Aerial view at old city center of capital of Croatia, Zagreb, Europe.

Hırvatistan’ın başkenti olmasının yanında en kalabalık şehri de olan Zagreb, yumuşak iklimi ve günden güne artan ünüyle ziyaretçilerini çekiyor.

Hazırladığımız Zagreb gezilecek yerler ise şehrin bozulmamış dokusunu ve gözde mekânlarını anlatan, seyahatinizde arayacağınız bir yazı.

Denizlerle çevrili bir ülkede, denize kıyısı olmasa da hafif serinlikteki havası, kültürel zenginliği ve tarihiyle Zagreb unutulmaz anılar yaşanacak bir yer. Ortaçağ bölgesi Gornji Grad ve daha modern olan Donji Grad olmak üzere ikiye ayrılmış şehirde, pek çok medeniyetin izleri görülüyor.

#1 Zagreb Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Zagreb Katedrali

zagreb cathedral

12.yy’de tasarlanan Zagreb Katedrali, şehirde en fazla turist çeken yerlerin başında geliyor. Ön cephesinde yer alan Meryem Ana ve melek sütunlarıyla görkemini arttıran gotik katedral, Fransa’daki St. Urban Kilisesi’nden esinlenilerek yapılmış. 1880 yılında yaşanan depremde zarar gören yapı, aslına uygun olarak yeniden düzenlenmiş ve ziyarete açılmış. Aynı zamanda katedralin namı dünyaya yayılmış hazinesini de ziyaretiniz sırasında görmeyi unutmayın.

2- St. Mark Church

st mark church

Çatısındaki renkli seramiklerle Slovenya ve Hırvatistan’ın askeri amblemlerinin işlendiği St. Mark Church, dikkat çekici bir tasarımı olan küçük bir ibadet yeri. Farklı tarzıyla kendini gösteren kilisenin hikâyesini dinlemek için mutlaka ziyaretine gidin.

3- Kırık Kalpler Müzesi

museum of broken relationships

Zagreb, birçok güzel sanat ve tarih kurumlarının yanı sıra, ilginç müzeleri de bünyesinde barındırıyor. En popülerlerden biri olan Kırık Kalpler Müzesi, başarısız ilişkilerin ardından kalan nesneleri ve anıları sergiliyor. Almanya, Makedonya, Sırbistan, İngiltere ve ABD’den gelen eşyalardan oluşan müze koleksiyonu, dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz nitelikler taşıyor. Müze haftanın her günü 9.00-21.00 arası açık.

4- Lotrscak Kulesi

lotrscak tower

Gradec kasabasını güney kapısını korumak için inşa edilen Lotrscak Kulesi, 13.yy’den bu yana Zagreb‘in tanınmış simgelerinden biri. Tepe üzerinde yer alan kuleye ziyaretçiler, kentin göz alıcı manzaralarını görmek için tırmanabilir, içindeki sergi galerisini ve hediyelik eşya dükkânlarını ziyaret edebilir. Kule haftanın her günü açık ve hafta içi 9.00-21.00 arası ziyaret edilebilir. Hafta sonu ise açılış saati 11:00’ı buluyor.

5- Hırvatistan Ulusal Tiyatrosu

hirvatistan ulusal tiyatrosu

Viyanalı iki mimar tarafından yapılan Hırvatistan Ulusal Tiyatrosunun binası 1895 yılında tamamlanmış. Gornji Grad’da yer alan heybetli yapı, şehrin simgelerinden biri sayılıyor. Tiyatro gösterimleri dışında kongre ve toplantılarında yapıldığı neo-klasik tarzdaki bina, sadece mimarisi için bile gezilmeye değer.

6- Art Pavilion

art pavilion

Zagreb’in 1896’da, Budapeşte’deki uluslararası sergi için yaptırdığı Art Pavilion, çağdaş sanat sergileri ve Hırvat sanatçı Ivan Mestrovic’in önemli eserlerini içeriyor. Hırvatistan’daki türünün en eski sergi salonu olan bu etkileyici tesis, büyük bir halk meydanı olan Trg Kralja Tomislava’nın karşısında yer alıyor. Müzede, çeşitli temaları temsil eden çizimler ve mobilyaların yanı sıra ahşap, taş ve bronzdan 300 adet heykel görebilirsiniz.

