyalarla doldurulmuş valizler olmaktadır. Valizinize aldığınız eşyaların sizin için gerçekten gerekli olup olmadığını mutlaka sorgulayın ve valizinizi o şekilde hazırlayın. Küçük bir valizle tatilinizin çok daha keyifli geçeceğinden emin olabilirsiniz.

3.Bütçenizi iyi planlayın

Para planlaması çok önemli

Tatilde en önemli konuların başında elbette para geliyor. Eğer mali planlamanızı iyi bir şekilde ayarlayamazsanız gittiğiniz yerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle eğlence, alışveriş, müze giriş ücretleri vs. gibi her maddi detayı tatile çıkmadan önce mutlaka hesaplayın.

4.Fazla nakit taşımaktan kaçının

Kartla alışveriş yapmaya özen gösterin

Dünyanın her yerinde hırsızlık yapan insanları görebilirsiniz. Bu nedenle gittiğiniz yerlerde hırsızlıkla karşı karşıya kalma ihtimaline karşı yanınızda çok fazla nakit para taşımamaya özen gösterin. Mümkün olduğu kadar kartla alışveriş yapmaya gayret edin. Her yerde kartla alışveriş yapma şansı bulamayacağınız için siz yine de gideceğiniz yerin para birimini araştırıp yanınızda bir miktar yerel para bulundurmayı da ihmal etmeyin.

5.Evinizi de seyahate hazırlayın

Tatilde aklınız evde kalmasın

Tatilden döndüğünüzde dağınık bir evle karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle tatile çıkmadan önce evinizi temizlemek tatilde kafanızın rahat etmesini sağlayacaktır. Gideceğiniz tatilin uzunluğuna göre ödenecek faturalarınız vs. varsa yolculuk öncesi bunları halletmenizi öneririz. Evcil hayvanlarınız varsa emanet edeceğiniz kişileri hayvanınızın bakımıyla ilgili bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Çiçekleriniz varsa geldiğinde çiçeklerinizi sağlıklı bir şekilde bulmak için çiçeklerin su, güneş gibi ihtiyaçları için gerekli ayarlamaları yapın.

6.Yol arkadaşınızı iyi seçin

Tatil için arkadaş seçimi çok önemli

Keyifli bir seyahat geçirmenin önemli noktalarından biri de arkadaş seçimidir. Eğer arkadaş seçimini doğru yapmazsanız tatiliniz kabusa dönebilir.

7.Yerel yaşantıları keşfedin

Yerel yaşantılar hem ucuz hem eğlencelidir

Tatiller size yere yaşantıları tanıma fırsatı sunar. Siz de gideceğiniz bölgenin yerel insanlarıyla iletişime geçerek, onları gözlemleyerek, onların gittiği mekanlara giderek yaşantılarına şahitlik edebilirsiniz. Şansınız varsa gittiğiniz yerdeki yerel kutlama ve eğlenceleri de mutlaka deneyimlemenizi öneririz.

8.Değerli evraklarınızı iyi koruyun

Pasaportunuzu iyi saklayın

Pasaport yurt dışında sizin için en önemli evrakların başında gelmektedir. Bu nedenle özellikle pasaportunuza çok iyi bir şekilde göz kulak olmanız gerektiğini belirtelim. Hatta pasaportunuzun bir fotokopisini çekerek onu da başka bir yerde saklayarak kaybolma riskini en aza indirebilirsiniz. Aksi halde keyifli bir tatil geçirmek yerine kendinizi yerel güvenlik birimlerince sorguya çekilirken bulabilirsiniz.

9.Gideceğiniz yeri iyi araştırın

Gideceğiniz yerle ilgili bilgi sahibi olun

Gidilecek yerin araştırılması yolculuğunuzun çok daha keyifli geçmesini sağlayacaktır. Bölgedeki gezilmesi gereken yerler, bölgenin yemek kültürü, ulaşım imkanları gibi noktaları mutlaka iyi bir şekilde araştırmalısınız. Böylece tatilinizde sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirmiş olacaksınız.

10.Rahat kıyafetleri tercih edin

Rahat kıyafetler tatilde rahat etmenizi sağlayacaktır

Seyahat sırasında bol bol hareket edeceğiniz için mutlaka kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler giymeye özen gösterin. Böylece çok daha konforlu bir tatili garantilemiş olursunuz. Yanınızda yeterli miktarda yedek kıyafet ve iç çamaşırı da taşıdığınızdan emin olun. Böylece gittiğiniz yerde kıyafet için para harcamaktan kurtulmuş olursunuz.

Şimdiden keyifli ve sorunsuz bir tatil dileriz 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.