7- Mimara Müzesi

mimara museum

Mimara Müzesi, bir koleksiyoner tarafından bağışlanan eserleri sergilemek üzere 1972 yılında kurulmuş. Müze Orta Doğu, Uzak Doğu, Hindistan, Güney Amerika gibi bölgelerden gelen arkeolojik eserleri yanı sıra Avrupa’nın en büyük cam koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü ressam ve heykeltıraşların eserlerini de görebileceğini müzeyi mutlaka listenize ekleyin.

Ziyaret saatleri:
Pazartesi: Kapalı
Cumartesi: 10.00-17.00
Pazar: 10.00-14.00
Diğer günler: 10.00-19.00

8- Şehir Müzesi

Zagreb Şehir Müzesi

Zagreb’in Gornji Grad bölgesindeki Şehir Müzesi, 1100’lü yıllardan kalma bir kule içine inşa edilmiş. 1907 yılından beri hizmet veren müze, 12 büyük koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Şehrin tarihini, sanat anlayışını ve arkeolojik geçmişini anlatan müze çocuklar için özel alanlar da bulunduruyor.

Ziyaret saatleri:
Pazartesi: Kapalı
Cumartesi: 10.00-19.00
Pazar: 10.00-14.00
Diğer günler: 10.00-18.00

9- Mirogoj Mezarlığı

mirogoj cemetery

Avrupa’nın en güzel mezarlıklarından biri olarak bilinen Mirogoj Mezarlığı, her dinden ve renkten insanların ebedi dinlenme yeri olmuş. Büyük bir park alanı ve sanat galerisi de bulunan mezarlık, Avusturyalı bir mimar tarafından tasarlanmış etkileyici bir alan. Vaktiniz kaldığında uğrayabileceğiniz ilginç bir durak olarak değerlendirilebilir.

10- Dolac Pazarı

dolac market

Eski şehir bölgesindeki Dolac Meydanı’na kurulan pazar alanı, 1926 yılından bu yana şehirdeki ticaretin merkezi kabul ediliyor. Zagreb çevresinden gelen kasabalıların kendi sebze ve meyvelerini sattıkları pazarda taze ve çeşitli ürünler bulmanız mümkün.

11- Plitvice Gölü Parkı

Plitvice Gölü

UNESCO listesine girmiş nadir bir tabiat alanı olan Plitvice Gölü, ulusal park ilan edilip korum altına alınmış. Bosna Hersek sınırına yakın bir mesafede yer alan park, bitki örtüsünden hayvan çeşitliliğine zengin bir nüfusa sahip. Şehir merkezinden 2 saatlik mesafede olan parkı tur otobüsleriyle dolaşabiliyorsunuz. Mis gibi havayı içinize çekmek ve muhteşem manzaraları yakalamak için gitmenizi öneririz.

12- Maksimir Park

maksimir park

Eski bir İngiliz bahçesi tarzında tasarlanan Maksimir Park, büyük bir yeşil alana yayılmış. Parkta, birçok mükemmel yol ve yolların yanı sıra yapay göller, ağaçlık alanlar ve çiçek bahçeleri de bulunuyor. Şehirden biraz uzaklaşıp dinlenmek ya da piknik yapmak için mükemmel bir yer. Parka istediğiniz gün istediğiniz saatte gidebilirsiniz.

13- Zagreb Eye

zagreb eye

Tüm şehri ayaklarınız altına seren Hırvatistan’ın en ilginç noktalarından Zagreb Eye, büyük bir meydandaki gökdelende yer alıyor. Zagreb’i 360 derecelik bir açıyla seyretmenizi sağlayacak binada yer alan kafeler ve tesislerde de vakit geçirebilirsiniz. Üstelik her gün 10.00-23.45 saatleri arasında gidebilirsiniz.

*Bizden çok da uzak olmayan coğrafyalardan biri olan Zagreb uçuşlarını öğrenmek isterseniz, sitemizde yer alan listeye göz atabilirsiniz. Uygun aralıklardaki uçuş seçeneklerine bakın ve muhteşem bir tatil için ilk adımı atın.

Zagreb’de gezilecek yerler hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.